şükela:  tümü | bugün
 • diger amazonlar gibi aresin kizidir. hektorun olumu sonrasinda bir grup amazon ile birlikte priamosa yardima gider. akhilleusun onu unutamamasi uzerine thersites onun tutkusu ile dalga gecmis, akhilleus da thersitesi bu yuzden oldurmustur.
 • tarihin en uzun ve en güzel geceleri ile gündüzlerini , ayrı ayrı zamanlarda, ve duyguyu her şekliyle 6 ay yasadigim insan.. unutulmaz ve derinde yazılı kadın ..

  -gündogumu ile gelir teddy.
 • "(famous amazon) 'compelling men to mourn'daughter of kleite or orithia, ruler of the thermodontine amazons with her sister hippolyta and antianeira, who eventually succeeded her. she had thrakian roots, and this along with a call for help from the besieged queen of troy led her to lead a small force to the city's aid.the amazons temporarily freed the city, and penthesilea killed achilles, leader of the myrmidonian greeks. contrary to some claims, he was not brought back to life again. he was named for a mythological figure representing the half of the year when the sun waxes, while agamemnon fills in for the waning sun. they dueled in order to show off their skills to the moon goddess briseis. of course she chose the waxing sun at winter solstice and the waning sun at summer solstice. the tale was grafted into the story of the fall of troy. in any case, the next battle led to troy's defeat. penthesilea was killed by treachery, stabbed in the back by one of the infamous priests of apollo who had betrayed the city. again contrary to popular belief, penthesilea was not part of last flair of greatness from a dying nation. homeric troy fell around 1200 bce, a full six centuries before the official political demise of the northern amazon nation. what she probably does represent is the beginning of the retreat of goddess worshipping peoples in asia minor in the face of continuing violence from invaders."

  http://www.amazonation.com/famousamazons.html
 • heinrich von kleist tarafından 1808'de yazılmış ve -haliyle- penthesilea ve achilles etrafında dönen bi tragedya. goethe oyunu, yersiz derecede fazla seks ve şiddet içerdiğini düşünerek "sahneye konulamaz"* gerekçesiyle reddetmiştir.
  aştık biz bunları volfi raadol.
 • şifremi ve e-posta adresimi kaybettiğim için giriş yapamadığım eski ekşi sözlük rumuzum (oysa ne hayallerim vardı).
 • penthesıleıa adı, penthos ve laôs kelimmelerinden gelir.

  "halk tarafından yas tutulması" anlamını taşır.
 • ares ile otrera'nın kızı, hippolyta, antiope ve melanippe'nin kız kardeşi olan amazon kraliçesi. quintus smyrnaeus'un posthomerica'sına göre penthesilea hippolyta'yı geyik avlarlarken mızrakla öldürür; bu kaza penthesilea'yı ölmek isteyecek kadar kahreder ancak bir savaşçı, bir amazon olarak bunu onurlu bir şekilde, savaşta yapmalıdır. bu yüzden truva savaşı'na girmeyi kabul eder.

  diodorus siculus ise truva savaşı'na gelen amazonları sayıyor: penthesilea'nın yanısıra antibrote, ainia (adı çabukluk anlamına gelir) ve clete (cleite) dahil 12 amazon vardı. diğerleri alcibie, antandre, bremusa, derimacheia, derinoe, harmothoe, hippothoe, polemusa ve thermodosa. ancak, clete'nin gemisi battı ve clete asla truva'ya ulaşamadı. (yolu kaybeden gemisinin italya'da sahile vurduğu yere clete denmiş.) akhilleus'un fırlattığı mızrağı fark edemeyen penthesileia, göğsüne saplanan mızrak ile yere yığılmış.

  apollodoros bibliothek'te, penthesilea'yı akhilleus'un öldürdüğünü, öldürdükten sonra ona, güzelliğine aşık olduğunu ve kendisiyle dalga geçtiği için thersites'i de öldürdüğünü anlatıyormuş.

  (bkz: amisos)
  (bkz: antandre/@ibisile)
  (bkz: hippolyte/@ibisile)
  (bkz: meryemgül) gazeteden
 • eski yunan mitolojisinde karadeniz kıyılarına yakın yerlerde yaşayan efsanevi kadın savaşçıların (bkz: amazon) kraliçesidir.
  truva kuşatması sırasında aşil tarafından öldürülmüştür.
 • ilyada’da adı geçen amazon kraliçesi.

  bir geyik avı sırasında kızkardeşini yanlışlıkla mızrakla öldürdüğü için büyük bir üzüntüye kapılıp ölmek istemiş, achilles'in hector'u öldürmesinden sonra truva prensinin cenaze oyunları için ara verilen truva savaşı'na da, on iki amazon savaşçısıyla bu nedenle katılmış. sadece üzüntüden helak olan ruhundaki vicdan azabını bu savaşta ölerek dindirmek değil, bunu yenilmez achilles'i savaş meydanında bulup öldürerek hector'un intikamını alıp şan kazanarak yapmakmış amacı.

  penthesilea ve amazon savaşçıları, ilk ve tek savaş günlerinde yunanlıların arasından şimşek gibi geçerek pek çok kişiyi öldürmüşler. hatta kraliçe, dev ajax'a karşı da çarpışmış. achilles bunu görüp geldiğinde penthesilea'yı bir çırpıda öldürmüş. ama sonra onun miğferini çıkarınca güzelliğini görüp ona aşık olmuş ve onu öldürdüğü için içi pişmanlık ve üzüntüyle dolmuş. hatta bu durumuyla alay eden mühim bir yunanlı subayı da o anda katletmiş.

  amazon kraliçesi penthesilea'nın acı dolu hikayesi işte böyle.
 • (bkz: penthesileia).

  troya'nın yıkılışı efsanelerinden sözü geçen amazon kraliçesi. akhilleus (aşil) ile çarpışırken ölür. can çekişirken o kadar güzeldir ki akhilleus ona aşık olur.
hesabın var mı? giriş yap