şükela:  tümü | bugün
  • maalesef orijinal değildir ve fazlası ile pocoyo adlı çocuk animasyonundan etkilenmiş. etkilenmiş lafın gelişi yoksa pepee'yi birebir pocoyo'dan yürütmüşler kaş göz bile aynı. lan bizimkiler ne güzel bir şey yapmış hissini bize yaşatmıyacaklar anlaşılan..

(bkz: http://www.youtube.com/watch?v=lfu40meil_y) *

(bkz: http://www.youtube.com/watch?v=nhsqw9oshve) *
  • türk yapımı, en kötü ihtimal fransız-türk ortak yapımıdır tamam da neden bir türk animasyon karakterinin adı pepee'dir? türkiye'de pepee isimli kaç çocuk vardır? madem yerli bir animasyon yapıyorsun neden adını pepee koyuyorsun?

iyi, güzel, hoş, hatta türk yapımı olduğunu öğrendiğimde beni şaşırtacak kadar sağlam bir çalışma ama neden elemanın adı pepee? neden yahu?
  • bir çok kez pepee'nin yüzsüz bir karakter olduğunu görmüş olmamıza rağmen, 50. bölüm itibariyle artık bunu herkes anlamıştır sanırım.

--- spoiler ---

50. bölüm itibariyle pepee'nin ne kadar pinti ve yüzsüz olduğunu gördük. bebee'nin doğum günü kutlanıyor bu bölümde, herkes çok güzel hediyeler alıyor doğum günü için, fakat pintiliğin dibine vuran pepee sadece boktan bir şarkı hazırlıyor bu önemli gün için. şila'nın bile oyuncak ayı ile geldiği doğum gününde, herkes pepee'nin şarkısı hakkında "çok güzel bir hediye" falan diyerek iğnelemeye çalışıyor iti, ancak it herif anlamıyor bir türlü iğnelendiğini...

ulan kardeşinin doğum günü için "çişimiz tuvalette, kakamız tuvalette" diye şarkı yapmışsın, herkes seni "aman da ne güzel hediye" diye iğneliyor, onu bile anlamıyorsun yüzsüz piç! bebee o küçücük yaşına rağmen seni bozmamaya çalışıyor, çok mutlu olmuş gibi görünüyor şarkıyı duyunca. onu gerçek sanıyorsun. ya da anlıyorsun da yüzsüzlüğe vuruyorsun. adam olmaz senden pepee.

--- spoiler ---
  • çocuklara yabancı çizgi diziler izletirsin saçından başından seks yada başka birşeye bağlarlar kötülerler. türk yapımı diziler izletirsin salaklaştırıyor derler. türk yapımı çizgi film yada animasyon izletirsin 'arak bu, çalıntı' derler. e be amuha koyduğumun zihniyeti ne izleteyim ben çocuğuma. ha şimdi sen kalkıp çocukları çizgi filme alıştırmayın ders çalıştırın dersen ağzının ortasına iki tane çakarım. zaten ömür boyu ders ders diye kafa sikiyorsun ufacık çocuklara bile utanmasan kesirleri öğretmeye kalkışacaksın. dini anlatacaksın. siyaseti anlatacaksın. çocuk lan bu çocuk. bir eserin verdiği ince mesajları anlayacak kadar zeki olsaydı zaten senin benim yerime buralarda olurdu.bunu ortaya atanın soyadını nüfus müdürü eksik yazmış zaten. bir gübre ismi olmalıydı doğrusu.
  • pepee'nin pocoyo'dan arak olduğu ekşi sözlük'te aylar önce tartışılmışken türk basınına yeni düşmüş ve "gazetecilerimiz"in dünyayı ne kadar yakın takip ettiği konusunda soru işaretleri yaratmıştır.

ancak asıl diyeceğim bu değil. hani şu pepee'nin çok meşhur bir bölümü var ya "hüdayda" oynadığı. onu az evvel bi daha izledim. en başında pepee ve şila ne oynayacaklarına karar veremedikleri bir süreçten geçiyorlar. o arada şuşu bunlara şarkı söyleyerek ihtimalleri sunuyor. listede golcülük, yarışçılık, evcilik, karatecilik falan gibi oyunlar var. bakıyorum da golcülük, karatecilik, yarışçılık pepee'yi çok mutlu şila'yı da mutsuz ediyor. evcilik için ise tam tersi geçerli.

yapmayın sayın yapım ekibi! hadi milli kültür, bayrak sevgisi falan anladık, bunlar birçok ebeveynin çocuklarında görmek istedikleri şeyler de bari gelenekselleşmiş toplumsal cinsiyet rollerini yeniden kurmayın.

yarın öbür gün o çocuk demeyecek mi "pepee evcilik oynamadı, ben de oynamam" diye. sonra 30 yaşına gelince her şeyi karısından beklemeyecek mi o adam? aynı şekilde, daha "kadın futbol ligi" bile demeye çekindiğimiz bir ortamda, kız çocuklarını futboldan, motorsporlarından uzaklaştırmış olmayacak mısınız uzun vadede?

güya bir de profesörlere danışılarak yapılıyormuş bu program. sevsinler! eğer bunlara onay veren pedagog varsa onu da sevsinler!
  • çevremde ve yaşıtlarım arasında yaptığım gözlemlere dayanarak, 20'li yaşlarda olup bu animasyonları hakikaten izlenebilir bulan, hatta müptelası olduğunu söyleyen, "şöyle kardeşimiz olsa da oynasak", "böyle komşumuz olsa da sevsek" gibi tepkiler ortaya koyan arkadaşlara tavsiyem bir an önce benzer tepkiler gösteren yaşıtlarıyla tanışıp buluşup çocuk yapma girişimlerinde bulunmaları olacak. bir nesil, biyolojik olarak çoluğa çocuğa karışma yaşının geldiğinin farkında olmaksızın inkar sürecinde oturup pepee'yle teselli buluyor gibi korkunç bir hissiyat içersindeyim. bu tepkiye başka bir açıklama bulamıyorum.
  • yok çalıntıymış, yok esinmiş, yok telifmiş, yok yayından kalkması gerekiyormuş tartışmalarını biri 1, diğeri 1.5 yaşındaki yeğenlerime söylediğimde aldığım tepki;

-pepee yayından kalkarsa alayına pipimizi gösteririz...
  • ota boka küsen, her şeyin kendi istediği gibi olmasını isteyen, bencil, şovenist, çıkarı yoksa kendi kardeşine bile zerre kadar değer vermeyen, laftan sözden anlamayan yavşak ötesi bir karakter..

2,5 yaşındaki kızımızın pepee aşığı olmasından mütevellit, işkence gibi geçen bölüm saatlerinden bir anektod aktarmak istiyorum efenim. bir bölümde zulu denen yaratık, bu şahsiyetsizin canı oyun oynamak istediği için işi gücü bırakır, buna ip atlamayı öğretmek ister.. ip atlamak sonuçta bir motor öğrenmedir, yani gösterilip yaptırılır, yaptıkça daha iyi öğrenilir. bu utanmaz, yaşına başına bakmadan, sırf namım yürüsün diye alır eline ipi, atlamaya çalışır. tabii o koca kıçını kaldıramadığı için atlayamaz.. sanki atlayamaması bizim ya da koskoca zürafanın suçuymuş gibi acındırma amaçlı bir surat ifadesiyle ipi bırakıp ağaca yaslanır.. hani misafirliğe gelen çocuk bilgisayar oynamak ister, sen oynatmazsın, anası gelir, "oynayıversin abisi/ablası ne olacak sen büyüksün idare ediver hadi" edasıyla delirtir ya sizi.. işte aynen bunun sözde anası olacak karakter yok mu, şuşu mudur nedir; hemen zulu'ya "ayy tamam çok güzel atlıyorsun, anladık, şov yapma, bak pepeeciğimin canı sıkıldı, hadi çabuk git onu eğlendir bakayım.." diye ültümaton verir. zulu da ne yapsın, zaten asgari ücretle bir iş bulmuş, sigorta yok bir şey yok, otun kilosu kaç lira olmuş, işimi kaybetmeyeyim diye gider bunu eğlendirmek için türlü maskaralıklara girişir. şuşu da dört köşe olur "aman çocuğum eğlensin de" diye..

allahtan şila, bebee ve eke var.. bunun hakkından geliyorlar.. allahın şahsiyetsizi..
  • cemaatin, yurt dışından getirdiği muhafazakar, ahlaklı caillousuna karşı üstünlüğü ele geçirmeye başlaması üzerine bok atılmaya çalışan milli çizgi kahramınımız. bariz şekilde çoçuklar pepee izlemeye başladı yakında oyuncakları, dvdleri büyük patlama yapar.
  • 3 yaşını doldurmasına 4 ay kalan yeğenimin rakamları tanıdığını ve ılgaz'ı söylediğini görünce takdir ettiğim türk yapımı çocuk dizisi. eğitim açısından kendini kanıtlamış oldu. çocukların kedime bakıp "gilbert!" demesi yerine kendi kültürümüzden bir şeyler öğrenerek büyümesini tercih eder, yapanlara teşekkürü bir borç bilirim.