• sovyetler birliği ile arasında çok ilginç bir hikayesi olan gazlı içecek markası.

tahmin edilenin aksine sscb yönetimi kola konusunda pek tutucu değildi. aslında pepsi'nin sscb ile ilk teması stalin döneminde olmuştu. marka tescili yapılmış ve üretim planlanıyordu fakat araya önce ikinci dünya savaşı, akabinde soğuk savaş girince üretim yirmi sene kadar ertelendi.

1950'li yılların sonlarına doğru nikita kruşçev ve dwight eisenhower ilişkileri yumuşatma adına bazı adımlar attılar. örneğin abd ürünlerinin bazılarının moskova'da satışına izin verildi. sscb'e satış yapmak isteyen abd markaları ile birlikte büyük bir fuar düzenlediler. arabalardan çamaşır makinelerine kadar türlü çeşitli ürünler sovyet halkına tanıtıldı. aralarında en çok ilgi çeken ise basit bir içecek olan pepsi kola idi. bunun bir sebebi de coca cola'nın kati şekilde sscb'e satış yapmama kararı almasıydı. halk ise yıllardır duydukları kolanın ne olduğunu merak ediyordu.

bir ay kadar süren fuarda pepsi üç milyon şişe kola dağıttı. hatta önceki temaslarına bağlı olarak büyük bir sözleşme de kopardılar lakin iki ülke arasında süren soğuk savaştan ötürü üretim yine ötelendi. en nihayetinde ilişkilerin toparlanmasıyla sscb'deki ilk pepsi fabrikası 1974'te novorossiysk'te açıldı. yalnız sovyet rublesi o dönem takas edilebilir bir para birimi olmadığından ötürü, pepsi, ekipman ve ham madde tedariki için ödemeyi stolichnaya votka olarak aldı.

sonrasında ise hızını kesmeden fabrikaları moskova, leningrad, kiev, tallinn, taşkent ve diğer şehirlerde açmaya devam ettiler. 1978'de yılda 200 milyon şişe pepsi üretiyorlardı. 1973'ten 1981'e kadar abd'e 1,9 milyon dekalitre votka gönderildi. para konusu bir türlü çözülemediği için votkaya ilaveten şampanya ve kanyak takası da yapılmaya başlandı. 1989'da pepsi'nin sovyetler birliğinde 21 fabrikası vardı. 26 tane daha açılması planlandı, ancak hem ticaret anlaşması sona eriyordu hem de para yerine votka almak pepsi'yi tatmin etmemeye başlamıştı. üstüne üstlük sscb'nin çöküş sürecine girmesi votka takasını dahi imkansız bırakmıştı.

asıl bomba kısım da bu noktada başlıyor. votka olmuyorsa başka bir sürü bok püsürümüz var diyen mihail gorbaçov, pepsi'ye, hammadde ve ekipman temini karşılığında 20 adet eski savaş gemisi, 17 adet proekt 613 modeli denizaltı, bir muhrip, 1 kruvazör ve 1 torpido bombardıman uçağı veriyor. bu anlaşma sonrasında pepsi dünyanın en büyük altıncı deniz filosuna sahip oluyor. bütün bu absürtlüğün üzerine dönemin pepsi ceo'su kendall, abd yöneticilerine meşhur espriyi patlatıyor; sovyetler birliği'ni sizden daha hızlı silahsızlandırıyoruz.

akabinde pepsi bu savaş araçlarını hurdaya çevrilmek üzere satıyor. sscb ile yeniden bir anlaşma yapılıyor. bu kez tanker ve yük gemileri de alınacak fakat sscb dağılınca bu planlar yatıyor. üzerine coca cola piyasaya girince haliyle pepsi ikinci plana düşüyor. bu arada pepsi, 1988 yılında sscb televizyonlarına ilk kez reklam veren şirket oluyor. ilk reklam tabi ki dönemin yıldızı michael jackson'lı olan. hiç bir ekleme çıkarma yapmadan abd versiyonunu yayınlatıyorlar. https://youtu.be/re-8byijqze

sonrasında şöyle bir kaç lokal reklam filmi çekiyorlar fakat kısa bir süre sonra sscb dağıldığı için uzun soluklu olmuyor. https://www.youtube.com/watch?v=vtuizyygoh4

son olarak pizza hut'ın rusya'ya girişinin yolunu yapan da pepsi oluyor. o dönem pizza hut bir pepsi co markasıydı. kola konsantresi karşılığında kruvazör veren gözden düşmüş yoldaş gorbaçov tabi ki reklam fırsatını da kaçırmıyor.
    https://youtu.be/fgm14d1jhuw
  • biz sevenler sadece sessiz azinligiz..
  • coca-cola'nın gerisinde kalmalarının tek nedeni seda sayanlı reklamlarıdır.
  • hatırlayanlar bilir bir zamanlar israil muhabbetine türkiye'de boykot edilen markaydı. sonra ne oldu da ihale coca cola'ya kaldı onu anlayamadık. pepsi ceo'su namaza mı başladı ?
  • ancak ön yargılarımızdan kurtulabilirsek coca-cola'dan daha güzel olduğunu anlayabileceğimiz içecek.
  • aylar önce bu firmanın adını kullanarak cebime bir mesaj geldi. 10 bin tl kazandınız, 535'li bir turkcell numarasını arayın diyerekten. belli ki sahtekarlık. numarayı turkcell'den sordurdum. mehmet tan diye birinin adına çıktı. sırf çemkirmek için aradım. bi baktım süzme bir kıro. türkçeyi bile konuşamıyor. verdim veriştirdim. " bu numarayı savcılığa vericem " falan dedim. çat kapattı telefonu. hala aynı numarayı çekiyorlar dolandırıcılar. inanan da var üstelik.
  • enteresan olaylara ev sahipliği yapan kola.

şimdi efendim ayıptır söylemesi burger king'den sipariş verdim afiyetle yedim. kutu pepsi yollamışlar hüplettim. yemek sonrası sigaramı içtim, kutunun içine attım. dibinde azıcık kola vardı. içtiğim sigara da zam zamanında almış olduğum winston silver. neyse, attım sigarayı içine yaklaşık 5 dakika boyunca "fıssssssşştştşştştştştştştştştştştş" sesi çıktı. kesinlikle anlam veremedim korkudan altıma sıçtım. coca cola'nın içine malbuş light atınca olmuyordu böyle bir şey. ya pepsi'den ya da winston'dan kaynaklanan bir problem var.

hala fıssşsştşştştlıyor lan çok tırsıyorum olm.
  • coca cola tonla başarılı reklam kampanyası ile ayakta kalırken, pepsi yaptığı onca tırışka reklama rağmen ürünüyle ayaktadır.

umarım bu açıklayıcı olmuştur.
  • ramazan reklamında hülya avşar ve misafirleri güneş batmadan iftarlarını açıyor(top patladı diyen teyzeden sonra hülya hanımın saçlarına dikkat). afiyet olsun, 61 gün daha pepsiyle oruç açın emi.
  • bir zamanlar* burger king'deyim. dallama müşterinin biriyle aramızda geçen diyalog;

-merhaba hoşgeldiniz beyefendi.!
    -merhaba, bir whopper menü alacam.
    -tabi, içeceğiniz ne olsun.
    -kola.

iyi güzel, sipariş hazırlanır ve müşteri tepside pepsi olduğunu görür.

-ama, ben kola istemiştim.
    -evet beyefendi, zaten kola var siparişinizde.
    -hayır bu pepsi.
    -beyefendi, o markanın adı. sonuç olarak içeceğiniz kola.
    -yok, ben kola istiyorum.
    -?!?

adam, coca cola demek istemekte, farkındayım. ama o kadar benimsenmişki, kola=coca cola. sanki pepsi başka bir içecek.
hesabın var mı? giriş yap