şükela:  tümü | bugün
 • burger king in pepsi ile anlasma yaptıgı haberi uzerine iki kola şirketinin savaş hali.
  (bkz: pepsi cola coca cola farki)
  (bkz: pepsi coca cola tartışması)
  (bkz: pepsi ile coca cola nin hikayesi)
 • her ne kadar yurdumuzda pepsi'nin sürekli ezildigi yönünde yorumlara sahne olsa da, aslinda dünya çapinda o kadar da açik ara gitmeyen bir mücadeledir. türk tüketicisinin damak tadindan da etkilenmis bir önyargi içerisinde oldugu da sanirim söylenebilir zira kola muhabbetlerinde yorumlar genelde bir zevk meselesinden çikmis, pepsi'ye genel bir antipatiye dönüsmüstür.

  bu iki sirket, özellikle pepsi, tam bir kontrast pazarlama stratejisi izlemekte, ve "digeri neyse o olmama" üzerinde durmaktadirlar. örnegin pepsi'nin sürekli olarak ünlü ve yildiz isimleri reklamlarinda oynatmasina karsin coca cola'nin neredeyse reklamlarinda hiç bir sarkici ya da sporcu görmememiz buna en iyi örnek olabilir. imaj olarak coca cola daha oturmus, olgun, pepsi ise daha genç ve hip hop bir tarz sunmaktadirlar.

  her ne kadar iki sirketin de baska aktiviteleri olsa da, mesrubat sektörü ana rekabet alanidir kuskusuz. dünyada mesrubat pazarinda yakin zamanda degisiklikler oldugu ve asil tüketim büyümesinin artik bati avrupa ve amerika'da degil dogu avrupa ve asyada oldugu göz önüne alinirsa, savas daha uzun yillar sürecek gibi görünmektedir. her ne kadar bizim gözümüz coke'un basarisiyla köreldiyse de, bu büyüme pazarlarinda su anda pepsi rakibine göre bir adim önde görünmektedir.

  son olarak sürekli ezik marka suçlamasina maruz kalan pepsi lehine iki rakami belirtmek isterim. daha yeni rakamlardan bilgim olmadigi için verecegim yil olan 2002 itibari ile pepsi amerika'da mesrubat pazarinin yüzde 28'ine sahipti ve lider durumdaydi. coca cola ise yüzde 27lik pazar payina sahipti. gene pepsico'nun 2002 toplam kari 3,313 milyon dolardi. ayni sene coca cola'nin kari ise 3,050 milyondu.

  belirtmek istedigim nokta, bu pazarlama dersi klasigi haline gelmis rekabette, ülkemizdeki durum ve damak tadimiz nedeniyle gördügümüz resim çok da adil degildir ve bu rekabet birinin digerini ezmesi seklinde gerçeklesmemektedir. ayrica daha subjektif olarak, nick'imden kaynaklanan bir önyargiyla kendimin bir tarafa daha yaslanir durumda oldugumu da belirtmek isterim.
 • yasitim pekcok insaninda eminim gozu kapali yapabilecegi ayrim. bir nesil bu ayrimla buyudu.
 • avrupa birligi kurallarinda izin verilen pestisid oraninin pepsi 36 katini, coca-cola ise 30 katini iceriyormus.

  hayir bazi arkadaslar var, coca-cola daha az zehir iceriyor diye onu tercih ediyor, nerelerinden anliyolarsa artik..
 • tat haricinde her konuda yapılabilecek karşılaştırma*.
 • benim gibi pepsi sevenler için ilginç bi kıyaslama
 • pepsiyi değişik arayışlara sevk etmiş, iyi de etmiş rekabet
  (bkz: pepsi twist)
  (bkz: pepsi blue)
 • pepsi, belli bir zaman diliminde, (yıllık satiş) bilmemkaç milyar dolar geçmişti coca-cola'yı. fakat coca-cola buna dayanamamıştı ve hemen pepsi'nin her şeyi olan profesyonel yönetici x'i inanılmaz transfer paralarıyla bünyesine katmıştı. sonra ne mi oldu? pepsi tam coca cola'nın saltanatını bitiriyor denilirken pat aşağı, tekrar coca-cola'nın gerisine düşmüştü. şu an halen oralarda bir yerde mi bilemem ama benim gözümde kristal kola'nın bile altında...yıllık satışlarda mı? yo yo öyle düşünmenizi istemem...