şükela:  tümü | bugün
 • bakteri hücre duvarlarının* yapı taşı.
 • bakterilerin hücre duvarinin koruyucu özellige sahip en önemli yapitasidir, tüm bakteri hücresini çevreleyen agimsi yapida bir polimerdir. ayrica murein olarak bilinir. gram pozitif bakterilerde gram negatif bakterilere göre daha kalin bir sekilde tesekkül eder.
 • antibiyotiklerin bazılarının sentezini önleyerek bakteriye zarar verdiği madde
 • gram pozitif bakterilerde oldukça kalın olarak bulunan tabaka.
 • murein olarak da adlandırılır. sadece arkebakterium'larda bulunmaz. ayrıca mycoplasma ve klamidya'da da bulunmaz.

  spor yapısı da sadece gram+'lerde bulunur. (özell.aerob bacillus ve anaerob clostridium cinsi.) ayrıca sporda atp bulunmaz ama atp kaynağı olarak 3-fosfogliserat içerirler. ayrıca sporların germinasyonu 3 aşamada gerçekleşir.

  kapsül yapısı negatif boyanma yoluyla gösterilir. özellikle cript.neoformans mantarı çini mürekkebi (yada nigrosin) yönt.boyanır. ayrıca muir yönt.ile de boyanabilirler.

  yapısında nam ve nag bulunur monosakkarid olarak. bunları çapraz bağlarla birb.bağlayan hem gram+ lerde hem gram- lerde bulunan d-alanin,l-alanin ve d-glutamik asit bulunur. fakat gram+ lerde l-lizin ve gram- lerde ise mezodiaminopimelik asit bulunur. (gram + olup mezodiaminopimelik asit içeren corynebacterium difteridir.)

  tüm beta-laktam ve lizozimlerin hedefidir. (lizozim bos hrç tüm vücud sıvılarında bulunur. mycoplasmalar ve klamidyalar pepdidoglikan içermediği için doğal dirençlidir.)

  lizozim nam ve nag arasındaki bağı keser yani beta1,4 glikozid bağı keser.

  pepdidoglikan'ı esas yapan pbp'lerdir. bunlarda pentaglisin yapısındaki glisin'leri taşırlar. tüm beta-laktamlar bu pbp'lere bağlanarak pentaglisin bağının oluşmasını engeller. (transpepditazı engeller)

  burada çapraz bağlar esasen d-alanin'e bağlanıp n asetil muramik asit'leri (nama) daha sağlam bağlar.

  vankomisin de (glikopeptidler) d-alanin ile d-alanin arasındaki bağa bağlanır. ve böylece pentaglisin bağın oluşmasını engeller. (transpeptidazı engeller)

  ayrıca lizozim ve vankomisin gram- hc'nin porundan geçmez.

  edit: bilgi ekleme ve baştan yazma.
hesabın var mı? giriş yap