şükela:  tümü | bugün
 • kaplumbaga terbiyecisine 5 trilyon gibi bir rakami "halkla paylasmak" adina verdigini aciklamis olan muze. boylesi bir davranisla da halkin sanat konusundaki acligini gidermek icin rakamlari onemsemedikleri acikca ortadadir.
 • 2004'te istanbul modern'in buyuk bir reklam kampanyasi ile arkasina aldigi gazı, heyecanli bir acik artirma sonucu kaplumbaga terbiyecisi'ni alarak bir nebze de olsa sondurmu$ ve acili$i akabinde sanat severleri kendisine cekebilecek agir bir top kazanmi$ muzedir.. soz konusu muzayedede louvre muzesi'nden geldikleri tahmin edilen iki hinzir fransiz da yerlerini almi$lar ama bu sefer ba$arisiz olmu$lardir*.. son donemlerde ba$layan tek tuk muzikaller ve sanat muzeleri furyasinin kisa surede sayi olarak artip, eczaciba$i-sabaci-koc gibi ulkenin top 3 - top 5 - top 10'luk zirvesinde yer alan aileler tarafindan degil, daha geni$ giri$imci ve sanat dostlari tarafindan da gercekle$tirilmesini umuyoruz..

  binasina gelince, hakikaten beyoglu/tepeba$i cevresinin tarihi dokusunu yansitan cok guzel bir yapi.. icine girmek henuz nasip olmadi ama onunden gecince, "heyt be kimbilir ust katlarinda ne bicim bir halic manzarasi vardir" dedirtiyor.. umarim cafelerini bu katlarin halici goren kisimlarina yaparlar.. 19 yy'in sonunda yapilan bina uzun yillar otel olarak hizmet vermi$, 80 sonrasi da esbank'in genel mudurluk binasi olarak kullanildi.. dort gozle muzenin acilmasini bekliyoruz..
 • (bkz: bristol oteli)
 • dün açılan müze. özellikle geleneksel sanatlar galerisindeki uzakdoğu el sanatları bölümünde kısa bir süre için sergilenen suşiler hayranlık uyandırdı.
 • alt katında çiniler, kantarlar gibi arkeolojik-etnografik malzemeler, üst katında çoğu ne idüğü belirsiz-acaba bunlara bunları kim sattı da ne para götürdü diye düşündüren- oryantalist resimler, sonraki üç katında da mehmet güleryüz tarafından düzenlenen bir sergiye de ev sahipliği yapmakta olan müze. bu arada gördük ki, kaplumbağa terbiyecisi'ni de röprodüksüyonlarını satıp parayı götürmek için satın almışlar.

  (bkz: ayar vermişsin ama olmamış)
 • üç katini dolduran genç soluklar tarzi serginin hiç doyurucu olmadiği, 2004 ve 2005 tarihli yepyeni resimlerin sanki müzeye yetiştirme çabasiyla şipinişi yapildiği izlenimi veren, müzede sergilenmeyi hakediyorlar mi acaba diye düşündüren, çok heyecan verici olmayan, kaplumbağa terbiyecisi'ne fazlaca yaslanmiş yeni müzemiz.
 • the wall street journal europe'un haftasonu personal journal'ında okuyup açıldığını geç öğrendiğim güzel ülkemin güzel istanbul'una gideceğim ilk fırsatta gezeceğim henüz emeklemekte olan müze.
 • sanki istanbul modern ile yarışa girip de kaplumbağa terbiyecisini aldıktan sonra acilen açılmamız lazım gazıyla hareket eden müze.
 • terazi koleksiyonu dikkat cekici olan, odakule'deki ferah muze.