şükela:  tümü | bugün
 • 1800'lü yıllarda yaşayan boston'lu bir aristokrat, aynı zamanda amatör bir astronom. mars'ta zeki canlılar bulunduğunu ve kanallar inşa ettiklerini ortaya atan kişi. bu görüşlerini de üç kitapta toplamıştı. mars(1895), mars and its canals(1906), ve mars as the abode of life(1908).
 • bir de, güneş sistemimizin uzak üyesi pluton'un varlığından ilk şüphelenen kişidir...
 • bugun 151 yil once dogmu$tur. google da bugun hem google mars'i lanse etmekle hem de logosunun tasarimiyla, bir kez daha inceligini gostermi$, begenimizi toplami$tir.
 • bu adam lowell gözlemevi'ni kurmuştur. hala da çalışmaktadır bu gözlemevi. üstelik çok ciddi şeyler bulmuştur. plüto ilk burada gözlenmiştir, sonra plüto'nun atmosferinin olduğunu bu gözlemevi ortaya koymuştur. jüpiter'in uydularından birinde* oksijen bulunmuştur falan filan...

  bu arada (yanlış hatırlamıyorsam) percival lowell'in mars'ta kanal olduğunu gözlemesi oldukça olay yaratmıştır. meşhur "martian" teorileri bundan sonra ortaya atılmıştır. çok kişi adama deli demiştir. medya ise bunu malzeme olarak kullanmıştır ki etkileri günümüze bile yansımıştır. aradan yıllar geçtikten sonra birileri adamın gözlemlerinin hatalı olduğunu savunmuştur. gördüğü düşünülen kanalların optik yanılsama olduğunu düşünmüşlerdir. (çünkü başkaları gözleyememiştir) aradan çok çok zaman geçince gerçekten mars'ta kanal'lar görülmüştür (ki bunların mars'ta milyonlarca yıl önce yer alan nehir yatakları olduğu düşünülmüştür) ancak bu kanallar lowell'in yerden gözleyebileceği kadar büyük değildirler. dolayısıyla hala adamın gözlemlerinin optik yanılsama olduğu teorisi geçerlidir.

  özetle bakarsak bu adamın düzgün gözlemi de, hatalısı da dünya'ya çok şey katmıştır.

  not: bu entry 28 şubat 2016 ekşisözlük direnişi süresince katalanca olarak sunulmuştur. (bkz: bütün entry'lerini katalancaya çevirmek) bundan çok daha kaliteli yüzbinlerce entry bu süreçte yok olmuştur. bir zamanlar devletin milletini ebleh yerine koyması yasaktı, bazı yasaklar özlenebiliyormuş.
 • alfred russel wallace tarafından alaya alınmış olan kişi. lowell, mars'ta zeki canlıların yaşadığını ve onların şehirlerine su getirmek için kanallar inşa ettiğine inanmıştı. su kaynağı da mars'taki buzullardı.

  fakat wallace'ın doğru olarak gösterdiği üzere mars'taki hava soğuk ve seyrekti. sıvı su oluşumuna da çok uzaktı. wallace, lowell'ın belirttiği görüşler için "ancak delilerden oluşan bir ırk böyle koşullar altında kanallar inşa eder." gibisinden bir ifade belirtmiştir.

  kaynak: carl sagan's cosmos, 5. bölüm
 • marsı gözlemek için arizona'da lowell gözlemevini kendi cebinden verdiği parayla kuran kişi. marsın üzerinde bulunan çizgileri incelemek için kurduğu gözlemevinde yaptığı gözlemler sonucu marsta yaşamış olan bir medeniyetin kalıntılarını bulduğunu iddia etmiştir. ilk iddia eden kendisi değildir aslen ama daha çok dillendiren kendisidir. ona göre marsta eski bir medeniyet tarafından yapılmış su kanalları bulunuyordu. şiddetli bir kuraklık sonucu bu medeniyet marsın kutuplarında eriyen buzul sularını ekvator bölgesine taşımak için bu kanalları inşa etmişti.

  lowell, o kadar ileri gitti ki marsta bir başkent bile bulduğunu iddia etti.

  lowell yanılmış olsa da marsta gerçekten kanala benzetebileceğimiz vadiler bulunur. bunlardan valles marineris 4000 km uzunluğa sahip dev bir kanyon. şu an için güneş sisteminde ve evrende bildiğimiz en büyük kanyon.

  lowell, neptün'ün yörünge dolanımını da inceleyen kişidir. yine daha önceden iddia edildiği üzere kendisi de neptün'ün yörüngesini inceleyerek neptün ötesinde bir gezegen olması gerektiğini iddia etmiştir. bu gezegeni kendisi gözlemleyemese de ölümünden 14 yıl sonra gezegen, lowell gözlemevinde gözlemlenmiş ve gezegene roma mitolojisinde yeraltına hükmeden plüton'un adı verilmiştir. ayrıca plüton'un ilk iki harfinin percival lowell'ın baş harfleriyle de uyumlu olması percival lowell'a bir saygı duruşudur.

  bunların dışında lowell, uranüs ve merkür'ün yörünge dolanım sürelerini hesaplamış, jüpiter'i ve satürn'ün halkalarını incelemiştir. ancak lowell her zaman marsta bulduğu kanallarla anılacaktır. çünkü; her zaman yalanların gerçeklerden çok daha fazla taraftarı vardır.
 • 9. gezegeni 1905 yılında araştırmaya başlar. 1930 yılında pluton'u keşfeden grupta yer almıştır. hatta plutonun adı bu adamdan esinlenmiştir. gezegen sembolü p olmuştur. pluton, yeraltı tanrısının ismini alır.

hesabın var mı? giriş yap