şükela:  tümü | bugün soru sor
  • konu komşu huzurunda daltaşak dolaşarak ve güneş gözüme girdiği vakit en fazla pencereye çaput neyin raptiyeliyerek geçirdiğim takribi on beş senelik bekarlık hayatımın nihayetinde bu gün anladım ki evi barınılacak her hangi bir kapalı korunak olmaktan çıkarıp oturulacak bir iç mekan, oturmak arzusu duyulacak bir özel hayat alanı, bir ana rahmi, bir sevgili kucağı yapan şey perde imiş. anladım ki ben bunca sene kafamı sert duvarlara vura vura yaşamışım. duvarlarım yumuşacık oldu be! evet belki faşizmin demir yumruğunun giydiği kadife eldivendir bu ama coştum amınakoyyim, sevişmek istiyorum ulan perdelerimle!..
  • perdelerden kurtulmalıyız, dipdibe evlerden kurtulmalıyız diye haykırıyordum rüyamda. uyandım, denizi gördüm karşımda ve otelde olduğumu hatırladım. otel odası yalnızlığını, boğazın karşı kıyısında yıllardır boğazdan geçenlere "dur" diyerek geçmişi hatırlatan askerle paylaştım. "kolun yorulmuştur, biraz da ben tutayım tüfeğini" dedim, "üstüme zimmetli o, komtanım görürse mahveder" dedi. haklıydı.

perdeleri anlatıyordu şebnem ferah, bütün genç kızlar teoman ile evlenmesi için dua ederken. beni sevmezsen diyordu, perdeleri sev. sorun da bu ya, ben perdeleri sevmiyordum, sen hiç değilse tülünü kapatmayı istiyordun. benden daha çok seviyordun onları, akşam olduğunda niyet etmemi istiyordun onları kapatırken.

perdeleri kapatmayalım, denizi görelim bir göz odada. sabah beşte uyanalım güneş odadan içeri girerken, istemezsek kaşık pozisyonunda duvara dönelim, sırtımızı ısıtalım kediler gibi.
  • “insanla allah arasındaki en kalın perdeler irfan sahibi kimsenin irfanı, ibadet edenin ibadeti ve dindarın dindarlığıdır."

buyurmuş bayezid-i bestami hazretleri.

perdeler, hep perdeler...
    her yerde, her yerdeler.
    pencerede, kapıda,
    geçitte, kemerdeler...

son noktada son perde;
    çevrilmiş seccadeler.
    orada işte işte,
    ölümden âzadeler!

(nfk)
  • ailemden ayri yasamaya basladigim 23 yasimdan itibaren oturdugum hicbir evde fon perde tabir edilen perde turunu hic kullanmadim. benim perdeye dair anladigim hep bir guneslik bir tul olmustur.

dun kizkardesim odama cok yakisacagini dusundugu icin iki adet fon perde hediye etti. renginden dolayi yatak odama astim, cidden cok yakisti, odaya da baya bir degisiklik getirdi. lakin gozum alisik olmadigindan odaya her girisimde sanki biri var gibi geliyor. evde bir ben varim, az evvel de uyandigim gibi bir anda sicratti bu duygu. yandan yandan sanki biri var. goz miyop astigmat, vakit gece, evdeki insan sayisi bir ve o bir kisi de korkak tavugun teki olunca uyku kaciyor.

belki de tarihte perde yuzunden uykusu kacan ilk insanimdir diye dusunup dusunup, kafamdan kendimi tarihin kalin sayfalarina altin harflerle yazdiriyorum.
  • mesela; göz kapağı.

o ipincecik deri parçası nasıl da muazzam bir perde oluyor gözleri yumunca.

her şey bir anda karanlığa gömülüveriyor.
  • balık suyu göremez ! çünkü gözüne değer !
    rabb’ine temas etme ! görmek istersen eğer !
    güneş, nûr, deniz suyla perdelemiş kendini !
    perde ve perdeleyen ayni şey imiş meğer !

her şeyi görür iken, kendini göremez göz !
    gözün içinde çünkü gözbebeği denen öz !
    hak ‘“şah damardan yakın”’ aradaki perde kâlb !
    resûl rabb’ini gördü ! perde ‘iki kaş’ der söz !

damladan başka bir şey yok iken, perde deniz !
    damlaya söz hakkı yok ! sudur, diyen ‘ben deniz !’
    damlalar birleşerek dalga hâlinde derler :
    allah’la perdelenmiş bizler saf saf ereniz !

sıfır var olan bir yok ! allah’ın zât’ı gibi !
    “zâtından sakındırır bizi mülkün sâhibi !”
    ‘“mîrâçta son sınırda resûl’e göründü hak !”’
    ötesi için dendi ‘“kimse bilmez gâibi !”’

çünkü zâtta zatından başkası bulunamaz !
    zâtını perde yapıp zâtına kılar namaz !
    kendisine ‘“o”’ derken, sorar sormaz ‘ben neyim ?’
    içinde allah çıkar ! perdesi kalkar biraz !

‘“âlemlerin dışında !”’ her yerde iken allah !
    âlemlerin rabb’ini perde yapmış bu ilâh !
    rabb’in perdesi rûhtur ! onu bulan kurtulur !
    kâlbdeki ‘“müezzin”’ o ! der hep ‘hayalel selâh !’

m.h.uluğ kızılkeçili
  • bir evdeki yasam belirtisi.
  • evdeyken bütün günahlarınızı örten bez parçası.
  • eger uzun boylu iseniz yıkama sonrasında bunları takma gorevi size verilecektir,ki olumdur.en igrenc seydir.
  • eskidiği zaman değiştirilmesi evde büyük kavgalara, tartışmalara ve dargınlıklara neden olan hede höde.*
    nedense bu perde denen ev eşyası yıpranıp, eskiyip, evin kadının gözüne batmaya başladığında ve eşine şu perdeyi her değiştirelim dediğinde:
    eş sanki dişçi koltuğunda oturtulmuş gibi zıp diye zıplayıp avaz avaz bağırmaya başlar.
    - perdelerin nesi varmış, masraf çıkarmanın sırası mıymış, ne gereği varmış....... *
    oysa kavgasız perde nasıl değiştirilir anlatayım

şimdi bundan sonra yazacaklarımı lütfen erkekler okumasın fena halde

--- spoiler --- içeriyor

önce gerekli malzeme: bir adet kedi. evde beslenen kedi varsa daha iyi.

bayram arifesinden bir hafta önce perdeciye gidilir. evin bütün camları için perde beğenilir, sipariş verilir.
    teslim günü belirlenir.
    bir hafta beklenir.
    arife gününden bir gün önce evden çıkarken evin kedisinin perdelere yavaşçaaaa yukardan tutunması sağlanır.
    şimdi efendim bu kedilerin ön patilerinde beşerden, arka ayaklarında da dörderden sekiz toplamda onsekiz tırnak bulunur.
    kiiii her tırnak jilet keskinliğindedir. işlemden sonra arkaya bakmadan gidilir. önemli olan akşam eve eşten sonra gelmektir.
    eve gelindiğinde koca kişisi panik içinde perdeye bakmakta ne olduğunu anlamaya çalışmaktadır.
    - ah canımmm kontes sinek avlamak istedi herhalde. denilir. *
    koca hışımla hemen yeni perde yapılmasını, bu parça parça perdeyle oturmanın olanaksız olduğunu söyler.
    verilecek yanıt ise .
    " bir günde nasıl perde yapılacağını, yapılmasının mümkün olmadığı. perdecinin sabaha kadar perde mi dikeceğini.
    bu işin pahallıya patlayacağı " olmalıdır.
    tabii koca kişisi " bu perde olayının derhal çözülmesi gerektiğini, böyle oturmanın mümkün olmadığını " söyleyeceğinden
    surat asıp * söylene söylene *perdeciye gidilmeli.
    perdeciye siparişlerin yarına yetiştirmesi hatırlatılmalı.
    ertesi gün perdeler getirilip takılmalı....
    şimdi efemmmmmm...

1- evin tüm perdeleri değişti.
    2- kavga etmeden istediğinizi yaptırdınız.
    3- çok becerekli, her derde anında çözüm bulan bir karısı olduğunuz için eşiniz sizi takdir etti.
    4- işte gene sizin istediğiniz oldu. üstelik sinirileriniz hiç bozulmadı.

--- spoiler ---

evde kedimiz yok, kedimiz olsa benim koca kişisi o kediyi perde kordonuyla boğar diyenler için ise
    farklı yöntem, hatta yöntemler bulunmakta.
    mesaj yoluyla istek olursa o yöntemileri de eklerim.

* *