• herkesin nedense erkan ogur'un bulduğunu zannettiği gitar.

efendim kendisi iyi çalmaktadır, farklı yorum getirmiştir ama perdesiz gitar gayet de erkan ogur'dan önce de vardır.

(edit: nesini kötülüyorsunuz anlamıyorum bilader. erkan oğur buldu tamam mı deyip, ağlayarak yatağa mı atıyorsunuz kendinizi. buyrun, yıl 1965, john cale, stainless gamelan albümün ismi)
  • bir grup genc hasan cihat orterle muhabbet ediyorlarmis.. genclerden biri "hocam perdesiz gitarda bir turlu dogru notalari bulamiyorum" demis.. hasan cihat da * "ilk bes on yil oyle olur" demis..
  • erkan oğur, konservatuar öğrencisiyken hocalarından birine gösterdiğinde "sobada çok iyi yanar bu" yorumuna maruz kalmış çalgı.
  • mucidi, babası olan erkan oğur'un ağzından;
    "gökkuşağına uzaktan bakınca tüm renkleri ayrı ayrı görürsün,
    yakından bakınca birbirine geçiştiğini..
    işte perdesizlik."
  • perdeli gitarin notalari siyah ve beyazdir; oysa perdesiz gitarda gri notalari yakalamak da mumkundur... (tesekkurler cadi)
  • 70 ila 100 lira arasında satılan gitarları biraz modifiye edip çalınabilecek kıvamda bir örneğini elde edebilirsiniz.

perdeleri sökmeyi kastetmiyorum. önce o dandik gitarın üzerindeki boktan tahta klavye sökülür. yerine gül ağacı (rosewood-pelesenk) ya da abanoz bir klavye takılır. perdeler olmadığı için, zaten sesi çıkmayan sikko gitarın volumü daha da düşeceğinden eşik altı bir pick up ve ortalama bir amfi ile ortalama bir tatmin oluşur.

çok gaza gelip portakal kasasından yapılma kapağı değiştirmek de müthiş sonuç verecektir.

tabi ki boktan bir gitarı modifiye edince çıkacak sonuç "az boktan bi gitar" olacaktır.
  • erkan oğur'un tabiriyle sonsuz perdeli gitar...
    bu gitarla ses tellerinin perdesizliini yakalamaya çalışmış..
  • erkan oğurun "bana, gözlerim kapalı çalmayı öğretti" dediği alet.
  • henüz benimle tanışmamış gitar.
  • acemice de olsa icra etmeye çalıştığım, çok sevdiğim enstrüman.

perdesiz gitar ne anlatırsa anlatsın, tınısında hep bir hüzün saklı gibi gelir bana. gamdan hâli değildir. ancak bu keder, ağlak bir arabeskten ziyade; olgundur, vakardır, çileli bir dervişin tefekkürüdür. cennet var olsaydı, bir köşesinde o tını mutlaka dinlenirdi. gözümde cennetlik enstrümandır.

not: perdesiz gitar üstünde çalışmak isteyenler için, cenk erdoğan 'ın hazırladığı dersler mevcut. ilgilenenlere faydalı olacaktır.
hesabın var mı? giriş yap