şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ispanyolca maydonoz.

  ingilizcesi de parsley olan bu kelime yüzünden 20,000 zencinin öldüğünü biliyor muydunuz?
  1900'lerin başında dominik cumhuriyeti'nin diktatörü olan ispanyol asıllı rafael trujillo, "perejil" kelimesindeki r'yi söyleyemedikleri gerekçesi ile 20,000 zenciyi idam ettirmiş. tek bir kelime değil, sadece tek bir harf bile toplu kıyıma neden olabiliyormuş dünyamız diye sevdiğimiz gezegende.

  bundan sonra keyifle serpin maydonozu salatanıza da görelim...
 • bu olay üzerine güzel bir şiir yazmış olan amerikalı bir kadın şair de vardı. şiirin her satırında içinde vurgulu "r" harfleri olan kelimeler kullanmıştı, parrot,spring diye...bulursam onu da yazayım bir ara.
 • 2002 yılında ispanya ile fas arasında gerginliğe yol açan, fas'ın burnunun dibindeki ada.
 • maydanoz katliamı'nda bir shibboleth olarak kullanılan kelime.
 • dün akşam "la isla de perejil "(la isla) -ada-filminden öğrendiğim, ispanyolların perejil, faslıların leyla dediği bir futbol sahasından biraz büyük ada .

  --- spoiler ---

  11 temmuz 2002'de, fas adanın topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğunu ve insan kaçakçılığı sorununu çözmek amacıyla bir gözetleme noktası oluşturma iddiası ile adaya asker çıkardı.18 temmuz 2002'de ispanya silahlı kuvvetleri düzenlediği askerî operasyon ile adada bulunan altı faslı askeri tutuklayarak adayı geri aldı.operasyon, on iki ispanya komandosunun adada savunma pozisyonu alması ve iki askerin devriye gezmeye başlamasıyla noktalandı. ayrıca, 10 ispanyol savaş gemisi adayı korumaya aldı. harekâttan sonra, faslı askerlerin kurduğu iki çadır boşaltılırken iki fas bayrağı indirildi ve yerlerine ispanya bayrağı çekildi.[6]

  amerika birleşik devletleri dışişleri bakanı colin powell'ın arabuluculuğu ve girişimleri sonucu temmuz ayından
  önceki durumun yeniden kurulması, adanın askerden ve insandan arındırılması konusunda anlaşmaya varıldı. 21 temmuz 2002'de adada bulunan ispanyol askerleri iki ispanya bayrağı ile adadan çekildi ve status quo ante bellum pozisyonuna dönüldü.
  --- spoiler ---