• ayni haberi hem trt'den, hem bayrak radyo televizyon kurumundan, hem de ustune rum kanali rik'ten dinleyen 80ler kibrisli bebesinin saniyorum hayatinin ilk 10 yilinda en cok duydugu isim. denktas'i bile bu kadar fazla duydum mu bilemiyorum simdi. bi de disisleri bakanligi yapan shevardnadze yarisabilirdi tekrarlanma frekansinda perez amcayla. bu amcanin birseyleri cozmek icin orada oldugunu bilirdim (ya da anlardim diyelim), neyse abi hububat formatina geldi, ben yakinda 30u gorucem, genel sekreterden sekretere uctuk, shevardnadze tilki oldu tuyleri yolundu kurk ceket oldu hala tik yok, o kadar kendi kendime bu ismi soylemeye calistigimla kaldim. perezdokoyeyar, perezdakuvayar, perezdokoyiyar,.... ispanyolca ogrenmeye kalkismadim bile. aut of kuescin haviyaperesdakoyeyar.
  • uzerine bir butros gali bir de kofi annan gelmesine ragmen 80li yillarin cocuklarinin kulaginda hala perezdekueyar olarak yankilanan cocuklugumuzun televizyon yildizi.

diger yildizlar icin

-ronald reagan*
    -mihail gorbacov
    -margaret thatcher
    -yaser arafat*
    -papa ikinci jean paul*
    -turgut ozal*
    -kenan evren*
  • 80'li yılların kulağı delik türk çocuklarının bilinçaltında kallavi bir yer edinmiş isimdir.
  • çocukluk zamanında adı beynime kazınmış insanlardan biridir. hayatını kaybetmiştir.
    not: hayatını kaybettiği bugün öğrendim. bugüne kadar yaşadığını bugün öğrendim.
  • tam ismi: javier perez de cuellar.
    bizim "duyduğumuz" şekli: perez de kueyar.
    haberlerde adını sık sık duyardık!
    galiba pek sevilmezdi; fakat, "gelen gideni aratır" ilkesi gereğince, yerine gelen butros gali daha da sevilmedi!
  • ilkokulda ev ödevimi yaparken durmadan televizyonda duyduğum bu isim neydi diye tam 30 yıl sonra internete bakmak aklıma geldi, bm genel sekreteriymiş:)

hem zaman hem insan aslında ne tuhaf kavramlar..bilinmez bir ismin 30 yıl beynin bir köşesinde kalması..bunca zaman sonra sıkıldığın bir kış akşamını fırsat bilen beynin bu dosyayı nihayet raftan çıkarması..

elektrikli sobanın olmadığı, kömür sobanın sadece tv'nin olduğu ana salonda yandığı, zaten çocuğun kişisel odası diye bir kavramın da pek olmadığı, günlük ev ödevinin resmen saatler süren bir eziyet olduğu ve mecbur salondaki yemek masasında yapıldığı aynı dönemde haberlerden beynime kazınan diğer 3 isim şimon perez, eduard şevadnadze, leh walessa. isimleri tarihte yankılandı amma bu dünya onlara da kalmadı işte..
  • kıbrıs sorunu denince akla gelen bm genel sekreterlerinden.

bir diğeri için (bkz: kofi annan)
  • birlesmis milletler orgutu'nun besinci genel sekreteri.
  • 1981'den 1991'e kadar birlesmis milletler genel sekreterligi yapmis olan peru'lu diplomat.
hesabın var mı? giriş yap