şükela:  tümü | bugün
  • bergama olarak da bilinen ve 8500 yıllık bir geçmişi olan antik bergama şehri izmir’in 100 km kuzeyinde bakırçay havzası’nda yer almaktadır. medeniyet tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biridir. tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

    bergama şehri akropolü (kentin üst kısmı), bakırçay’ın söndürdüğü ovaların hakim olduğu tepe üzerinde büyük bir kale görünümündedir. akropolden yaklaşık 820 metre uzakta, m.ö. 4. yüzyılda kurulan asklepion’da hastane, kütüphane ve amfitiyatro bulunmaktadır.

    bergama’daki helenistik çağın en büyük kütüphanelerinden birinde “pergamon derisi” olarak adlandırılan parşömenler vardır. roma generali ve politikacı olan marcus antonius daha sonra tüm kitapları m.ö 41’de mısır kraliçesi kleopatra’ya hediye etmiştir.
  • büyülendiğim bir antik kent. ama burada başka bir şey anlatacağım. yaklaşık 10 gün önce ziyarete gittik. orada bir giriş alanı var (aşağısında) ve akropolis'e sadece teleferikle çıkabiliyorsunuz veya taksilerle. kendi özel aracınızla veya dolmuş gibi vasıtalarla çıkmak yasak, anında para cezası. teleferik ücreti kişi başı 70 tl.
    hava o gün çok rüzgarlıydı ve görevliler teleferiği çalıştırmadılar. kendi mini otobüsümüzle çıkmadık çünkü yasak, para cezası var. mecburen taksi tuttuk. kişi başı 50 tlye tepeye çıktık. çok güzel ve her şeye rağmen güzel. ancak devlet hem kendisi oraya teleferik yapıyor kişi başı 70 tl istiyor hem hava koşuluna göre çalıştırmıyor hem de özel aracınızla çıkamıyorsunuz. bu nasıl bir mantık! antik kent tüm dünyaya ait ve isteyen istediği şekilde girebilir. bari bu dünya miraslarından yolmayın insanları ya. o kadar üzücü ki.
hesabın var mı? giriş yap