şükela:  tümü | bugün
  • insanın götünün apse yapması.
    ateş, üşümei güçsüzlük ve otururken ağrı yapması başlıca belirtileridir.
    tedavisi ameliyathanede apsenin yarılarak içinin boşaltılması şeklindedir. sonrasında ise oturma yürüme güçlüğü ile osurma sıçma korkusu başgösterir.
    eğer aynada neymiş bu diye bakılırsa görülecek şey göt üstüne göt açmak deyiminin et ve kana bürünmüş somut halidir.
  • çok sık tekrarlama riski olan ve sonrasında başka sorunlara * yol açabilen illet bir hastalık. ben çok çektim allah başkasına çektirmesin. tedavisi için paraya kıyılıp isim yapmış hocalara görünmekte fayda var yoksa benim gibi 4 tekrar atlatabilir ve hayattan soğuyabilirsiniz.
  • sizi poponuzun üstünde oturtmayacak iki kavramdan biridir. diğeri ise malum hemoroid.
  • insanın başına gelebilecek en lanet hastalıklardan biridir. doktorun bana söylediği " kolunda çıksa bu kadar acımaz ama orda çıkınca ölüyorum sanarsın "

ameliyat masasına yatmamak için götünüzde bir şişlik olduğu zaman aynayla bakın veya bir yakınınıza göstermekten çekinmeyin. o bölgede kızarıklık varsa apsedir. oluştuktan 3 gün sonra enfeksiyon cerahat'e dönüşür ve bildiğiniz gibi cerahat antibiyotikle tedavi edilemez cerrahi müdahale gerekir.

eğer, götünüze bi şişlik varsa oturunca acıyorsa hemen eczaneye gidip 750mg cipro geniş spektrumlu antibiyotik alıyosunuz. bi de yanına daflon çakıyorsunuz ve apse olan bölgeye buz uyguluyorsunuz. 1 hafta sonunda iyileşirsiniz.

ancak şişlik çıktı, siz müdahale etmediniz ve artık o bölgede yangı varsa. dokunmadığınız halde yanıyorsa cerahat olmuş demektir. acilen doktora gidin ve o götü kestirin. yoksa daha da kötüleşip ateş vs. yapabilir.

fistül sonrası edit: ptüh amını sikiyim. dediklerimi yapmayın. gidin güzelce kestirin kardeşim. drenajını da güzelce yaptırın. hehehe geçti ha kestirmeden derken bir bakmışsınız fistül olmuşsunuz. 7/24 apselisiniz artık. geçmiş olsun.
  • çok yoğun bir acil nöbetinin ortasında hasta gelir "hemoroidim var ilaç da kullanıyorum ama çok ağrıyor" diye, yatırır hemoroid muayenesini gerçekleştirir marvin, bakar durum daha vahim seslenir perianal apse var diye bir başkasına kendi hastalarına döner sonra.

ikinci hekimimiz acil müdahale odasında apse drenaj işlemine girişmişken hastasının çığlıklarına dayanamayan kahramanımız durur mu yardıma girer odaya. o çığlıklar ya da hastanın o anki hali bu durumu yaşamayan birine aktarılamaz... anlayamazsınız...

işlemi yapan pek konuşkan olmadığı ve işleme kitlenmiş olduğu için sırtına elimi koyup yatıştırıcı sözlerle işlemi anlatmak, hastayı rahatlatmak bana kaldı zaten yakını da yoktu garibimin. ağlanacak hale gülmenin kanlı canlı halini gördüm o hastada, çığlık atıyor sesi titriyor derken kahkaha benzeri bir şeylerle bizim muhabbetimize katılıyor. bir gülüyor bir bağırıyordu.

can havliyle koluma bacağıma* sarılan, çığlık çığlığa ağlamaklı olan adamcağız o çileli haline rağmen her hapşırdığımda çok yaşayın diyecek gücü de kendinde buldu sonra sonra sürekli hapşırıyor olmama da güldü iki inilti arası zaten. anlaşılan o ki epey dirayetliymiş, ben olsam ağrı şokuna girerdim kesin. işi bitip hastaneden topallayarak çıkarken de sarılıp teşekkür etti, o da sağolsun daha da ömrünce böyle eza çekmesin.

bi tuhaf olmadım değil ama baksana çok duygusal paylaşımlara yol açabiliyormuş bu hastalık...

entrye de bi' şekil başladım ama tahmin ettiğimden çok farklı yerlerde bitti, uykusuzluğa versin pek sevgili okur, bir garip kafalar kafalar.

bir yandan da ne biçim iş olm bizimkisi, sevdiğiyle o kadar içli dışlı olmuyor insan.

tamam, bitti
  • şimdi ben burada hiçbir göt sahibini korkutmak istemem ama yarın bir gün sizin de başınıza gelirse çok afedersiniz siki tuttunuz. anlatayım.

tam 26 gün önce, hepimizde her an olabilen anlık bir acıyla uyandım. yani böyle vücudun bazı yerleri böyle anlık bir şey olur filan da sonra geçer ya, öyle bir şey. biraz yürüdüm filan derken unuttum geçti zaten.

tam 25 gün önce hepimizde her an olmayan, beni yattığım yerden kaldırmayan, yürütmeyen, oturtmayan iğrenç bir acıyla uyandım. tüm günü acı içerisinde geçirdim.

tam 24 gün önce, sabah, bu acı öyle arttı ki, o an neşter olsa elimde çoktan kopartmıştım orayı. gerçekten acıdan gözümden yaş geldi ve doktora gittim. mr filan çektiler, sonuç: perianal apse.
    doktor seni iki günde bu hale getiren bir acıyla bir dün daha bekleyemezsin deyip acilen muayene olmamı söyledi. işte efendim yumuşak doku olduğu için apse hızlıca yayılırmış, içeride olduğu için operasyon gerekiyormuş filan.

tamam deyip ameliyat oldum o gün. bayağı bildiğin deldiler orayı, böyle ince uzun plastik boru gibi bir şey taktılar o delikten popoya (ki adı drenmiş bunun) ertesi gün taburcu ettiler beni. ben pişik olmuş bebek ile götü kestirmiş bir insan karışımı olarak iki gün yattım uzandım, sonra da çıkardılar dreni.

2 gün öncesine kadar ilaçlarla filan her şey yolunda gidiyordu. acı vardı ama yürüyüşüm filan düzelmişti. yara açıktı ama akıntı yavaş yavaş duruyor, yara kapanıyordu. derken fark ettim ki böyle 5-6 cm kadar ince uzun bir şişlik var. dokununca da felaket acıyor. soluğu dün doktorda aldım. koduğumun enfeksiyonu gene başlamış. neyse ki antibiyotikle halledilir dedi doktor. ilaçlara devam ediyorum ben de.

fakat halen çılgınlar gibi akıntı var ve yer yer yanıyor o bölge adeta. yürümek, oturmak işkenceden farksız. ağzıma sıçtı ya resmen. şu an ağlıyorum sözlük biliyor musun? :(

sonuç olarak, sahip çıkın popoya. o sizin en değerli varlığınız :(

not: yer yer küfrettiğim için özür diliyorum. acıdan sinirimi böyle çıkardım farz edin. ve eğer başınıza geldiyse bu hastalık, çok çok geçmiş olsun. istanbul'da doktor konusunda yardımcı olabilirim. popoya sahip çıkın demiş miydim :(
  • yakin bir zamanda basimdan gectigi icin tecrubelerimi size anlatayim.

olay yaklasik olarak ocak 2016'da gerceklesti.

olay ani: cok kalabalik bir cenaze namazindan sonra arabami almaya gittigimde arabamin 5 cm solunda park eden baska biri oldugunu gordum. dedim ben buradan girerim sofor koltuguna. sikis-tikis iki buklum girdim zorla gordim arabaya. girerken. gotumun sag lobunu kurtarip sol lobunu sokmaya calisirken anda got deligimin hemen solunda bir zedelenme oldu sanirim. o gun pek birsey hissetmedim.

olaydan 2-3 gun sonra: got deligimin sol yani hafif hafif sismeye ve sisiklige bastirdigimda da aci hissetmeye basladim. ıncittigimi dusundugum icin dikkate almadim.

olaydan 4-5 gun sonra: sisiklik buyudu. yarim bir limon boyutuna geldi. ayrica kendimi halsiz hissetmeye basladim. ıslerim yogun oldugundan dolayi doktora halen gitmedim.

olaydan 7-8 gun sonra: esim sisikligin preanal apse oldugunu farketti. google sagolsun. beni zorla acile gonderdi. bir acilden digerine gonderdiler. ıkinci acilde gece 3'te koltuktaki uyurken odasina girip uyandirdigim genel cerrahi doktoru sisikligi lokal anesteziyle uyusturup, temizledi. hayatimda bu kadar aci cekmedim. bittiginde kustugumu hatirliyorum. bu kucuk operasyon sonrasi cok rahatladim ama sisikligin bir kismi halen duruyordu.

olaydan 10 gun sonra: halen biraz siskinlik var ve halsizlik cok fazla. en sonunda is yerimin ozel saglik sigortasini kullanip bir doktordan randevu alip bir sabah muayeneye gittim. doktor hemen ameliyat olmam gerektigini soyledi. 2 saat icinde hastaneye yatirdilar. hastane berberi gelip gotumun oralari toptan tras etti. ameliyat full anestezi altinda gerceklesti. ameliyatin hemen ardindan cok ama cok daha iyi hissettim. halsizlik, sisiklik gitti. ama got deligimin hemen solunda bir lira boyutunda bir yara vardi artik. doktor oradan kesip iceriyi bir guzel temizledi sagolsun.

olaydan 24 gun sonra: 2 hafta boyunca yaraya pansuman yaptiktan sonra sonunda yara kapandi. yuzde elli fistul cikma ihtimali varmis. doktor da bunu onayladi. simdilik bir akinti yok.

olaydan 3 ay sonra: halan akinti yok. kapanan yara bir an buyuyor gibi geldi. o gun endiselenmekten kendimi kotu hissetmeye baslayinca hemen bir sonraki gun muayeneye gittim. cok sukur birsey degilmis.

olaydan 15 ay sonra: son bir yildir ortalama ayda bir defa cok ufak sisiyor sivilce gibi, sonra bir sekilde patliyor. en sisik aninda otururken rahatsiz ediyor ama halsizlik falan gibi etkileri yok. bu anlarda kostugum zaman birsekilde patliyor ve rahatliyor. sonra da banyo yapip temizliyorum.

olaydan 20 ay sonra: ayda bir duzenli ufak sisme ve sonrasinda patlama dongusunden kurtuldum sanirim. birkac aydir sisme olmuyor.

olaydan 25 ay sonra: ufak sismeler halen tamamiyle gitmedi. ama hayatimi etkilemiyor. cok soran oldugu icin doktorumun adini verecegim. cengiz dibekoglu, florence nightingale sisli. tavsiye ederim.
  • tamı tamına 15 gün boyunca hemoroid olduğumu düşündüğümden uygulanan yanlış tedavi sonucu ağrısını çektiğim lanet hastalık.

bu arada hemoroide sıcağın iyi geldiğini bildiğimden iltihabı sıcakla buluşturup ağrımı katlamış bulunmaktayım.

cerrahi müdahaleden sonra rahatlamam ve beni o güne kadar muayene edip doğru teşhis koyamayan doktora sövmeye başlamam bir oldu. diplomasını nereden aldıysa; acil girişinde bekleyen hemşirenin tahmin ettiğini, aklına bile getirmeyen bir genel cerraha rastlamışım meğer. bendeki nasıl bir bahtsızlıksa.
  • şu günlerde 2.defa başıma gelen,insanın dünyada çekebileceği en büyük acılardan biriyle seyreden;gülme,ağlama,oturma,öksürme, hapşırma vsvsvs gibi her türlü insani eylemde size intiharı düşündürten;ihmal edildiği takdirde (bkz: perianal fistül) denilen iğrenç ve kronik hastalığa sebebiyet veren pek bir nahoş durum..

korunmak için yapacak hiçbir şeyiniz yok..olacağı varsa oluyor..sadece (bkz: perianal fissür) ünüz varsa onu bir gösterin doktora zira fissürün mikrop kapmasıyla da oluşabiliyor bu lanet ..

hiç utanmayın,götünüzde herhangi bir ağrı,kanama vs hissettiğiniz an genel cerrahinin proktoloji dalıyla ilgilenen bir türk tıbbı doğayenine koşun muayenenizi olun..

bir de dipnot: bu rahatsızlığa yakalandıysanız sulu tiplerden uzak durun,haber vermeyin duymamalarını sağlayın.. beni bu hastalık öldürmedi ama esprileri öldürecek,o kadar yani ...

3 hafta raporluyum,entrymi yazdım şimdi müge anlıyı izlemeye devam edeyim...
  • ''götün nasıl, iyileşti mi'' sorularına maruz kalınan, allah düşmanımın başına vermesin diyebileceğim hastalık. tek kurtulma yolu ameliyat.

ilk ameliyatımı yurt dışında oldum, hayatımda geçirdiğim en zor günlerdi. olayın patlak vermesinden bir kaç gün önce aşırı halsizdim, tüm vücudum ağrıyordu, ve serum yiyecek kadar ateşleniyordum. ilk başta sağlam hastalandım sandım ta ki popoda ağrıyı hissede kadar. ilk günler oturabiliyordum ama içimden de acaba hemoroid mi oldum ya diye geçiriyordum. ertesi gün olan oldu, anlam veremediğim bir şişlikle uyandım, makatın hemen yanında, oturuyorum ama acıdan ölücekmiş gibiyim. yurt dışındayım ve ne yapacağımı bilmiyorum. iş yerinden kimseye bahsedemiyorum utanıyorum, iş yeri hekimine gitmeye çekiniyorum, ''götüm şişti doktor bey'' mi diyeceğim diye düşünüp susuyorum. şişlik saatler geçtikçe büyüyor, geceyi ağlayarak ve uykusuz geçirdikten sonra ertesi gün gittim iş yeri hekimine. hemen genel cerraha yönlendirilip akşamına genel anestezi ile ameliyat olup rahatladım. yani ben ağrı kesicilerin etkisi geçip eve gelene rahatladığımı sandım. o geceyi hastanede geçirdim. türkiye'de genelde aynı gün çıkış veriyor hastaneler. neyse eve geldim, aldı beni tuvalet ve pansuman derdi. tek başımayım, tuvalete gidicem ve açtıkları yara açık, makatla arada sanırım 1 cm var ve sürekli pansuman ihtiyacı hissediyorum tuvaletten sonra. iyileşene kadar tuvalet yapmak kabus gibiydi. yaklaşık 10 günde yara kapandı, ağızda 1 lira yutmuş hissi veren antibiyotikleri de bi 15 gün içtim sanırım.

yurt dışında tam bilgi verilmedi, apsenin tekrar edeceğini bilmiyordum, oldu bitti kurtuldum derken türkiye'ye döndüm ve aynı belirtilerle ikinci ameliyatı oldum.

öncelikle eğer belirtiniz varsa utanmayın ve çekinmeyin çünkü eğer apseye zamanında müdahale edilmezse anal fistül denilen daha da iğrenç olan bir hastalıkla karşı karşıya kalınabilirmiş. hatta tavsiyem eğer apse ameliyatı olduysanız ya da olacaksanız ameliyattan yaklaşık 2 ay sonra o bölgenin emarının çekilmesi ve fistül riskine bakılmasıdır.(bkz: anal fistül)

türkiye'deki ameliyatımı da samatya eğitim ve araştırma hastanesinde sabah 4te oldum, ağrıdan duramayıp acile gittim ve bu hastanene de nöbetçi genel cerrah olduğu için hemen ameliyata alınabildim. ve hiçbir ücret ödemedim. bu da bir köşede dursun, ben çok memnun kaldım samatya dan, umarım gerek kalmaz ama bu derdi çekenlerin aklında bulunsun.

burada yazıldığı gibi de antibiyotikle çözmeye çalışmamanızı, ne kadar geç müdahale edilirse anal fistül olma riskinin arttığını ve kesinlikle makat hastalıklarında uzman bir cerraha muayene olmanızı tavsiye ederim.

bu hastalığın sebeplerine gelirsek de, doktorum bana kimin ne zaman başına geleceğinin belli olmadığını, boğaz şişmesi ve grip olma riskiyle aynı orantıda olduğunu söyledi.

götü kollayın arkadaşlar..