şükela:  tümü | bugün
 • korinth tiranı ve yedi bilgeden biri.
 • (bkz: periander)
 • herodotos historiai'de karısı melissa yüzünden periandros'un bütün korinthos kadınlarını soyduğunu anlatır (5. kitap terpsikhore'de). danıştığı akheron orakli ona ölmüş karısı melissa'nın ruhunun göründüğünü ama çıplak olduğunu, üşüdüğü için bilgi vermediğini söyler. imalı olarak orakl der ki: "periandros ekmekleri fırına koyduğu zaman fırın artık soğumuştu." çünkü periandros melissa ile öldükten sonra da ilişkiye girmişti (bkz: nekrofili). bunun üzerine periandros tüm korinthos kadınlarını hera tapınağında toplattırıyor. kadınlar bayramlıklarıyla geliyorlar. özgür köle ayrılmadan askerlere soyduruyor, giyecekleri bir çuvala dolduruyor. melissa için dualar eşliğinde elbiseleri yaktırır, böylece üşüyen melissa'ya simgesel giyecekleri gönderilmiş oluyor. ondan sonra danışılan orakl melissa'nın görünen ruhu yardımıyla kayıp paranın yerini söylüyor.
 • karısını döverek öldüren canidir.
 • söylenceye göre korumaları olan ve yönetimi tiranlığa çeviren ilk kişiydi. 40 yıl tiranlık yaptı. güven içinde tiranlık yapmak için silaha değil, iyi niyete ihtiyacın vardır diyordu. ona göre sadece suçluları cezalandırmak yetmezdi, suç işleme eğilimi gösterenleri de cezalandırmak gerekirdi.

  kendisine iki çocuk veren lyside (melissa)'yi diğer cariyelerin kışkırtmasına kanarak tabureyle vurarak tekmelerle öldürdü. sonra ona bunu yaptıran diğer kadınları yaktırdı. oğkunu sürdürmek, başkalarının mallarına el koymak gibi daha başka günahları da var periandros'un. rivayete göre annesi krateia oğluna âşık olup koynuna gizlice girmiş, periandros da bundan hoşlanmış. olay duyulunca içinde vicdan azabıyla karışık bir kızgınlık hissetmiş, bu duygu onu etrafına karşı da acımasızlaştırmış.

  onu anlatan en önemli sözü şuydu: "çaba her şeydir."

  umutsuzluk içinde 80 yaşında öldü. mezarının yeri bilinsin istemiyordu.