şükela:  tümü | bugün
 • sebebi bilinmeyen korkulara ve kalp çarpıntılarına iyi geldiğini bilmeden sırf aslan burcuna iyi gelen bir taş olması hasebiyle bugün sipariş ettim. burayı okuduğumdaysa bugünlerde tam olarak ihtiyacım olan şey olduğunu görüp şok oldum. bazen akışa bırakmak güzel sürprizleri de beraberinde getiriyor. bana gerçekten iyi geleceğinden eminim.
 • renginin hastasi oldugum bir tas. ancak iyi bir tanesi diger taslara gore daha tuzludur. bu yuzden gonlume ve butceme uyan bir peridot bulmam hayli zamandir devam ediyor
 • eşek kadar taşı olan takılarda, bazen zümrüdün yerine kullanılır.

  yeşil zeytine benzer rengi. yeşil altın ile uyumludur.
  zebercet diye de bilinir. rengi koyu yeşile kaçtıkça değeri artar.
 • çok özel bir taş. kendisi gözümde zümrütten daha kıymetlidir desem yeridir çünkü en iyi zümrüt bile geceleri peridotun gölgesinde kalır. bence kleopatra'nın zümrüt yerine peridot tercih etme sebeplerinden biri budur. o zamanlar böyle yaldızlı kuyumcu ışığı nerdee! ay ışığında, mum ışığında peridot gibi güzel pırıldamak zümrütün rüyasında bile göremeyeceği bir şeydir. bugün bile göğsümüze, parmağımıza özenle nişan alınmış spot ışıklarla gezemeyeceğimize göre, peridot çok daha görkemli bir gece taşı seçimidir*.

  normalde sıcak alt tonlu taş sevmem ben. ancak peridotun yeşiliyle sarısı nefis bir uyum içindedir.

  enerji boyutunda bakacak olursak kalp ve solar plexus çakralarını iyileştirmeye muktedirdir. bu çakralar dışında kullanmaya kalkmayınız, tepebilir. yeşil rengi sebebiyle şifalı bir taştır. eğer reiki biliyorsanız taşa uygulayın, enerji siz programlamasanız bile daha uzun süre akmaya devam eder. böyle becerileriniz olmasa dahi şifa niyetine taşıyın. her türlü fiziksel ve zihinsel probleme iyi geldiğini çok şaşırarak gözlemlersiniz.

  kıskançlık, hasetlik, kendine ve etrafına şu veya bu sebepten/duygusal veya fiziksel boyutlarda zarar verme, özgüven problemleri, bir şeyi isteyip de bir türlü gerçekleştirememe, kendini layık görmeme, sebebi bilinmeyen korkular, kendine veya başkalarına yöneltilmiş suçluluk hissi ve bunların olumsuz etkileri, ayrıca kabuslar, ecinni korkuları, finansal endişeler, fiziksel ağrılar/sancılar/baş edemediğiniz hastalıklar ve şu an aklıma gelmeyen bir sürü sorunu ortadan kaldırmakta müthiş başarılıdır.

  bolluk, bereket ve başarı getirir. bunu özellikle para formunda elinize ulaştırır. bunun için altına veya en azından altın kaplama ya da altın rengi bir metale monte edilmiş olması makbul sayılır.

  ay olarak ağustos ayının taşı kabul edilse de, bahar aylarında doğanları ve diğer tüm yaz çocuklarını da sarıp sarmalar. içinde barındırdığı sarı tonlar eylül ayında doğanları da kanadının altına alır. yeşil renk, din cins cibilliyet ve doğum ayı ayırmaksızın karşılıksız sevmeyi ve şart şurt koşmadan vermeyi temsil ettiğinden kalbi bu taşa ısınan herkes peridotu rahatlıkla kullanabilir.

  her taş aslan burcuna iyi gelmeyebilir ama peridot cuk oturur. zaten kendisi aslan burcunun resmi taşıdır. kuvvet kudret, para pul ve görkem teklif ederken bütün bunları azıp kudurmadan kullanma alçakgönüllülüğünü de beraberinde sunar ki bu aslan burcu insanları için büyük nimettir.

  peridot doğum ayınızın taşı değilse ve eğer bir sebepten ilginizi çekiyorsa muhtemelen faydası dokunacağı için ilgileniyorsunuzdur, kalbiniz bu taşı çekiyordur. satın alamıyorsanız bile internetten resimlerine bakın, bu giri gibi bilgilendirme yazılarını okuyun. emin olun, faydası bir şekilde dünyanıza uğrayacaktır. ayrıca fiyat olarak makuldür. en makbulü koyu zeytin yeşili olsa da her tonu yarar. hatta gerçeğini almaya gücünüz yetmiyorsa yeşil renkli bir boncuk bile peridota yakın enerjileri çekip aynı şifaları size sunabilir.

  not: bu entari az buçuk da reiki içerir.
 • kızıldeniz'deki zebercet adasında bulunduğu için zebercet olarak da bilinir. parlak sarı-yeşil renktedir. mohs skalasında sertliği 6.5-7 arasındadır. klasik dönemlerden beri mücevhercilikte kullanılır.
  .peridot burma,norveç,avustralya, brezilya,çin,kenya,meksika,pakistan,güney afrika,sri lanka, tanzanya ve abd'de (arizona,hawaii,nevada ve new mexico) bulunmaktadır. pakistan'da bulunan özel bir peridot türüne kaşmir peridotu denmektedir.
 • volkanik kayalarin icinde bulunan degerli yesil bir tas. ayrica cleopatra nin en cok sevdigi tas olarak bilinir.
 • tamamen peridotlardan oluşan kayalara peridotit adı verilir.
 • (bkz: heredot)
 • tam yeşil değil de fosforlu yeşil kıvamında yarı değerli bir taş, yapısı zirkona benzer.