şükela:  tümü | bugün
  • hissizlik, karıncalanma ve yanma hissi, ağrı, anormal refleksler, kas zayıflığı, kısmi felç gibi semptomlarla genellikle ellerde ve ayaklarda, bazen de kol, bacak ve yüzde ortaya çıkan bir sinir kas rahatsızlığı. nedenleri arasında alkol, vitamin eksikliği, diyabet veya kurşun, arsenik, cıva gibi toksik maddeler ve bazı ilaçların yan etkileri sayılabilir.
  • ikiye ayrılan sinir sisteminin(merkezi sinir sistemi ve periferik sinir sistemi )omurilikten sonra kaslara giden ve duyusal sinirleri taşıyan kısmını ilgilendiren bir semptomdur.sinir hücrelerinin herhangi bir nedenle zedelenmesinden kaynaklanır,nedenine göre geri dönüşlü olabilir.nedenleri arasında diabeti olanda kan şekerinin kontrolsüz olması,alkol,uzun süre basıya maruz kalma,enfeksiyon,toksik kimyasallarla(arsenik,cıva,kurşun) uzun süreli temas, tümör, otoimmun bozukluklar sayılabilir.belirtileri; ellerde, ayaklarda iğnelenme, karıncalanma, uyuşma. tedavisi nedene yönelik yapılır.
  • babamın yaklaşık 10 yıl önce geçirdiği lanet bir hastalık.
    ilk belirtisi ağır kaldırmakta hiç zorlanmayan bir adam olan babamın, hafif denecek eşyaları kaldırırken zorlanmasıydı. daha sonra bu belirtiler arttı. elleri karıncalanmaya başladı. tabii bu belirti artışları 2-3 aylık periyolar halinde gerçekleşti. doktora gitmeyi sevmeyen bir adam olduğundan doktora danışması için artık yürürken koluna girmemiz ve bardağı bile tutamaması gerekmişti. teşhis kolay olmadı. belinden dahil su alındı ve en sonunda teşhis strese bağlı periferal noropati olarak gerçekleşti. tedavi kısmında kortizan uygulandı ve yaklaşık 2 aylık bir tedaviden sonra sağlığına kavuştu...
  • en popüler antibiyotiklerin uzun süren ya da geçmeyen yan etkilerinde başı çeken rahatsızlık.

    (bkz: #46122941)