• (bkz: ukteydim doldum)
    (bkz: kendi uktesini dolduran suser)

sebep:
    kendine ayıracak biraz vakit bulma mutluluğu ve düzelmeyen semptomlardan bahsetme isteğidir.. hastalık 6 yıl ve ukte 6 ay fakat başıma gelenler 2 ay öncesine aittir..

tanım:
    şiddetli ağrı sebebiyle rutin göz muayenemi erkene almamdan mütevellit aniden aldığım bir kararla olduğum lazer ameliyatın sebebi olan rahatsızlıktır..

tecrübe:
    bir hasta olarak belirtilerinden bahsetmek için bu kadar gevezelik yapacağım..
    görme sinirlerine yakın bir bölgedeki dejenere bölgenin fark edilmesi bile mucize..
    gözünüzde minik bir planetaryum oluşma hissine kapılırsanız bilin ki o yıldızlar dost değil!

retina üzerindeki bu dejenere olan bölge ile yaklaşık 6 yıldır yaşıyorum ve bilinen başka bir tedavisi de yoktu.. peki nasıl fark ettim ve olaylar nasıl gelişti?
    yoğun çalışmaya başladığım zamanlarda bir gece ve gündüzü birleştirecek kadar okuma yapmıştım.. sabah kalktığımda hazırlanmak için aynanın karşısına geçtim ve aldım göz kalemini elime.. sol gözüm kapalı kalem süreceğim fakat bir bölgeyi görmüyorum.. üzerine yattım sanırım dedim ve tekrar yüzümü soğuk suyla yıkadım.. geçmedi.. moralim bozuldu ancak yapacak bir şey yok.. bir kaç gün semptomları izledikten sonra doktora gittim..
    doktor ilk etapta göremedi ve benim yönlendirmem sayesinde görme sinirlerine yakın bir bölgedeki dejenere olmuş alanı fark etti, direkt ameliyat dedi.. yırtılırsa retina dekolmanı olursunuz ve bu istemediğimiz bir durum dedi.. acayip korkmuştum! lakin ameliyat olmadım ta ki şiddetli anksiyete ile mücadele ederken başka bir doktora muayene olana kadar..
    şiddetli göz ağrılarım olmaya başlamıştı ve ağır bir ilaç tedavisinin 2. ya da 3. ayındaydım.. ha bir de miyopum bu arada, doktor gözlük numaralarımı kontrol etti ve benim uyarım üzerine dejenere bölgeye baktı.. ameliyat dedi.. 5 dakika sürmez dedi.. sürmedi... uzatmayayım..
    12/8 olan tansiyonum 7/5'e kadar düştü 64 lazer darbesi sonucu üşenmedim, saydım!ciddiyim.. 40'dan sonrakiler yakmaya başlamıştı gözümü.. bitmedi mi dedim, düzgün durduğunuz için 3 sıra geçtim dedi.. hahahaha, sağolsun kendimi darth vader gibi hissettirmişti.. 2 sıra daha geçseydiniz diyecektim, sanırım kusacağım dedim.. kafamı kıpırdatmamam için sıkıca bastıran hemşire ve doktor beni kaldırdı ve tutmaya çalıştı.. ben yürürüm dedim ama ayaklarım tutmuyor, hahahaha.. bir de yalnızdım ve hastanedeki son hasta da bendim.. hemşire tansiyonumu ölçmek için arada geliyordu, telefonumu istedim ve bir kaç arkadaşı aradım.. tansiyonum normale dönene kadar bırakmadılar.. sonra bir arkadaşı aradım, geldi beni ve aracımı aldı eve gelip yaklaşık 12 saat kadar uyudum..
    pek de ağrım olmamıştı.. rutin muayeneye gidip ameliyat olup dönmüştüm.. pff

şimdiki zaman: o sızıyı anımsatacak ağrılarım oluyor ancak başka parametreler de yok değil.. düzensiz uyku, yoğun çalışma temposu, kullandığım ilacın korneal ve retinal yan etkileri, vb.

gelecek zaman:
    tedavi bitince belki editlerim zira bu aralar kontrole gitmeye bile korkar haldeyim..
    en kötü ihtimalle korsan maskesi takarız.. pff
    durun bakalım nolcak?!

kaynak:
    http://www.carlobenedetti.it/…feriche-della-retina/
    https://www.doktorsitesi.com/…-retina-dejenerasyonu
    https://www.dicle.edu.tr/…58f-9d95-9f71e811e31b.pdf

mesajlar üzerine gelen edit: şimdilik gözüm gayet iyi çok teşekkür ederim. ameliyat olmaktan imtina edenleri anlayabiliyorum. arada ağrılarım oluyor ancak sebebinin bu operasyon olup olmadığı konusunda emin olamadığımdan şimdilik kısa tutayım, bu konu ile ilgili detaylı bilgiyi kontrol muayenem sonrası eylül-ekim ayı gibi tekrar editleyebilirim. bu durum ve/veya yorgunluk sebebiyle oluşan ağrılar retina dekolmanı riski ile kıyaslanacak kadar büyük değil. ağrı eşiğiniz yüksekse alışıyorsunuz bir süre sonra. herkese sağlıklı günler dilerim..
hesabın var mı? giriş yap