şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: froti)
  • lösemi ve daha birçok kan hastalığının tanısında kullanılmasına rağmen tam teşekküllü(!) hastanelerde olmayabilen bir laboratuvar yöntemidir.

her şehirde en az bir devlet hastanesinde yapılsa en azından o da olumlu. anladığım kadarıyla sadece hematoloji olan hastanelerde yapılıyor.(genellikle eğitim araştırma) bulunduğum şehirde yaptıracak özel ya da devlet bir hastane bile bulamadım. (diğer özel hastanelerde durum nasıl bilmiyorum.)

tanım: kan hücrelerinin mikroskopta görülen morfolojik yapısına göre lösemi, lenfoma, anemi gibi hastalıkların tanısında kullanılan yöntemdir. genellikle tam kan sayımı sonrası ayırıcı tanıda kullanılır.

edit: ayırıcı tanı için her zaman etkili değilmiş. hastalığın erken evrelerinde periferik yayma normal çıkabiliyormuş. (bkz: ben bugün bunu gördüm) ya da aynı hastanede olduğu için ilk tanıdaki eksikliği saklamak adına ikinci doktor yalan söyledi.
    lenfoma şüphesi varken demir eksikliği diye eve gönderilip kontrole gidince aslında lenfoma ihtimalimin hâlâ olduğunu testlerin eksik yapıldığını öğrendim. 2 ayrı hastaneye gittim güya. insan gerçekten hayret ediyor.

3 sene sonra editi: hic bir sey yokmus o dönem antifosfolipid sendrom şüphesi ile konu kapanmıştı. bir yıl sonra tanı aldığım romatizmal hastalık kaynaklı o dönem değerlerin değiştiğini öğrendim. şu an sağlıklıyım ve entry'i unutmuşum bile. bir mesaj hatırlattı.
  • hayat çok garip, aşk sizi bazen bir periferik yaymada bile bulabiliyor.
    5 adımda güzel periferik yayma yapabilmek için:
    1) öncelikle damlayı lam ile değil de mutlaka lamel ile yayın.
    2) öncesinde lam ile lameli yıkayıp kurulayın, toz kalmasın.
    3) küçük bir damlayı (1*2 mm maksimum) renklendirilmiş kısmın hemen önüne damlatın.
    4) lameli bu damlanın tam ortasına 45 derecelik bir açıyla yerleştirin ve kanın lamel kenarı boyunca adezyon ile yayılmasını bekleyin.
    5) yayıldıktan sonra tek harekette lamın uç kısmına doğru lameli çekin, asla geri gelmeyin, gelirseniz hücrelerin üzerinden geçmiş olursunuz ve parçalanırlar. iyi bir periferik yaymanın püf noktası budur, hücreleri iterek değil, lamelin arkasında sürüyerek yaymalısınız.
    kolay gelsin.
  • doktorun bir şeylerden şüphelenerek istediği, sonuçları gelene kadar ömrünüzden ömür götüren tekniktir. sakin olmakta yarar var. sağlıklı bir hayat sürüyorsanız endişelenmenize gerek yoktur genelde.