şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türk filmlerinde bir dönem popüler bir sinema oyuncusu olmuş, kocası vefat ettikten sonra tgrt stv gibi kanallarda programlar sunmaya başlamıştır.
  (bkz: bedrana)
  (bkz: minyeli abdullah)
 • kizina hamileyken o zamanki esi ibrahim tatlises tarafindan aldatilan * , dovulen, sonra da evinden kovulan; bebegini dogurduktan sonra ona bakabilmek icin bileziklerini satarak mama alan, eski esinin emriyle hicbir filmde, veya gazinoda, veya herhangi bir yerde calistirilmayan genc kadin, en sonunda kotu karakter olarak oynadigi bir filmle (ki bu filmin orjinalinde glenn close oynamis oldugu icin saclarini da kendisine yakismadigi halde sariya boyatmistir) sinemaya geri donmustur.
  bir zamanlar al dudaklari, gece karanliginda saclari, ve beyaz teniyle pamuk prenses'i andiran guzel kadin ikinci evliliginde de dramatik bir son yasamistir.
  kendisini en cok sezercik kucuk mucahit ve sezercik ile aydemir akbas'in basrolu paylastigi filmlerden hatirlariz.
  hayati, kanimca, oynamis oldugu turk filmlerinden daha hazin ve daha yaralayici gecmistir.
  bu guzel kadin su anda yeniden evlenmistir. kendisi dizi filmlerde halen oyunculuk yapmaktadir. ama kaderi, diger bir zamanlarin esas kadin oyunculari gibi, ya kitipiyoz bir mankenin annesini ya da primitif bir adamin esini oynamaktir.

  ps: kendisinin konuk oldugu bir programdaki yorumu nedeniyle (bkz: emel muftuoglu) bu entry degistirilmistir. ilk yazildigi zaman da bir baska programda soylediklerinden yola cikilarak (bkz: yasemin in penceresi) yazilmisti.
 • (bkz: he man)
  gercek kesit isimli komedi programinin sonunda ellerini kavuşturarak insanliga ders veren halk kahramani.
 • gerçek adı şerife perihan'dır
 • tecrubeyle sabittir ki, kendisi makyajsiz halinde bile, inanilmaz guzel, sade, asil, nazik bir hanimefendidir. yanina gittiginizde size icten bir guleryuzle ve cok iyi davranir.
  filmlerde oynadigi butun karakterlerden daha guzel bir ruhu vardir.
 • orhan gencebayin seven affeder adli sarkisinin klibinde oynamis ve gonulleri bir kez daha fethetmistir. her ne kadar ibolarin krolarin camiasindaki rezilliklere adi karismis olsa da sinema camiasinda saygi goren ve sevilen bir insandir.
 • passaparola'da metin uca bu güzel kadına feci şekilde sarılmış ve ağzından sular akarak "bunu yapmayı yıllardır istiyordum" demiştir.
 • yüzünde bulunan her daim aglamaklı surat ifadesini gecirdigi zor yıllara baglamak istesem de kemal sunal'la oynadıgı sosyete $aban filminde de aynı surat ifadesini gördügümden kendimi kandırmak istemem.
  sinema hayatının ilk dönemlerinde sıklıkla sergiledigi evin $ımarık ama iyi kızı, fakir ögretmen rollerine inat bir dönem insanının aklında tarık tarcan'la oynadıgı ''sapık kadın'' filminde saclarını sarıya boyadıgı piskopat kadın roluyle kaldı.
  hala dost meclislerinde perihan sava$'ın sacları sarıdır iddiasi filmin genc bünyelerde yaptıgı etki olarak tanımlanabilir.
 • medipol hastanesinin halkla iliskiler muduru.
 • istanbul şehir tiyatroları'nda sahnelenen sekiz kadın'da da rol almıştır.