şükela:  tümü | bugün
 • 3 ocak günü gerçekleşen dünyanın güneşe göre konumudur.

  (bkz: 3 ocak)
  (bkz: mersin)
 • erdal güney'in 2013 yılında çıkardığı enstrümantal albümü.
 • nasıl bu kadar az bilinebiliyor anlam veremediğim albümdür. bakın güzel demiyorum muhteşem çalışmalar var içinde. çok üzüldüm şuan bu kadar geç gördüğüme.

  şurdan bir tadın derim

  edit: şunu dinleyin gözünüzü seviyim ya bu bir insan kulağının duyabileceği en güzel şeylerden biri.
 • dünya'nın güneş'e en yakın olduğu tarihe (3 ocak) verilen isimdir. günberi de denir. dünya'nın güneş'e olan uzaklığı sabit değildir. bunun nedeni dünya'nın yörüngesinin elips şeklinde olmasıdır. bu yörüngede 147 milyon kilometre mesafe ile güneş'e en yaklaştığı tarih 3 ocak tarihidir.
 • 22 farklı enstrumantal eserden müteşekkil kocaman bir albüm olmasına rağmen adını koyamadığım tuhaf bir bütünlük taşıyor.. paragraflara ayrılmış olsa da tek bir mevzuyu farklı cephelerden irdeleyip anlatan uzun ve yekpâre bir mektup gibi.. dinlerken öyle içerilere sirayet ediyor ki, herkes için ayrı ayrı yazılıp balmumuyla mühürlenmiş sanki..

  uzun zamandır, bu kadar farklı ve kendine mahsus cüzlerden oluşmasına rağmen böylesine anlamlı bir bütün oluşturabilmiş bir şeyle karşılaşmamıştım.. en başından başlayıp sırayla dinlemeli..

  kelimelere sığınmadan, sadece melodilerin gücüne güvenerek bir duygu ve düşünceyi aktarabilmek hala tam olarak kavrayamadığım bir şey ve erdal güney bunu harikulade bir şekilde yapmış.. ellerinden, gözlerinden öperim..

  fevkalade bir albüm..

  ---

  5. göksu
  12. gitmek, izlerin ardından
  18. ıtri, köle ve sesler