şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gebelik süresince anne ve bebek sağlığını tehdit edebilecek problemlerin erken tanısı ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalına maternal fetal tıp veya perinatoloji denir. perinatologlar bu alanda çalışan ileri derece uzmanlamış kişilerdir. kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığından sonra 3 yıl bu alanda üstihtisas eğitimi aldıktan sonra akredite olmaktadırlar.

  perinatoloji, kadın hastalıkları ve doğum alanında kabul görmüş üç 3 daldan birisidir; diğer iki ana dal infertilite ve onkolojidir. ancak toplumumuz perinatoloji ve perinatolog terimlerine yabancıdır. perinatologlar sadece detaylı veya doppler ultrason, amniosentez vb. işlemleri yapan kişiler olarak bilinir oysa riskli gebeliklerin ve bunun yanı sıra normal gebelerin takiplerini ve bunların doğumlarını da yapmaktadırlar.

  perinatologlar tarafından yapılması gereken işlemler şunlardır:

  detaylı ultrasonografi
  doppler ultrasonografi
  invaziv fetal işlemler (amniosentez, kordosentez, cvs, redüksiyon, intrauterin transfüzyon, fetosid)
  çoğul gebeliklerin takibi
  intrauterin gelişme geriliği olan fetusların takibi
  maternal hastalıklarla (diyabet, hipertansiyon, sle vb.) komplike gebeliklerin takibi

  kaynak: http://cembatukan.com/?page_id=174
 • perinatoloji bilim dalının kurulması ve bu bilim dalı ile ilgili bilgi ve uygulamaların kullanılmaya başlanmasına öncülük eden zannedersem türkiye'deki ik perinatolog olması munasebetıyle
  is guc kariyer derken 35 yasından once cocuk yapmaya firsat bulamayan hatunların ismini cokca duydugu en bilinenlerinden bir tanesi icin (bkz: atıl yuksel)
 • ikiz özellikle de tek yumurta ikizi bekleyen anne adaylarının gebelik takiplerini yapan riskli gebelik uzmanı doktorlardır.
 • 18-22. haftasında olan anne adaylarının ayrıntılı ultrason için başvurması gereken doktorlardır. burada bebeğin üreme organları ve kalbindeki damarlara kadar detayların incelenmesi gerekir. bu nedenle doçent veya profesör ünvanlı kişilerle çalışılması, haliyle biraz kesenin ağzını açmak da lazım.

  500 tl civarında detayları öğrenebilirsiniz. çalıştığınız doktorun ingiltere ve amerika geçmişi olması elinizi kuvvetlendirecektir. üniversite hastanelerinde genellikle bolca bulunur bu arkadaşlardan.

  edit: ankara daki versiyonu için (bkz: ali ergün)