şükela:  tümü | bugün soru sor
 • allah kimseyi boyle bir secim yapmak zorunda birakmaz umarim amin.
 • abi neden mevzu kişiler üzerinden konuşuluyor zerre anlam veremiyor gibi oluyorum, sonra aa burası türkiye diyorum.

  ülkenin geleceğini oyluyorsun. ülke var olma mücadelesi veriyor. ve sen sırf ama o da hayır diyor diyerek evet diyorum diyorsun.

  zeka mı eksik, alzaymır mı, yoksa başka mevzu mu ben anlamadım.

  oğlum, o camdan atlasa sen de mi atlayacaksın?
 • evet demek için en küçük mantıklı bir sebep olmadığından "sevmediğin hayır diyorsa sen evet de" gibi saçmasapan bir yere çekiyorlar olayı... bahçeli ve şürekası akp'ye geçse de mhp rahatlasa parazitlerinden kurtulup...
 • (bkz: insan gerçekten hayret ediyor)

  ilerde, insanlar bugünkü türkiye'nin siyasi tarihini araştırdığında ne düşünecekler merak ediyorum. fıkra gibi ülkeymiş rahmetli derler mi acaba diye düşünüyorum.
 • ıyi de neden perinçek'i seçiyorsun. sen zaten parti başkanı değil misin. hayatımda bu kadar çapsızını da görmedim.

  edit: olay neden kişilere indirgeniyor hiç anlamıyorum. yapılacak olan referandum bir sistem değişikliği. diktatörlüğü meşru kılacak olan sistem.
  1. bu sistemle birlikte bir parti başkanı bütün ülkenin başkanı olacak hem de sınırsız yetkilerle. anayasa mahkemesi üyelerinin, hsyk üyelerinin büyük çoğunluğunu kendi seçecek. yani denetim ve yargı tümüyle o kişinin eline geçmiş olacak.
  2. istediği zaman sebepsiz ohal ilan edebilecek, gerek görürse meclisi feshedebilecek. belki yüzde 51in seçtiği tek bir kişi yüzde yüzün seçtiği meclisi feshedebilecek yani. 550 kişinin iradesini alıp tek bir kişiye vermiş olacağız.
  3. 2 yılda emekli olan devletin tüm imkanlarından yararlanan, diş implantını bile ücretsiz yaptıran vs milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkacak. 50 kişi fazladan besleyeceğiz yani. bunun hangi parti olduğunun önemi yok chplisi akplisi farketmez bak sadece iletişim gideri 1 milyondan fazla olan cok sayıda milletvekili var.
  4. milletvekili seçilme yaşı 25'den 18'e inecek. yani artık cocuklarını, yigenlerini vs rahatca milletvekili yapabilecekler, torpilin tavanı. yedek vekillik gelecek, başkan seçilmiş bir vekili görevden alabilecek
  5. mevcut sistemde cumhurbaşkanı yurtdışına gider ya da hastalık, ölüm gibi sebeplerle görevini sürdüremezse bu görevi geçici süre halk tarafından seçilen meclis başkanı üstlenir. ancak yeni sistemde başkan yardımcısı halk tarafından seçilmek zorunda değil. atanan bir yardımcı halkın seçtiği meclisten daha fazla yetkiye sahip olarak ülkeyi yönetebilir ve olağanüstü kararlar alabilir. başyaveri bile fetocu çıkan, birlikte partiyi kurduğu kişiyle bile adeta düşman olan birinin yarın yardımcısının ihanetine uğramayacağının garantisi var mı.
  6. hadi bugün tayyip yönetiyor ülkeyi, yarın bir gün tayyip öldü veya bir başkası seçildi. erdoğan bunu istemiyor olsa bile yarın bu yetkilere sahip herhangi biri başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerin büyük çoğunluğunda olduğu gibi ülkeyi federasyonlara ayırabilir. imralı tutanaklarında abdullah öcalan’ın başkanlığı destekleriz demesinin sebebi ilerde diyarbakır’a özerklik verilebilmesi ihtimali.

  ne perinçek ne erdoğan; hangi ideolojiden olursa olsun (bkz: başkanlığa hayır)

  düzeltme editi: mr brandon adlı yazar uyardı. 4. maddede bahsettiğim "yedek vekillik" tasarıdan çıkarılmış.
 • kendisine "evet deyip seni seçmektense, hayır deyip kendimi seçerim." denilesi insan beyanatı.
 • ulan kişi seçmiyorsun, yeni anayasa ve başkanlık sistemi seçimi yapıyorsun desin biri şuna.

  tanım: neye oy verdiğini bilmeyen parti başkanı söylemi.
 • gerçekleşmeyeceğini bilsem de açıklama sonrası çıkışta bir habercinin öcalan için evet diyen siz türkiyenin bölünmesine hayır demeyecekmisiniz diye soru sorarak konuyu uzatmasını istediğim mhp nin başkanlık koltuğunda oturmakta olan liderinin açıklaması