şükela:  tümü | bugün
 • karın zarının iltihaplanması olayı.

  periton diyalizi yapan hastalarda ortaya çıkan bi sorundur...hastanın sterilizasyona dikkat etmemesi sonucu karın zarının iltahaplanmasıyla ortaya çıkar.
 • (bkz: fip)
 • james joyce'un ölüm sebebi
 • opere edilmeyen akut batın tablolarının ilerlemesiyle oluşan çoğunlukla ölümcül nihayet. ama peritonitleri sadece infeksiyöz bir süreç olarak nitelememek gerekir. fmf'te (ailevi akdeniz ateşi) görülen inflamatuar panserozit'in bir parçası olan peritonitler veya kimysal peritonitler de vardır ve daha selim seyirlidir.

  yalnız non-infeksiyöz peritonitlerin kliniği infeksiyöz peritonite benzediği için peritonitlerin ayırıcı tanısını yapmak oldukça zordur. ayırıcı tanı elzemdir çünkü infeksiyöz peritonitin tedavisi acil cerrahi iken fmf'in tedavisi sadece kolşisin haplarıdır. ayırıcı tanı için periton lavajı veya parasentez yapılır. bunlar hem akut batını diğer sebeplerden ayırır hem de peritonit gelişip gelişmediğini gösterir, eğer gelişmise infeksiyöz mü non-infeksiyöz mü ayrımını yapar.

  ayrıca infeksiyöz peritonitlerinin en sık sebepleri akut apandisit, bağırsak perforasyonu, ülser perforasyonu, volvulus, tümör ve akut pankreatit'tir.
 • uyuşturucu ve içki alışkanlığının yol açabileceği bir hastalık.
 • barsak seslerini mezarlık sessizliğine dönüştüren periton iltihabı
 • peritonit antibiyotik öncesi ölümcüldü, günümüzde ise antibiyotik ve gelişen cerrahi teknikler sayesinde bu konudaki ölüm oranları çok ciddi düşmüştür. peritonitin günümüzdeki en önemli sorunu brid yanı yapışıklıklardır. bu yapışıklıklar; ileus, intusepsiyon, invajinasyon gibi sorunlara yol açabilir.
 • vucudun baska bir bolgesindeki infekte organdan kan veya lenf yoluyla olusan peritonitler primer peritonit iken, abdominal organlardan birinin infeksiyonu ya da enzimlerinin periton bosluguna gecmesi sonucu olusanlar ise sekonder peritonittir.
  karinda siskinlik ve agri, bulanti, kusma, ates, istahsizlik, yuzeyel solunum, gaz ve feces cikisinda azalma gibi belirtiler vardir.
 • tenor enrico caruso'nun erken yaşta ölüm sebebi olan hastalık.
 • pnömokok çoc.'larda primer (spontan) bakt. peritonit'in en sık etkeni. özell. nefrotik sendromda sık görülür. (en etkili sp.'ler sefotaksim ve seftriakson'dur.ve ted.de verilir ama genelde sefotaxim verilir ve seftiriakson verilmez çünkü gis yan etk.fazla.)

  erişkinlerde primer (spontan)bakt. peritonit etkeni e.coli'dir.

  spontan bakt.peritonitte tahta karın olmaz çünkü asit içerir.

  sekonder bakt. peritonit etkeni ise b.fragilis ve e.coli'dir. ted.de metranidazol+aminoglikozid verilebilir. ayrıca sefoksitin de verilebilir.

  periton diyalizinde etken staf. epidermis'tir.ted.de vankomisin verilir.

  edit: bilgi ekleme ve baştan yazma.