şükela:  tümü | bugün
 • toprağın altındaki buz.kutba yakın bölgelerde görülür.permafrost üzerinde ağaç yetişebilir, ağaç bu buzdan suyunu temin eder ve aynı zamanda yaprakları sayesinde güneş ışınlarını keserek permafostun erimesini engeller.biyolojik çeşitliğin korunması için değerli alanlardır.çünkü bir çok gen donmuş olarak saklanır.ayrıca permafrostlar dünyanın ısı dengesi içinde elzemdirler.
 • surekli donmus toprak tabakasidir. uzerinde agac yetistirmenin otesinde ev bile insa edilebilir. su an buyuk oranda cozulme gorulmektedir. bu cozulme cok tehlikelidir, cunku eskimolar ve o bolge hayvanlari kendilerine yeni yasam alanlari bulmak uzere goc etmek zorunda kalacaklardir. ama asil buyuk tehlike fosillesen yapinin erimesiyle ortaya cikacak yuksek orandaki metan gazidir. co2 nin etkisi 4 kat artacaktir. sera etkisi had safhaya varacaktir. acil durdurulmasi gerekmektedir.
 • magazineisimli mukemmel grubun '79 tarihli secondhand daylight albumu icinde en son sarkı, olması gerektiği soğukluğu tasır.

  thunder shook loose hail
  on the outhouse again
  today i bumped into you again
  i have no idea what you want
  but there was something i meant to say

  as the day stops dead
  at the place where we’re lost
  i will drug you and f*** you
  on the permafrost

  there’s not much that i miss
  i’m far too forgetful for that
  sugar’s sweet some of the time
  it’s hard to keep some things in mind

  as the day stops dead ...
 • bir pozitif geribildirim döngüsüdür. yani, havadaki karbondioksit oranını arttıran doğal mekanizmalardan biri. (bkz: positive feedback)

  sanayileşen dünyada, yılda 30 milyar ton karbondioksitin havaya karışmasıyla oluşan sera etkisi ortamı, her geçen gün kuzey kutbundaki buzları eritir. bu bölgelerdeki buzulların erimesiyle asıl korkulan, binlerce yıldır donmuş halde bulunan bu permafrost topraklarının çözülerek ortaya çıkmasıdır. sonuçta bunlar sera etkisini tetikleyebilecek en önemli doğal unsurlardandır. içerisinde bol miktarda torf da bulundurur.
 • küresel ısınma ile beraber pandora'nın zamanla açılacak olan kutusuna benzetilebilecek olan, kutuplarda sürekli donmuş hâldeki topraklardır. (artık bu süreklilik sona eriyor) erime ile beraber bazı hastalıkların yayılması hayli muhtemeldir. donmuş permafrost'larda bakteriler uzun bir süre (belki de bir milyon yıl kadar uzun süre) canlı kalabilirler. insanların tamamen yabancısı olduğu, yıllarca hayatta kalmış egzotik bakteriler, virüsler arasından küresel salgın çıkarabilecek potansiyele sahip olabilenler mutlaka vardır.

  20. yüzyılda, bir milyondan fazla ren geyiği şarbondan ölmüştür ve bu geyikler pek derin bir şekilde gömülmemişlerdir. kaldı ki bu sadece bir örnektir. alaska'da 1918 salgınına sebebiyet vermiş olan ispanyol gribi virüsünün rna'sının tespit edilmişliği vardır.

  bu da ne yazık ki küresel ısınmanın sonucunda; permafrost'ların eriyişi ile 18. ve 19. yüzyılın ölümcül salgınlarına sebep olmuş olan tüm o vektörlerin, gömüldükleri yerden geri gelebilecekleri (daha doğrusu geri gelecekleri) mânâsına gelmektedir. daha kaç milyon yıllık dormant'ların var olabileceği düşünülürse, durumun pek iç açıcı olmadığı kolayca görülebilir.