şükela:  tümü | bugün
 • toprağın altındaki buz.kutba yakın bölgelerde görülür.permafrost üzerinde ağaç yetişebilir, ağaç bu buzdan suyunu temin eder ve aynı zamanda yaprakları sayesinde güneş ışınlarını keserek permafostun erimesini engeller.biyolojik çeşitliğin korunması için değerli alanlardır.çünkü bir çok gen donmuş olarak saklanır.ayrıca permafrostlar dünyanın ısı dengesi içinde elzemdirler.
 • surekli donmus toprak tabakasidir. uzerinde agac yetistirmenin otesinde ev bile insa edilebilir. su an buyuk oranda cozulme gorulmektedir. bu cozulme cok tehlikelidir, cunku eskimolar ve o bolge hayvanlari kendilerine yeni yasam alanlari bulmak uzere goc etmek zorunda kalacaklardir. ama asil buyuk tehlike fosillesen yapinin erimesiyle ortaya cikacak yuksek orandaki metan gazidir. co2 nin etkisi 4 kat artacaktir. sera etkisi had safhaya varacaktir. acil durdurulmasi gerekmektedir.
 • magazineisimli mukemmel grubun '79 tarihli secondhand daylight albumu icinde en son sarkı, olması gerektiği soğukluğu tasır.

  thunder shook loose hail
  on the outhouse again
  today i bumped into you again
  i have no idea what you want
  but there was something i meant to say

  as the day stops dead
  at the place where we’re lost
  i will drug you and f*** you
  on the permafrost

  there’s not much that i miss
  i’m far too forgetful for that
  sugar’s sweet some of the time
  it’s hard to keep some things in mind

  as the day stops dead ...
 • bir pozitif geribildirim döngüsüdür. yani, havadaki karbondioksit oranını arttıran doğal mekanizmalardan biri. (bkz: positive feedback)

  sanayileşen dünyada, yılda 30 milyar ton karbondioksitin havaya karışmasıyla oluşan sera etkisi ortamı, her geçen gün kuzey kutbundaki buzları eritir. bu bölgelerdeki buzulların erimesiyle asıl korkulan, binlerce yıldır donmuş halde bulunan bu permafrost topraklarının çözülerek ortaya çıkmasıdır. sonuçta bunlar sera etkisini tetikleyebilecek en önemli doğal unsurlardandır. içerisinde bol miktarda torf da bulundurur.
 • küresel ısınma nedeniyle erimekte olan, kutuplarda sürekli donmuş hâldeki topraklardır.

  permafrostlarda bakteriler uzun bir süre canlı kalabilirler. bu da ne yazık ki küresel ısınmanın sonucunda permafrostların eriyişi ile 18. ve 19. yüzyılın ölümcül salgınlarına sebep olmuş olan bazı vektörlerin, gömüldükleri yerlerden geri gelebilecekleri mânâsına gelmektedir.
 • “permafrost in canada is thawing 70 years earlier than expected”
  https://www.iflscience.com/…stlyrsokszyvkw_bsgsxviu
 • istanbul'da da görmek istediğimiz efsane toprak olayı.
 • yakın zamanda dünyamızı tahminlerin ötesinde değiştirmesi muhtemel yapı.
  (bkz: sibirya'da hava sıcaklığının 45 dereceye çıkması)

  permafrost eridikçe depoladığı metan yayılıyor atmosfere. metan karbondioksitten çok daha fazla ısı tutuyor ve küresel iklim değişikliğini hızlandırıyor. ayrıca burada yüzbinlerce yıl hapis kalmış bakteriler ve virüsler de canlı kaldıysa dünyaya tekrar yayılacak.
 • donmuş toprak veya permafrost, jeolojide iki veya daha fazla yıl suyun donma noktası veya altında yer alan topraktır. sürekli olarak donmuş halde bulunan toprak ve/veya kayaçlardan müteşekkil zemini ifade etmek için kullanılan bir terim. terim ilk kez 1947 yılında s.w. muller tarafından ortaya atılmıştır.
 • dünya üzerindeki en zararlı virüsü temizlemek üzere erimeye başlamıştır.
  işin ilginci kendini akıllı zanneden virüs bunu kendi kendine tetikledi.

  (bkz: insan virüsü)
  (bkz: agent smith)
hesabın var mı? giriş yap