şükela:  tümü | bugün
 • kendi yiyeceğini üretmek isteyen insanların kampa gidelim mi baba benzeri farklı mecralarda tanışıp kaynaşarak 20 dönüm kadar bir arazi kiralamasıyla başlayan süreçte gönüllerince biberdi baklaydı yetiştirmelerini, çocuklarının toprakla buluşmasını sağlayan oluşumun adı.

  http://permakamp.com/tr/

  beykoz'un öğümce köyü'nde yer alıyor. git git bitmez bir uzaklıkta. sorup cam ocağı'nı bulun işte hemen onun yanında. arabanın geçtiği yola bitişik değil ona göre bakın.

  işte ben burada bir atölyeye gittim. web sitelerinden ilgili sayfaları kaldırmışlar ama şuradan fikir edinebilirsiniz:

  - http://dogakesif.blogspot.com.tr/…5_01_archive.html

  atölyeyi düzenleyen bu kişiydi; aklımda orada bir şeyler öğrenmek için bulunan insanların sorularına "ama ben burada bir şey anlatıyorum bölüyorsunuz" şeklindeki asabi cevapları kalmış.

  ilk başta boyaları, teknikleri anlattı. arada atıştırma molaları verdik. sonra yapmaya başladık. yapmaya başladık dediğim herkes kafasına göre takılıyor, ama mesela su borusunun etrafına sarıyorsun ya kumaşı; işte o borudan 2 tane var, ya sıranı bekleyeceksin ya da diğer teknikleri kullanacaksın.

  güya arazide bitkilere baktık hangisinin neresinden boya elde edilir diye; 3-5 bitkiye baktık bir taş atımı mesafe gittik gitmedik tur bitti. hani desem ki bu atölyenin burada yapılması şart, en azından bitkileri görmek için gelinmeliydi; yok öyle bi şey! taksim'de, kadıköy'de vs. bahçesi olan bir kafede pekala da yapılabilirmiş o kadar yol gitmeye hiç gerek yok.

  20 kişi kadardık, adam başı 125 lira çocuk başı 50 lira -evet çocuklar da paralı-. beyaz olması şartıyla boyamak istediğin tişörttü, yündü, örtüydü kendin getiriyorsun, yiyeceğini kendin getiriyorsun, ama tuvalet bedavaydı hakkını yemeyeyim.

  su borusunun metresi 5 lira, amerikan bezinin metresi 4,5 lira, 1 çile yün 1,5 lira. o kadar insanı teeeee dünyanın öbür ucuna getirip adam başı 125 liraya topluyorsunuz 3 tane daha su borusu, 10 metre kumaş, 10 çile ip alamamışsınız ayıp be! vereceğiniz yarım metre kumaşla uğurlasaydınız da kazıklanmış hissettirmeseydiniz keşke.

  bu atölyeye katılıp da herhangi bir yönden tatmin olmuş biri olduğunu sanmıyorum. google'dan açıp okusaydım, youtube'dan izleseydim daha faydalı olurdu eminim.

  oradan çıkınca cam ocağına uğrayayım ne var ne yok bi bakayım dedim, evde yapamayacağın şeyler için 4 (yazıyla dört) atölyeye 120 lira veriyorsun ve atölye sonunda kendi yaptığın küçük güzel kuşların, hediye edebileceğin takıların oluyor ne güzel! oraya gitmediğime pişmanım evet.
 • geçtiğimiz iki hafta üst üste gittiğimiz. toplum destekli, çocuk dostu, permakültür esaslarına göre tasarlanmış doğal yaşam alanı. yetişkinler için 60 tl alınıyor, çocuklar için 0-5 yaş arası ücret alınmıyor, 6-12 yaş aralığı için 30 tl alınıyor. neler yapılıyor diye merak edenler için fotoğraflarla göstermeye çalıştım, buraya göz atabilirsiniz.