şükela:  tümü | bugün
 • italyancada oturma izni anlamina gelen isim tamlamasi. ama oyle kapi kolu, masa bacagi gibi basite indirgenecek, hafife alinacak bir tamlama degildir. belirtisiz, basi sonu bilinmeyen zincerleme bir italyan engizisyon iskencesidir. basli basina savas aylik bir hadisedir, sabir testidir.

  permessonuzu yenileyebilmek icin gider polisten randevunuzu yaklasik 5 ay sonraya alirsiniz (cok yogundur zavalli adamlar, baslarini kasiyacak, bir kahve icecek zamanlari yoktur). ondan bi 8 ay sonrada oturma izniniz kismetse elnize gecmis olur (kismetse kelimesine cumlede tam vurgu isterim, oyle yukleme yakinligi kesmez beni). gecmis olur ama gotunuzdeki killar coktan agirmistir. yetmezmis gibi bide izninizin suresi coktan dolmustur. sizle ta$$ak geciliyomus hissine kapila kapila ertesi gun vakit kaybetmeden tekrar yenilemek icin randevu almaya gidersiniz. iste boyle bir kisir dongudur bu permesso di soggiorno hadisesi. buram buram bok kokar italyan burokrasisi. bok. resmen bok. merda.
 • italyada yasayan arap ve dengi kokenlilerin bir turlu telaffuz edemedigide bir kelime gurubudur ayni zamanda. "piiyermeso de sojurno" derler. halbuki cok basittir. "permesso di soccorno" diye okunur.

  italyada yabancilar polisine her isim, gucum dustugunde minimum 4 saatlik kuyruk yaparim (cunku italya da devlet daireli gunde 4 saat calisir). iste bu kuyruklarda arap ve dengi kokenliler hep "sendemi piyermeso de sojurno, simdi bu piiyeermesu icin benim su evragimi.." diye kastira kastira kafami sisirirler. zaten bende onlar kadar caresiz durumdayimdir. italyanlar yetmiyomus gibi bide araplarla ugrasirim. deliririm. ayrica irkcida degilim. ama bu piyermesoyla biraz daha ugrasirsam olacagim. bezdim.
 • 11 aralık 2006 tarihi itibariyle bu belgeyi almak için questura'ya (karakol) değil postaneye gitmek gerekiyor. akıllarınca karakollarda olusan sırayı yok etmişlerdir.
  halbuki prosedür daha uzamış üstelik ticari boyut kazanmıştır.
  postaneden alınan (bulunursa) formlar parayla. karaborsası da oluşmaya başlamış.
 • postaneden verilen elektronik kart araciligi ile izin islemlerinizin hangi asamada oldugunu gorebilecekmissiniz.ancak henuz uygulamaya gecmemis. zaten sirf bu islerin ne durumda oldugunu gorebilmek icin 20 euro verip kart aliniyor onu da anlamis degilim. buna ek olarak artik basvuru yaptiginizi belirten bir belge ile de multiple giris cikis yapilabiliyor, tabi ben yamulmuyorsam, adetimdir; bu saatlerde yamulmaya meyil ederim a dostlar.
 • eger yoksa, "documenti?" diyerekten önünüze çikan carabinieri takiminin arasindan "permette di passare!" diyerek kendinize elinizle bir yol açip yolunuza devam edebilirsiniz.
 • 2006 sonundan itibaren teknolojik ortama geçerek bütün oturma izni alim sistemi degistiren italyan hukumeti sayesinde 10 aydir beklenilen, ulasilmasi zor gözüken, artik kart seklinde olacak dedikleri italyan oturma izni. bunu almak icin saatlerce kuyruk beklenip posta ofislerine belgeler verilir, karsiliginda size verdikleri ricevuta denen kagitta username ve password mevcuttur ki bunlarla bir internet sitesinden belgelerinizin islemin hangi asamasinda oldugu gorulur, tabi ne kadar ise yarar bilinmez. ondan sonra aylarda kivrandiktan sonra gelen mektupla sizi karakola cagirirlar ama orda da her turlu italyanca anlamayan cekik gozlunun istilasina ugrarsiniz. sonucta en az 5-6 ay bekleme suresi, ama oturma izni 1 seneliktir dikkat cekerim. bu belge olmadan baska avrupa birligi ulkelerine gidemezsiniz, sadece ayni kapidan giris-cikis yapmak suretiyle kendi ulkenize donebilirsiniz.
 • 22 şubat 2008'de başvurumu yaptığım halde, üzerine mail atıp acil diye istek yapmama rağmen gün itibariyle randevusuna bile sıra gelmeyen hede.. questura 'ya her gittiğimde de ayrı bir işkence görüp, 3-4 saat bekleyip memurların suratını çekip sonuçsuz döndüm. çıkmadan yeni vize alındığında ise bütün sürecin tekrar edilmesi gerekmekteymiş.
 • uzun süreli (6 aylık) bir schengen vizesi (normalde en fazla 3 aylık verilir) sahibi olmanızın da sebebidir aslında. italya hükumeti kendisinin ne halt olduğunu bilmesinden, sanıyorum hukukunu da ihlal ederek, uzun süreli schengen vizesi verir. zira normalde 3 ay bitmeden permesso di soggiorno denilen oturma iznini vermiş olması gerekir ancak bürokrasisi sebebiyle bu izni 6 ayda bile veremez. (bazı ülkeler bunu 3 günde verir).

  permesso di soggiorno sizin avrupa birliği ülkelerinde de serbestçe dolaşabilmenizi sağlayan belgedir. şayet permesso nuz yok ama 3üncü ayı geçmiş bir uzun süreli schengen vizeniz varsa, kontrol halinde, gidilen ücüncü bir avrupa ülkesinden sınırdışı edilebilirsiniz. bu ağır aksak ilerleyen italyan bürokrasisi sebebiyle schengeniniz olsa bile başka bir ülkeye giderken havaalanında korku dolu dakikalar yaşarsınız.

  meraklısına not: şu ana kadar bu kontrole ve prosedürün uygulanmasına bir tek almanyada rastlanmış ve sınırdışı işlemi gerçekleşmiştir.