şükela:  tümü | bugün
 • bir televizyon programında anlatmıştı. onun dilinden yazmak isterim;

  -benim hayallerim bambaşkaydı aslında. ahşap bir evde oturmak isterdim. dolmuş şöförü bir kocam olacaktı. ben ona rengarenk bozuk para keseleri örecektim. akşamları bozuklukları ayırıp istifleyecektik. çinili kocaman kömür sobasında kestane yapacaktık.-

  hayranım mütevaziliğine, oyunculuğuna, insanlığına. en çok da ince düşünülmüş, detaylı kurulmuş hayallerine hayranım.

  sadece benzeri yetişmemiş mükemmel bir oyuncu değil, benzeri az bulunur iyi bir insandır da kanaatimce.
 • bir röportajında diyor ki*:

  "bir gün genç bir adam yolumu kesti, biraz konuştuktan sonra bana dedi ki:
  - eğer sizin gibi bir öğretmenim olsaydı, okulu bırakmazdım; okurdum, adam olurdum...
  elim ayağım titredi, heyecandan yerimde duramadım, ne yapacağımı şaşırdım..."

  işte bunun için kimilerine dolu dolu sanatçı demek gerekirken, kimilerine başka sıfatlar bulmamız, onlarla bunları ayırdetmemiz gerekiyor...
  çünkü, sözgelimi perran kutman mutlaka rolüne çok çalışıyor, mutlaka rolünün hakkını sonuna kadar veriyor; ama yine de hep daha iyiye gitmesi gerektiğini bildiği için birisi çıkıp da onu övdüğü zaman bu kadar heyecanlanıyor...

  "nasıl sanatçı olunur", birinci bölümü dinlediniz...
  şimdi devam...
 • süper çaçaron hatun replikleri olan kişi:
  -bana bak ben terbiyeli bi kadınım, gelir azına s*çarım
 • ne tatlı kadın ya, fragmanda öyle güzel "nefes alıyorsak umut var demektir" diyor ki, insanın inanası geliyor. 45 dilde kendine yer edinmiş bu deyiş hiç bu kadar gerçek zikredilmemiştir sanırım. artık yoktur pek ama, keşke bundan sonraki boş zamanlarında âmâlar için okuma yapıp kaydetse de, adamlara hiç duymadıkları yerleri gösterse. hatta biz de ulaşabilsek ne keyifli olur. kadının o güzel sesini, müthiş tonlamasını dinlemek bir zevk.
 • 48. antalya altın portakal film festivali'nde ödülü alırken yaptığı konuşmada "benim hiç altın portakal alacak filmim olmadı ama bu ödül sinemadaki 46 yılımın özeti oldu benim için" diyerek hem mütevaziliğini hem de kişiliğini konuşturmuştur.
 • bodrum'da yazlik kom$umuz, ama yaz ki$ kadim misafirimiz. koral abi* ile en guzel ve en mutlu sahnesini oynayan mutlu a$ik. gazimiza gelip arada bir girgiriye'nin "sabayat" rolunu ve artiz mektebi'nin "nilay domdom" karakterini oynamakla bizi mest eden, her zaman (e$$ek kadar olmamiza ragmen) biraderle bana "kuzucuklarim" diye hitap eden sevgi dolu insan, guzel insan... bir cocugu olsa onu yere goge fezaya koyamayacagindan emin oldugum birtanemiz nilay domdom'umuz...

  sayin nilay domdom, sizce sanat nedir?
 • kemal sunal gibi, şener şen gibi, şevket altuğ gibi, adile naşit gibi, zeki alasya - metin akpınar gibi, ayşen gruda gibi türk insanına damgasını vurmuş, ölümsüzler ligine girmiş oyunculardan biridir. 100 sene sonra bile adı anılacaktır. bizim torunumuzun torunu bile perran kutman kimmiş bilecek. bir sanatçı için bundan büyük mutluluk da olamaz sanırım.
 • yeteneksiz oyuncuların tüm televizyon kanallarını kuşattığı şu günlerde, oyunculuğunu özlüyorum. oynadığı her rolde, insanı gerçek hayattan koparıyor ve onun olduğu mekanda buluyorsun kendini sanki. karakteristik sesi, mükemmel diksiyonu, muhteşem mimikleriyle o gerçek bir sanatçı. kalitesiz oyuncuların puslandırdığı gözlerimizi, ne dedikleri zor anlaşılan sözde oyuncuların uğuldattığı kulaklarımızı sanatla buluşturan dev isim.
 • bir roportajdan:
  "ilk hatırladığım oyuncağım ve belki de arkadaşım demek daha doğru olur, ceviz masanın bacaklarıydı. arkadaşım olmadığı için ceviz masanın bacaklarıyla konuşmak mecburiyetindeyim. hep büyüklerin arasındaydım. çok ilgi görüyordum ama bir taraftandan da yalnızdım. bu yalnızlığımı da masanın bacaklarıyla konuşarak gidermeye çalışıyordum."
 • yani seyi goruyorsun, dizilerde sirf vitrin olsun diye araya sokusturulan guzel kizlari. boyle heyecan uyandiran yapimlarda, onca yetenekli/iyi oyuncunun yaninda boyle iki mimikten ibaret goruntuler.
  bir de iste perran kutman gibiler var. ben bu kadini inanilmaz tatliliginin yaninda cok da guzel buluyorum. bir insan bu kadar, nasil diyorlar, pozitif olabilir ki? iyi ki gene donmus ekrana. sus bitkilerinin yaninda onu (ve onun gibileri) gorebilmek ne guzel.