• siyah beyaz ve renkli olarak yaklaşık 40 yıl süreyle çekilmiş amerikan tv dizisi bütün bölümlerde başrolü raymond burr oynmıştır.
  • erle stanley gardner'ın polisiye romanlarındaki avukat

bu avukat sekreteri della street ve drake dedektiflik bürosu sahibi paul drake'in de yardımıyla ele aldığı bütün davaları kazanır ve hasmı olan savcı hamilton burger'i her defasında morartır
    pek çok olayı adliyede duruşmada çözer
    tanıkları çağırıp sorular sorduktan sonra
    aynı tanığı tekrar çağırarak farklı sorular sorar
    kanunları çok iyi bildiği için açıklardan yararlanır
    özellikle duruşmada balistik ve adli tıp ekspertizlerine tam bir kabus yaşatır.
    gayet karizmatiktir.
    her ne kadar özel hayatı olmasa da yaşadığı şehirde onu tanımayan yoktur...
  • sozlerini yazayim da tam olsun

"perry mason"

on his way to dinner
    when ıt took him by surprise
    and with one pull of the trigger
    he would vanish overnight
    dancing by the roadside
    holding on for dear life
    then a gun from out of nowhere
    made a widow of his wife

ı don't mind
    single file down the runway
    feelin' fine
    and ı'll see you my friend
    over and over again

who can we get on the case?
    we need perry mason
    someone to put you ın place
    calling perry mason again, again

riding painted horses
    oh the kids they love ıt so
    you can see ıt on their faces
    how they love the wind to blow
    minding my own business
    like my mama always said
    but ıf ı don't try to help 'em
    they could wind up on the front page

ı don't mind
    draw the line, then draw me an arrow
    feelin' fine
    and ı'll see you my friend
    over and over again

we need perry mason
    calling perry mason again, again

wake me when ıt's over
    tell me ıt's all right
    just keep on talking baby
    ı've been doing this all night
    how much did you give me
    tell me ıt'll be all right

we need perry mason
    calling perry mason again
    again again again again
  • bizonun evladi zakk wylde'in selefi buyuk usta randy rhoads kivaminda takildigi muhte$em $arki. ozzy baba'nin sidigi jet yakitina donu$turme yetisine sahip parcalarindan biri olarak kayitlara gecmesini talep ettigim $arkidir, heyete arz ederim.
  • müebbet muhabbet yayından kalkmadan önce bunu jenerik müziği olarak kullanıyordu. ancak bir kez daha yayından kalktı*
    (bkz: ne olacak bu cenk erdemin hali)
  • ozzmosis albumunun mukemmel giris parcasi, bir album bu kadar guzel baslayabilir...
  • çok güzel bir dizi. yapımcılarından biri robert downey jr. üçüncü bölüm ve sonrasını deniz gamze ergüven diye biri yönetmiş.
    isimler ilgimi çekince izleyeyim dedim.
    konu, dekor, çekimler ve oyunculuk gerçekten güzel.
    sözlükte pek rağbet görmemiş ama dedektifli diziler seviyorsanız, biçilmiş kaftan.
    digitürkte altı bölümü vardı, bir günde izledim. kalan bölümleri bekliyorum.
  • gayet iyi bir başlangıç yapmış, üst düzeyde bir yapım, oldukça kaliteli.
    yapımcı olarak robert downey jr. gördüm jenerikte.
    bol ödüllü en iyi dönem dizilerinden boardwalk empireın yönetmeni tim van patten var + bol ödüllü mükemmel dizi the americansın başrolündeki abimiz var + dexterdaki manyak amca var.
    bayinizden ısrarla isteyiniz.
  • bu şarkıyı yücelten en önemli unsur,zakk wylde ın müthiş gitar riffleri ve sondaki bas partisyonundan sonra girdiği kıyak,hayvan teknik solodur kanımca..
  • "geriye bir tek ben kaldım. diğer herkes gitti."

çok hoş ve her yerinden kalite akan bir dizi olmuş. polisiye de denilebilir aslında. perry mason karakteri yalnızlığı, yoksulluğu, alaycılığı ama en nihayetinde mütemadiyen, önemsediği özlediği herkesi bir şekilde kaybedişi ve tutunamayışıyla fazlasıyla dokunaklı ve gerçek bir karakter olmuş. bana biraz hank moody'i hatırlattı ruhi serüveniyle. kendimden çok şey buldum. romantik ve geçmişini sırtında taşıyanların çok seveceğinden eminim kendisini.

çok para harcamışlar diziye. sırf o dönemin arabalarını bulup kullanmak bile milyon dolarlara mal olmuştur ki 1930'lu yılları yeniden yaşatmışlar neredeyse. her yerden tarihi bir detay çıkıyor.

--- spoiler ---

ilk bölüm fazla karakter barındırdığı için biraz zorlayıcı olmuş bir miktar da tutuk gidiyor ama ikinci bölümle birlikte müthiş akmaya başlıyor dizi. hele sister'ın sanıyorum ikinci bölümde verdiği bir vaaz var ki hayatımda o kadar coşkulu bir sahne performansı izlememiş olabilirim bir dizide. mükemmeldi. ilk gördüğümde tanıyamamış olmakla birlikte canım tatiana maslany döktürmüş.
    e.b karakteri beni en çok güldürenlerden biriydi. keşke devam etseymiş ama perry'nin işi ele alması da diziyi çok farklı bir yere taşımış gerçekten. ölümüne yeterince üzelemedim o yüzden.

cinayet olayının "polis ortaklara" ulaşacak şekilde mahkemede aydınlatılamamış olması bir miktar düşürmüş finali. ikinci sezon onay almış hbo'dan muhtemel devam edecekler aynı konudan.
    --- spoiler ---

bir de dizinin 4, 5 ve 6. bölümlerini mustang'in yönetmeni deniz gamze ergüven çekmiş ve bu bölümler diğerlerine oranla hissedilir ölçüde daha iyi kotarılmış. hatta başka bi noktaya koymuş diziyi. keşke final bölümüne de kendisine bıraksalarmış.
hesabın var mı? giriş yap