şükela:  tümü | bugün
 • ilki ahameniş imparatorluğu olarak bilinir ve yunan devletlerinin başına bela olan, anadolu'nun uzun süre hakimi persler bu imparatorluktur. iskender imparatorluğu ile yıkılmıştır.

  ikincisi ise sasani imparatorluğudur, neo-persler diye de bilinirler. iran'daki islam öncesi son devlettir.
 • feodal bir konfederasyondur. kralların kralı ibaresi geçer pers kralı için. kral uzak diyarlara akrabalarını ve yakın çevresini göndermiştir hep vali olarak. dünya tarihinde memurlar krala sadık mı diye ajan çalıştıran ilk devlet yapılanmasıdır. hükümdarın gözü ve kulağıdır bu ajanlar. yani yakınlarının sadakatini gözetlemiştir.
  bir yenilikleri daha vardır, kurak bölgeler için suyu yerin altından kontamine olmadan ve güneş değmeden taşıma kanalları inşa etmişlerdir. tarım hep bir artı değer üretmiştir ve saray da çalışanlarına bu ürünlerle ödeme yapmıştır bu sayede.

  savaş meydanlarında nomadları paralı asker olarak düşmanın etrafını çevirip dikkat dağıtmak için kullanmışlar. sonra da ağır metalle kaplı okçu birlikleri esas vuruşu yaparmış. bu nedenle duvarlarla korunan şehirleri işgal etme konusunda beceriksizmiş bu ordu.

  bu imparatotluğu dört yüz yıl boyunca sasaniler idare etmiş. kral yetkisini tanrıdan aldığını iddia edermiş ancak insanlar bu yetkiyi kaybettiğini düşünürse kralı öldürebilirmiş. kral öldürülse de hanedan baki kalırmış ancak.

  ayrıca: (bkz: #68953583)
  (bkz: #68953545)
  (bkz: #68942703)