şükela:  tümü | bugün
 • 2004 cikisli "thruth inside the shades" ve 2006 cikisli "core" adlı birbirinden basarili iki albume sahip grup. her ne kadar sahsi gorusum olarak core'u birkac gomlek uste koyuyor olsam da grubun muzigini tanimak acısından ilk albumleri daha iyi bir baslangıc noktası olarak gorulebilir, zira aksi halde herbiri 20 dakikanın uzerinde 3 sarkılık bir albumu sindire sindire dinlemeniz gerekecek (japon surumu bonusu "train of consequences*" coveri sayılmazsa tabi).

  ha bu demek degildir ki album bayıyor, tam tersine, boylesine yepisyeni bir gruptan beklenmeyecek olcude ve sasırtıcı derecede progressive bir isle karsı karsıya oldugunuzu kısa surede anlıyorsunuz. sıkı bir melodic death albumde rastlanabilecek rifflerden, bir anda, opethvari akustik gecislere tanık olmak dinleyenin saskınlık katsayısını biraz daha artıyor. bu gecisler ve esnasında vokalin iyicene akerfeldte yakınsaması hali, grubun ozgunlugune zerre dokunmuyor kanaatindeyim, zira sozkonusu genre progressive death olunca, o kadar oykunme kadı kızında da olur diyor, gaz kesmeden devam etmelerini diliyoruz* .

  turu sevenler mutlaka duysun derim, nacizane.
 • the whisper of men adlı şarkıları ile beğenimi kazanmış grup.
 • (bkz: persephone)
 • 2001 andorra cikisli progresif death metal grubu. 3 albumleri bulunmakta. bunlar sirasiyla;

  truth inside the shades (2004)
  core (2006)
  shin-ken (2009)

  line up soyle;

  miguel espinosa : klavye
  toni mestre : bass
  marc mas marti : davul
  carlos lozano : gitar
  jordi gorgues : gitar
  marc martins : vokal

  boyle uzun zaman kalmalarina ragmen neredeyse hic grup uyesi degismemisler, sadece iki deva davulcu degismis.
 • christian alvestam'lı dönemlerdeki scar symmetry'yi andıran grup.
 • spiritual migration albümü müthiş ötesi müthiş ötesi müthiş olmuş grup.
 • baya baya grup lan bu. andorra'lı falan deyip sakın boşlamayın gümbür gümbürler. spiritual migration özellikle dinlenmeli. saygılar efendim.
 • (bkz: helal olsun çocuklar)
  spiritual migration'la daha bugün youtube sayesinde tanıdım bunlarî. ınanılmaz bir albüm. sadece progressive yapisi çerçevesinde değerlendirmek haksızlık olur. oldukca derinligi ve ambiyası olan son derece saygı değer bir albüm yapmışlar.
  beni tek rahatsız eden husus clean vokaller oldu. brutal vokalleri beğenmekle beraber clean vokallerdeki kırık ingilizce kulak tırmalamakta. bu durum şarkıları etnik bir havaya sokmuş.
 • son albümleri aathma spotify üzerinden dinlenebilir durumda. paul masvidal sevenler ve ayrıca bu türe ilgi duyanlar mutlaka dinlemeli. ince elenmiş sık dokunmuş...
 • aathma ile beni 'senelerdir beklediğim nihai müzik buymuş' hissine bir adım daha yaklaştıran anasının gözü grup. bu şekilde gelişmeye devam ederlerse iki albüm sonra fenafillah olurum. nota okyanusundaki akıntılarda erotik asfiksi.