şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: perseidler)
 • 12-13 ağustos gecesi yani bu gece ve yarın gece zirve yapacağı saatte yaklaşık 200 meteor yağmuru gözlenebileceği söylenen dev meteor yağmuru. 24 ağustosa kadar da azalarak devam edecek.

  en güzel yanı ise (bkz: teleskop) gibi ekipmanları kullanmadan çıplak göz ile gözlemleniyor olması.

  istanbul'da en güzel nereden izlenir araştırıyorum fakat şehir ışıklarının aşırı kirliliğe sebep olduğu bu şehirde sağlıklı bir gözlem yapamayacağız gibi..
 • her yıl 12-13 ağustos tarihleri arasında gözlenebilecek göktaşı yağmurudur..

  --- spoiler ---

  taş yağacak kafamıza, taş!

  --- spoiler ---

  bu tabir bile, yıldız kaymasından iyidir..

  gelelim perseid meteor yağmurunun kaynağına..
  sebebi 109/swift-tuttle kuyrukluyıldızıdır..
  bu kuyrukluyıldızdan kopan parçaların, dünyanın kütleçekim etkisine kapılan kısmını gözlemliyoruz..

  esasında kuzey-doğu yönlü olduğu bildiriliyor, lakin farklı yönlerde de düştüğü oldu..

  hava durumuna bakın ve bu yıl da keyfini çıkarın..

  ışık kirliliği altında gözlem yapmak zordur..

  bu yıl gökyüzü verimli olacak gibi, hadi bakalım..
  perseid meteor shower

  iyi seyirler!
 • nasa, ifttt aracılığıyla istediğim günlük güzel fotoğraflar serisinde bugün şu fotoğrafı postalamış. fotoğraf türkiye'de çekilmiş, gelecek hafta peak yapacak perseid yağmuru'nun hoş bir görüntüsünü içeriyor. meraklılar şimdiden hazırlık yapsalar iyi. tek ihtiyacınız olan suni ışıklardan uzaklaşmak, gerisini gökyüzü kendi halleder.

  edit: imla ve link.
 • 2017 yılında ayın dolunaya yakın olması sebebi ile izlenebilir mi merak ettiğim yağmur. eğer izlenebilir ise uzaklara açılmayı düşünüyorum ama değmez ise o kadar yol gitmeyeyim. bilenlerin yeşillendirmesi rica olunur.
 • 2017 yılında gözlemi zor olacak meteor yağmurudur..

  ay dolunay evresinden çıkacak olsa da gözlemi zorlaştırarak sadece belirli büyüklükte olan meteorları gözlemlemeye olanak sağlayacaktır.. saatte belki 3 ya da 5 adet, o da gözlemlenebilirse..

  2017 yılı için gözlem yapmak isteyenler şu siteden takip edebilirler.. space.com üzerinden de takip edebilirsiniz..

  şanslı olanlara iyi seyirler..
 • kendilerini şarap eşliğinde kılıçkaya yaylasında bekleyeceğim meteor yağmuru. üzerime üzerime gelin lan , özletmeyin.
 • (bkz: up)

  insanların hatırlayıp gözlem yapmalarını istiyorum.
 • her yıl 11-13 ağustos tarihleri arasında olan bu güzel doğa olayının en iyi gözlemlemelendiği tarih 12 ağustos'u 13 ağustos'a bağlayan gecedir.

  normalde her yıl 12 ağustos akşamı (bkz: google calender)'ın hatırlatması ile her ne işim varsa bırakır ve izlerim lakin bu yıl az önce ankara'nın ışık kirliliğine karşın atmosferde yanan devasa bir meteor ve bıraktığı toz bulutunu görmem ile takvime bakmam bir oldu. tekrar yılın o güzel zamanına gelmişiz.

  eğer sabırlı iseniz şehir merkezindeki evinizin balkonundan bile seyredebilirsiniz. ancak imkanınız var ise zevk almak için yarım saatlik bir yolculuğa çıkıp mükemmel gökyüzünü tatmanızı tavsiye ederim.

  kısacası bu gece unutmayın! (bkz: up)

  edit: gelen birçok soru üzerine saat 23:00 ile 03:00 arası şehir dışından izleyecekler için hız bağlamında en yoğun olan saatler olmak ile beraber görünebilirlik açısından 02:00-05:00 çok daha temiz bir gökyüzü olacak.

  şehir içerisinde izlemeyi deneyen arkadaşlar ise fazlası ile sabırlı olmaları gerekecek. dün gece saatte 60-100 göktaşı atmosfere girmesine karşın ankara ışıklarını yenebilecek büyüklükte sadece 12 adet sayabildim tüm gece. ancak her dakikasına değer benim kanaatimce.

  iyi seyirler.