şükela:  tümü | bugün
  • gardrop'un yapımcılarından*

bilim - kurgu, dram dizisi. her yeni haftanın ilk dakikalarında yeni bölüm bu başlığın altında olacak. toplam on bölümden oluşacak ve on hafta sürecek.

başlığı takibe alarak yeni bölümden ve hikayeyle alakalı genel duyurulardan haberdar olabilir; yorum, görüş, öneri ve eleştirilerinizi başlığa ya da bizzat bana mesaj olarak yazabilirsiniz.

künye

yazan; sanikmagdur
    danışman; gevrek var yer misin
    editör; carriebradshaw
  • `----------------------- 1. bölüm ---------------------`
    güleceğim tutuyor.
    kızağımı kırdım çünkü.
    oysa gülünecek nesi var bunun?

bir eskimo türküsü, gidiyorum bu.

bi kuple king raam - the last waltz

312, 313, 314, 315- yerde bir kadın yatıyordu. muhtemelen 323. kaldırım taşının üstünde. aruz olduğu yerde kaldı. mazgala süzülen kanı gözleriyle takip etti. kadının kafasından çıkan kan minyatür bir ırmağı andırıyordu. bir ayağı kaldırımı öpen dudaklarının yanındayken diğer ayağı olması gereken yerdeydi. aynı ayağın üstündeki kol, dirsekten dışa katlanmıştı ve parmaklarının uçları erimiş gibiydi. aruz etrafına bakındı. görünürde kimse yoktu. çoktan ölmüş olduğunu tahmin ettiği kadının kaldırıma değen dudakları kıpırdayınca koşarak yanına gitti ve başucunda çömeldi. söyleyenin kimliğinden bağımsız iki söz hep ilgi çekici olmuştur; ilk söz ve son söz. kadın son sözünü söylemeye hazırlanıyordu.

aruz, kulağını kadının ağzına yaklaştırdı. nefes almaya çalıştıkça içine kırık cam parçalarını çekiyormuş gibi sesler çıkardı. söylemeye çalıştığı şey onu ölüme biraz daha yaklaştırıyordu. aniden aklına gelmiş gibi, yapması gereken asıl şeyi yapıp telefonuna sarıldı. ayağa kalkıp kadının fotoğrafını çekti. fotoğrafın istediği gibi olup olmadığına baktıktan sonra 112’yi aradı:

- alo, acil ambulans! erenköy’de bir yerdeyim. burada bir kadına araba çarpmış…( önseziyle kafasını kaldırıp binanın 7. katındaki açık pencereyi görünce ) yok yok camdan atlamış… ( yeniden vücudunun şekline bakıp ) ya da her ikisi. camdan atlayan bir kadına araba çarpmış.

`-/-/-/-/-/-/-/-/-`

çok uluslu ilaç şirketi novartis, merkez üssü basel’de ilaç dünyasının geleceğine yön verecek kapsamlı bir sempozyum organize etmişti. dünyanın her yerinden gelen farmakologlar, varlıklarının devamı bu sempozyumda boy göstermelerine bağlıymış gibi basel’deydiler. türkiye’den birçok farmakolog dinleyici olarak davetiye edinmeye çabalarken, syd ( son yeni dünya ) ilaç şirketinin parlayan yıldızı arzu görken, sempozyumun konuşmacıları arasındaydı.

sunucu, ismini anons edince alkışlarla birlikte o ve gururu ayağa kalktılar. mezarlık bekçisi bir adamın kızı, mezar taşında gördüğü ‘’ ah min el-mevt ‘’ yazısından aldığı ilhamla buralara kadar gelmişti. sahneden salona doğru bakarken; kibri, kürsüdeki mikrofonu ağzına göre ayarlıyordu. elindeki küçük notlara göz ucuyla baktı ve konuşmaya başladı:

- dünya hızla yaşlanıyor. ve maalesef bilim bu hıza yetişemiyor. sorularımızın cevaplarına bu kadar yaklaşmışken, burada, bu küçük gezegende hikayelerimizle birlikte hiç var olmamış gibi yok olup gitmek istemiyorsak acele etmeliyiz. prosedürlerden kurtulmalı, eski insana ait tutum ve davranışları bir an önce geride bırakmalıyız.

ve ilaç dünyası… artık bu varoluş çabasında yardımcı oyuncu olmaktan çıkıp baş rollere talip olmalıdır. olgunlaşmış bir zeka, en verimli çağlarında dünya şartları gereği aramızdan ayrılıyor. einstein’ı hayatta tutacak bir ilaç olsaydı ve yüz yıl daha fazla yaşasaydı sizce şu an nerede olurduk? thomas harvey ‘’ bir daha einstein gelmesi bin yılı bulabilir ‘’ demiş, onun beynini çaldıktan hemen sonra. hayvanların kobay olarak kullanımı bile bu kadar prosedüre bağlıyken einstein’ları hayatta tutmak ne kadar mümkün?

şimdi size yaklaşık on yıldır üzerinde çalışıyor olmama rağmen denek yetersizliğinden bir türlü pratikteki sonuçlarına ulaşamadığım amem isimli çalışmamdan bahsedeceğim. bir tabletle telomer boyunu sabitlemeyi amaç edinen çalışma.

(salonun ışıkları kapandı ve kürsünün arkasındaki büyük beyaz perdede görüntüler akmaya başladı.)

`-/-/-/-/-/-/-/-/-`

akşam saat dokuz sularında acil servisten içeri giren ibrahim, her zamanki gibi insanların yüzlerini inceleyerek koridor boyunca ilerledi. buradaki insanlar sanki daha önce hiç iyi olmamış gibiydiler. hasta doğmuş, hasta devam ediyorlarmış gibi hayatlarına… hasta olmak için var olmuşlardı sanki. duvar düşüncelerinin önüne çıktı. yanlış yöne gittiğini fark edince sola döndü. labirent gibi koridorlarda adımlamaya devam etti. insanı iyileştirmek karmaşık bir işti. hastanelerin fiziki yapısı mimari zevklere göre değil, insan anatomisinin gerekliliklerine göre şekillenmişti. ve bu zevksiz mimari bir insanı hasta etmeye yeterdi.

koridor bitince sağa döndü. masasında mayışmış, pavyonda geçirdiği kıymetli zamanların hayaliyle kendini avutan güvenlik görevlisi onu görünce ayağa kalktı. yanına koştu:

- efendim hoş geldiniz. ön kapıda kimse yok muydu?

ibrahim merdivenlerden yukarı çıkarken:

- vardı. vardı da acilden girmek istedim. buradan gelince acilin ne demek olduğunu görüyorum.

bir üst katta palyatif bakımın önünde kalabalık bir güruh kendilerinde olmayan ümidi yanlarındakilere vermeye çalışarak bekleşiyorlardı. ebeveynlerinin ısrarıyla orada bulunan bir kaç gencin dışında herkesin yüzü aynı renkti; ümit siyahı.

`-/-/-/-/-/-/-/-/-`

üretici firma iflas edince kapanmış tekstil atölyesinin eskiden kalma tozlarının arasında “no discount” isimli müzik grubu prova yapmaya hazırlanıyordu. davul, gitar ve yan flütten oluşan enstrümanlarını çalmaya hazırlanırken açık kapının girişinde aruz belirdi. adımı eşiğin üstünde, iki eliyle tuttuğu telefonun ekranına bakılı kalmıştı.

- nerdesin olum sen? en uzaktan ben geliyorum, yine de en erken gelen benim.

diye çıkıştı elinde gitar olan ogün. aruz telefondan kafasını kaldırmadan:

- yine çok… acayip… bi şey oldu.

dedi. ogün gitarı bırakıp yanına gitti. telefonun ekranını görünce elinden çekip gözlerine yaklaştırdı.

- oha bu ne lan?

grubun diğer iki üyesi de enstrümanlarını bırakıp telefonun başına gitti. üçü telefonu incelerken aruz kenara çekilmiş düşünüyordu.

kerim
    - bu halde kadının fotoğrafını mı çektin?

yusuf
    - harbi lan, ayıptır ya. ne fotoğraf çekme merakıymış arkadaş.

aruz
    - ya mal mal konuşma. ne fotoğraf merakı? kaç kez fotoğraf çektiğimi gördün ( durgunlaştı ) çekmem gerekti, çektim.

ogün
    - hayır noolmuşki bu kadına? intihar mı etmiş?

aruz
    - evet ama, atladıktan sonra fikirleri değişmiş gibi sanki. kaçmaya çalışmış. koşar adım yere çakılmış.

kerim
    - eee? bu kıssadan hisse?

aruz
    - ne gördü acaba? ne düşündü son anda? aklına ne geldi? neden kaçtı? hayattan mı, ölümden mi?

kerim
    - hangisine kavuşmuştu?

cevap gelmeyince;
    - ölmüş müydü yani? sorsaydın.

aruz
    - ölmemişti ama konuşamadı. ben başta araba çarpmış sandım. atlamış da olabilirdi. ambulans geldi sonra. atlamış dediler. kurtaramadılar.

yusuf
    - vay amına koyim adamın karşısına çıkan şeye bak.

kerim
    - ya intihar oranlarında, ya aruz’un tuhaflığında kayda değer bir artış var.

aruz
    - hayır yani artık güzel şeyler beklemekten vazgeçtim. kötü bi şeyle karşılaşmadan tamamladığım günü kar sayıyorum.

ogün
    - abartın amına koyim. sanki göktaşı düşmüş. altı üstü intihar eden bir kadına denk gelmiş. sonuçta bu ilk intihar eden insan değil. hadi hadi, ne çalıyoruz bugün? aruz var mı yeni bi şeyler?

aruz
    - boş ver yeniyi abi. orhan gencebay çalalım. bana kaderimin bir oyunu mu bu?

ogün
    - çalalım anasını satayım. nasılsa kendimizi eğlendirmekten başka bi anlamı yok çaldıklarımızın. hatta hadi biraz detone olalım.

gitarlar çalıştı.*

`-/-/-/-/-/-/-/-/-`

sempozyum sonrası yine her zamanki gibi geniş bir şehir turu yapan arzu, ren nehrinin sessizliğin resmi gibi akışını izledikten sonra akşam yemeği için hareket etti. schlüsselzunft restorana girerken restoran kapısında bekleyen iri yarı, dazlak adam onu süzüyordu. kendisine ayrılan masaya oturduktan sonra dazlak adamın tuhaf bakışlarıyla karşılaştı. tehditkar bakışların anlamını ararken karşısına bir adam oturdu.

adam
    - iyi akşamlar madam. ünlü biri misiniz?

arzu aklının bir kısmı hala dazlak adamın tuhaf bakışlarındayken bu ikinci tuhaflığa tam konsantre olamadan konuştu:

- ne? yo hayır. yani… neden sordunuz?

adam
    - kapıdaki adam bir sebepten dolayı size saldıracakmış gibi bakıyor. sizinse onu ilk kez gördüğünüzden eminim.

arzu masasını kendi isteğine göre dizayn ederken:
    - hımm. ve siz bundan nasıl emin olabildiniz?

adam
    - işim bu. yani emin olmak değil. insanları korumak. tabi önce emin olurum.

arzu
    - tuhaf. ben de insanları korumaya çalışıyorum. bana neden saldırmak istesin?

adam
    - bunu muhtemelen on saniye içinde öğreneceğiz.

dedi ve sandalyeden kalkıp arzu’yla adamın bakışları arasından çekildi. dazlak adam içeri girip ona doğru yürüyerek ve bağırarak konuşmaya başladı:

- hey, sen bugün sempozyumda hayvanların tamamını kobay olarak kullanmamız gerektiğini savunan kadın değil misin?

arzu şaşkın bakışlarla etrafına bakınırken adam bağırmaya devam etti:

- altı yıllık su kaplumbağam geçen ay kayboldu ve onu bir daha bulamadım. sizin elinizde olduğunu biliyorum. kaybolan hayvanları kobay olarak kullanıyorsunuz. hayvanların hayat haklarını ellerinden alamazsınız. verin kaplumbağamı. lanet olsun size.

dedikten sonra masada duran şarap dolu kadehi arzu’ya doğru fırlattı. kadeh arzu’ya doğru gelirken az önce masadan kalkan adamın eli bir yerlerden uzanıp onu havada yakaladı. yine de içindeki şarabın arzu’nun üstüne boca olmasını önleyemedi. dazlak adamı restoran görevlileri zapt etmeye çalışırken kadehi tutan adam ön cebinden çıkardığı mendili arzu’ya uzattı.

- iyi misiniz?

arzu başına toplanmış restoran yetkililerinin arasında yüzüne çarpan şarabın etkisiyle akan rimelini mendilin ucuyla silerken cevapladı:

- iyiyim. ıslandım. haklı çıktınız.

restoran görevlilerine ihtiyacı olmadığını söyleyip onları gönderdi.

adam
    - ama maalesef başarılı olamadım.

arzu bütün mimikleriyle itiraz etti:
    - kadehi havada yakaladınız.

adam
    - ıslandınız. yüzde yetmişbeş oranında bir başarı, benim mesleğimde başarı değildir.

arzu
    - ne iş yapıyorsunuz tam olarak?

adam
    - dediğim gibi, insanları koruyorum. bir koruma şirketim var.

arzu
    - belki beni de korumalısınız.

adam cebinden kartını çıkarıp ona doğru uzatırken:
    - büyük bir memnuniyetle.

arzu karttaki ‘’ aykut sipahi ‘’ ismini okuduktan sonra yürüyen adamın arkasından türkçe seslendi:

- türk müsünüz?

aykut tebessümle geri döndü:
    - ve sanırım siz de öylesiniz.

arzu eliyle sandalyeyi gösterip:
    - lütfen buyurun. hem size daha düzgün bi teşekkür ederim hem de bu enteresan tesadüfü kutlarız.

`-/-/-/-/-/-/-/-/-`

ibrahim, oğlu ismail’in yattığı odanın kapısındayken, kalp cerrahı kardeşi ishak ateş odadan çıktı. ishak aynı zamanda ibrahim'in kurduğu bu hastanenin başhekimiydi. son bir yıldır abisinin yüzüne yerleşmiş o ifade hala oradaydı ve artık daha büyüktü. abisi gelmeden çaresizliğinin kokusu geliyordu hastaneye. ishak eliyle koluna dokundu.

ishak:
    - ah abi seninle naapıcaz biz? ( aralık kapıdan yataktaki ismail’i gösterip ) şu çocuğun yarısı kadar ümidin olsa…

ibrahim kapının kulpunu tutup çekti ve kapadı. fısıltı tonunda:
    - onun ümidinin kaynağı babası. profesör doktor ibrahim ateş. görenin duyanın bi halt sandığı profesör. gözlerinin önünde eriyen oğlunu kandırmaktan başka bi boka yaramayan profesör. ben neden ümitleneyim?

ishak kırılmış gibi:
    - bana artık hiç mi güvenmiyorsun abi?

ibrahim:
    - sana güveniyorum ishak. doğanın henüz kimse tarafından sınırları çizilemeyen kurallarına güvenmiyorum. yani bir kalp, yedi milyar insanın yaşadığı dünyada benim tek oğlumu hayatta tutacak bir kalp bulmak… neden imkansız?

ishak:
    - imkansız değil abi. ben inanıyorum o kalp bulunacak. sende inancını-

ibrahim:
    - üç ay kaldı ishak. üç ay. ben altmışbeş yılın nasıl geçtiğini anlamadım.

kapı kulpunu yeniden bükünce ishak önünden çekildi. odaya girdiğinde sihirli kapıdan geçmiş gibi bambaşka bir adam olmuştu. yüzünde orijinaliyle birebir aynı gülücüklerle oğlunun başucuna gitti.

ibrahim:
    - eveeettt. aslan oğlum bugün nasılmış bakalım?

damarlarında kan yerine süt dolaşıyormuş gibi beyazlamış yüzüyle konuşmaya mecali olmasa da isteği olduğu için dudaklarını zar zor kıpırdatan oğlu:

- ii iyim babhhh. amc… amcam arjantin’den… güzel haberler bekliyormhhhh.

babası eliyle saçlarını okşarken:
    - ben de oğlum, ben de güzel haberler bekliyorum. futbolu kurtaran arjantinliler olmuştur. seni de onlar kurtaracak ve yeniden döneceksin yeşil sahalara. messi’yi çalımlarken aklına gelecek bu konuştuklarımız.

ismail gülmeye çalışırken kötü ressamın çizdiği resim gibi anlamsız bir ifade oluştu yüzünde.

ismail:
    - be ben arth vazgeçtim futboldan.

ibrahim:
    - ya… peki ne yapmayı düşünüyorsun iyileşince?

ismail:
    - yaşıycam baba. sadece yaşıycam.

dedi ve soluna doğru uzanıp yastığın kenarında duran kitabı aldı. katladığı sayfayı açıp kitabı babasına uzattı. ibrahim kitabın ön ve arka kapağına hızlıca göz attıktan sonra oğlunun gösterdiği paragrafı okumaya başladı:

‘’ raskolnikov nerede okumuştum diye düşünüyordu. bir idam mahkumu, ölümünden bir saat önce, galiba şöyle düşünmüş; eğer yüksek bir yerde bir kayanın üzerinde, ancak iki ayağını koyacak kadar daracık bir yerde oturması gerekse, çevresinde uçurumlar, okyanuslar olsa, sonsuz karanlıklar, sonsuz bir yalnızlık, bitmez tükenmez fırtınalar sürüp gitse bile, o, bir arşıncık yerde ömrü boyunca, binlerce yıl, hatta kıyamete kadar ayakta dursa, yine de öyle bir yaşam, o anda ölmekten daha iyidir. yeter ki yaşasın! nasıl olursa olsun sadece yaşasın! aman tanrım ne büyük bir gerçek! insan ne kadar alçak bir yaratıkmış. raskolnikov bir dakika sonra "insana bu yüzden alçak diyen de alçaktır" diyerek sözlerini bitirdi…’’

yarım saat sonra odadan çıkan ibrahim çaresizliğine eklenmiş kederle merdivenleri indi. alt kattaki palyatif bakımın önünde bekleşen güruh koro halinde ağlaşıyordu. insanların birbirine en yakın olduğu an ağladıkları zaman diye düşündü ibrahim. ağlamak eşitlikti her şeyden önce. ebeveynlerinin ısrarıyla gelmiş birkaç gencin dışında ağlayanların tamamının yüzünde aynı renk vardı; acı beyazı.

-------------- 1. bölüm sonu ve king raam - the last waltz --------------

editör; carriebradshaw

edit; editörden gelen eklendi.
  • ------------------- 2. bölüm ----------------------
    çöpleri karıştırmak değil,
    ah bir fare yakalamaktır emelim.

isviçre kedileri

bi kuple heartless bastards - only for you

rutin; yaşamı öldüren şey. her sabah aynı saatte uyanmak ve dişleri fırçalamak, aynı evden çıkmak, aynı yollardan geçip aynı işe gitmek, aynı saatlerde çalışmak, aynı kahve makinesinden kahve almak, aynı kişilere gülümsemek ya da somurtmak, aynı soruları almak, aynı cevapları vermek… ambalajlanmış hayat. etiketlenmiş, kutulara konmuş ve çoktan satılmış.

- pardon, şunun fiyatını öğrenmek istiyorum. ne kadar?

sesin geldiği yöne baktı aruz. orta yaşlı bir adam işaret parmağını vitrindeki mankene doğrultmuş, aruz’dan gelecek cevabı bekliyordu. bu mağazada fiyat soran kişi müşteri olamazdı çoğu zaman. yoldan geçen meraklılardan birisi anlamsız mimikleriyle tam karşısındaydı yine.

+ yüz lira.

deyip bekledi. adamın yüzündeki anlamsızlık aniden şaşkınlığa döndü. aruz alacağını almıştı ve tam burada müdahale etmesi gerektiğini biliyordu. çünkü birazdan şaşkınlık sevince dönecekti ve akabinde gerçek ortaya çıkınca hayal kırıklığı oluşacaktı. hayaller bu sebeple gerçekleri sevmezdi. gerçekler ise hayalleri hafife alırdı.

+ demek isterdim ama maalesef 4900 lira. üstelik bu onun indirimli hali. sezon sonu indirimi. vakti geçen şeyler ucuzlar. zamanın eşya üzerindeki tahakkümü.

adamın yüzü yeniden anlamsızlaşınca sustu. bir kaç yıl içinde şaşırmanın tedavülden kalkacağına inanıyordu aruz. henüz vakit varken insanları şaşırtmak istiyordu eldeki imkanlarla. şaşırmak, kıymeti pek bilinmeyen duygu durumlarındandı. bir çeşit rutin savardı o.

- anladım. peki. iyi günler.

söylemek istediği asıl şeylerle ( oha ebesinin amı. altı üstü bir ceket lan ) alakası olmayan bu kalıbı kullanırken adam, usta bir oyuncu gibiydi. mağaza kapısına kadar gözleriyle takip etti onu aruz. adam kapıdan çıkıp kaybolunca kafasını çevirdi. öğle molasına kaç dakika kaldığını öğrenmek için telefonundaki saate bakarken zihninde beliren görüntüyle irkildi. tekrar dışarı baktı.

az önce indiği arabanın kapısını kapatıp etrafından dolanarak mağazaya doğru yaklaşmakta olan kadını gördü. telaşla doğruldu yaslandığı tezgahtan. hızla arka kapıya giderken uygun bir bahane arıyordu ortalarda görünmemek için. karşı tezgahın arkasındaki iş arkadaşı elinde telefonla yolunu kesti. ekranı yüzüne doğru tuttu. ‘’ aşk arıyor ‘’ yazıyordu. ve hızla çıkışa koştu. istekler kesişmiş, bahanesi hazır olan kazanmıştı. aruz, arenaya itilmiş ve arkasından kapı kilitlenmiş, açık olan tek kapıdan içeri kaplan geliyormuş gibi kalakaldı. etrafına bakındı. vitrindeki mankenlerden başka kimse yoktu. kadın mağazanın girişine gelmişti.

- aaa! aruz?

------------------------------------

sokak lambaları pür dikkat ren nehrini izlerken, bulutlar; tetikleri çekilmiş gibi yağmura başladı. köprü üstünde yağmura yakalanan arzu’nun özenle yapılmış saçları aykut’un 8900 liralık ceketi tarafından korunuyordu. hedefleri yolun karşısındaki pubdı. köprünün bittiği yerde ellerini açmış yağmuru kucaklamaya çalışan adam göğe doğru haykırıyordu:

- yağmurdan kaçmayın. o sizin dostunuz. yağmurdan neden kaçıyorsunuz?

adamın yanından hızla geçerlerken arzu gülerek:

- çünkü saçlarımızı ıslatıyor.

adam, arzu’nun arkasından:
    - ıslanmak güzeldir. ıslanmaktan korkmayın.

aykut:
    - daha fazla güzellik için bayım, karşıya geçerken köprüyü kullanmayın.

dedi ve gülerek girdiler kapıdan içeri. üstlerinde kalan yağmur damlalarını silkeledikten sonra oturdular.

aykut
    - eee? telomer diyordun yağmurdan önce.

+ heh, evet. telomerler kromozomların her iki ucunda bulunan dna-protein kompleksleridir. dna replikasyonu…

- ama böyle konuşmuyordun yağmurdan önce. daha iyi anlaşıyorduk sanki.

küçük bir tebessümün ardından gözlerini kısıp bir kaç saniye düşündü arzu:

+ kaset bandı. kaset bandını düşün. ses kaydedilmiş bandı. başında ve sonunda boş kısımlar var. bandı ortadan koparırsan, kopardığın yerdeki sesi kaybedersin. ama ucundaki boş kısımları kesersen ses zarar görmez. telomerler işte bu ses kaydedilmemiş kısımlar.

- ve yeniden dünyadayız. peki neyi amaçlıyorsun?

+ tamamen kopyalanamazlar ve bu sebeple her bölünmede kısalırlar. kısalma kritik eşiğe ulaşınca yaşlanma başlar. ve yaşlılığa bağlı ölüm. işte benim yaptığım çalışma telomerlerin tamamen kopyalanmasını sağlayacak.

- ve böylelikle sonsuz hayat?

+ değil tabi. yaşlanmanın önüne geçmek. yaşlılığa bağlı ölümlerin. insanlara seçenek sunmak.

- böyle bir seçeneğin olası sonuçlarını düşündün mü peki? kimse yaşlanmak istemez. nüfus patlaması…

arzu öne doğru yaklaştı ve daha kısık bir sesle:

- telomerler sadece hücre bölünmesi esnasında kısalmıyorlar. nesilden nesile geçerken de kısalıyorlar. hücre bölünmesi sonrası telomer boyu insanın kalan ömrü hakkında bilgi verirken nesilden nesile geçerken kısalan telomerler türün yok olmasını işaret ediyor.

etrafına bakındı. kendini kral midas’ın sırrını taşımaktan yorulmuş berber, aykut’u ıssızdaki kuyu olarak görüyordu.

- insanlık yok oluyor aykut.

rahatlamıştı.

-----------------------------------

üst geçidin ilk merdiveninde oturan ayakları çıplak adamın elindeki kartonda büyük harflerle ‘’açım‘’ yazıyordu. yüzünde bir maskeyi andıran ‘’acıyın bana‘’ ifadesi, üstünde sapiens’lerin ataları erectus’lardan kalma süklüm püklüm bir mont vardı. bu haliyle vahşi doğadaki ilginç avlanma teknikleri olan canlılardan birini medeniyetin göbeğinde temsil ediyor gibiydi. ne yazık ki ondan çok daha büyük bir yırtıcının kendisine doğru yaklaştığını fark etmedi:

- heyy. konuşabiliyor musun?

başucunda aniden beliren ibrahim’i tepeden tırnağa süzdü. dilenciye ibrahim sadece zenginlik kokuyordu. yüzündeki ‘’acıyın bana‘’ ifadesini bir vites daha büyüterek:

+ açım ağabey. kuran, ekmek çarpsın açım.

- benle gel. seni adam akıllı doyurup üstüne başına bi şeyler alalım.

ibrahim’in ağzından çıkanı kulakları duyuyor mu, duyuyorsa beynindeki amaç ne diye yüzüne uzun uzun baktıktan sonra görebildiği tek şey kararlılık oldu. onunla gitmekten başka seçeneği yokmuş gibi toparlanmaya başladı. ibrahim hemen arkasında duran şoförüne kafa hareketiyle emir verdi. şoför, adamın koluna girerek doğrulmasına yardımcı oldu. yol kenarında dörtlüleri yanık bekleyen cadillac – escalade’ye doğru yürüdüler.

-------------------------------

- nihal!

dedi ve durdu. buradan sonra kurulacak ilk cümlenin aleyhte delil olarak kullanılabileceğini biliyordu. birlikte beş yıl geçirmişlerdi ve tecrübelerinin çoğu ortaktı. nihal de susuyordu. aruz göz ucuyla nihal’in indiği arabadan inen adamı takip ediyordu. arka plandaki adam olay yerine gelince sessizlik bozuldu:

+ girsene içeri.

dedi girişte bekleyen nihal’e. nihal konuşmaya zorlanmıştı:

- kaan bak bu aruz. bahsetmiştim hani.

kaan, rahat olduğunu ispat etmek ister gibi pervasız:

+ eski sevgilin mi? şu müzisyen olan. burada mı çalışıyor?

ilk sorusu ‘’ eski sevgilin mi ‘’ havada aruz’a doğru giderken onu yutmak için son sorusundan hemen sonra konuştu nihal:

- evet. şaşırdım ben de.

şaşırmak lanet olası duygu durumlarından biriydi ve bir an önce tedavülden kalkması gerekiyordu. ‘’ he yarrağım burada çalışıyorum ‘’ demek isteyip:

+ ya ben de şaşırdım. öyle aniden görünce.

dedi aruz. kaan dişisini korumak için kabarıp olduğunun iki katı görünerek:
    - nişan için takım elbise bakıyoruz biz de. sabahtan beri gezmediğimiz mağaza kalmadı.

+ kim nişanlanıyor? ablan mı nihal?

- biz nişanlanıyoruz. nihal’le ben. duymamış mıydın, ayak mı yapıyorsun?

aruz yutkundu. gırtlağından kafatasını yutkunmuş gibi ses çıktı. işaret parmağını kravat bağına takıp gevşetti.

+ yoo. niye ayak yapiyim?

- eski sevgilisin ya hani. aklınca…

nihal bu kez ‘’ eski sevgili ‘’yi yutamadı ve kalıp kamçı gibi aruz’un yüzünde şakladı.

+ bi kere eski sevgili filan değilim. ben hala seviyorum nihal’i.

kaan, nihal’e baktı:
    - ne diyor bu nihal?

+ ya saçmalıyor işte. aruz saçmalama lütfen. sekiz ay oldu hala mı aynı şeyler?

aruz tezgahın arkasından çıktı. onlara doğru yürürken:
    - ne olması gerekiyordu sekiz ay geçince nihal? lüks arabası olan nişanlını tebrik edip ona yirmibin liralık takım elbiselerden birini mi satmaya çalışmalıydım daha çok prim almak için. ‘’bir insanı tanımaya beş yıl yetmiyormuş‘’ dememiş miydin? sekiz ayda birini nasıl tanıyıp evlenme kararı aldın? para mı hızlandırdı süreci, yoksa yedekte miydi bu şebek?

sorusunu, öne doğru çıkan nihal sol yanağına attığı okkalı tokatla cevaplarken, kaan yakalarından tutup burnuna kafa atarak nokta koydu. önce sağ gözü, sonra sol gözü karardı. kulağında mfö'nün - yalnızlık ömür boyu şarkısı çalmaya başladı. son yıllarda bayılmadan önce kulağında bu şarkı çalmaya başlıyordu.

---------------------------------------

aykut camdan dışarı baktı.

- yağmur dinmiş.

arzu masadaki çantasına elini uzattı:
    + kalkalım mı?

- hala schaulager’a gitmek istiyorsan kalkalım.

+ bu saatte müzeye girebileceğimize emin misin?

- dediğim gibi, tanıdıklarım var.

arzu doğrulmak üzereyken geri oturdu:
    + sahi, senin olayın ne tam olarak? üç gündür birlikteyiz sürekli benden ve benim yapmak istediklerimden bahsediyoruz.

- öncelikle sen ve senin yapmak istediklerin; çok güzel, çok iç açıcısınız. bana gelince… ben daha basit düşünüyorum. kim söylemişti; ben varsam ölüm yok, ölüm varsa ben yokum-

+ epikür.

- hah epikür çok doğru söylemiş. insanda bir film, bir dans, bir şiir gibidir. başlar ve biter. ölüm dediğin şey bomboş bir film olmaktır. müziksiz dans etmektir. anlamsız şiir olmaktır. yoksa bitmek doğanın kaçınılmaz bir kuralıdır. koruma şirketim insanları bitmekten değil yaşarken ölmekten koruma üzerine kurulu.

+ vauuv felsefe de yapıyorsun.

- ( gülümseyerek ) yani işte hepsi bu kadar. ben yaşamaya bakarım. ve yaşatmaya. bir çeşit yaşam meleği diyebilirsin.

küçük bir kahkahadan sonra arzu:
    + hala tam olarak ne yaptığını bilmiyorum.

- şirketimin adı ( baş parmağı ve işaret parmağıyla alnının hizasına tabela çizerek ) ‘’modern zamanlar‘’. modern zamanlar’dan koruma talebinde bulunan kişi sıkı bir sözleşmeye imza atar ve o andan itibaren biz onun her şeyi oluruz. hayatını o planlar bizse en iyisini sunarız. örneğin; mükemmel bir duş için suyun derecesinden şampuanın ph’ına kadar biz ayarlarız. ya da mükemmel bir akşam yemeği; fiziksel ve psikolojik durumuna göre seçenekler sunarız. bu seçenekler öğlen yediklerini tamamlar niteliktedir. seçtiği yemeği şehirde en iyi yapan restorandan temin eder, onu yiyeceği uygun ambiyansı yaratırız. biftek; açık havada, 1978 bordeaux’yla, chopin eşliğinde yenir mesela.

+ bana biraz fazla detaycılık gibi geldi ( mahcup tebessüm )

- şık detaycılık. hayat yorucu detaylarla doludur, modern zamanlar şık detaylarla.

---------------------------------------

gözlerini açtığında başucunda ogün’ü gördü. son bir yıldır ne zaman bayılsa, ayıldığında baş ucunda ogün oluyordu. karşı mağazada çalışıyordu, aynı grupta çalıyorlardı ve aruz’u gruba davet eden ogün olmuştu. gerçi ortada bir grup yoktu. hepsi mağazada çalışan dört kişi bir araya gelmiş, danaya girer gibi taksitle enstrüman almış ve şimdi onları çalmaya çalışıyorlardı. işin tek eğlenceli yanı grubun adıydı; no discount. bu ismin esin kaynağı mağazaya gelip pazarlık yapmaya çalışan ortadoğulu turistlerdi.

en son iş arkadaşı tarafından yolu kesildiği için gidemediği mağazanın arka kısmındalardı. ogün gözlerini açtığını görünce elindeki su şişesini yere koydu ve omuzlarından tutup doğrulttu. aruz:

- nooldu?

+ asıl sen söyle nooldu? kimdi kavga ettiğin adam?

kavga deyince aruz elini burnuna götürdü. pamuk tıkamışlardı. yerdeki kan damlalarını gördü. aklına bir kaç gün önce rastladığı intihar eden kadın geldi. onun kanı da tıpkı böyle terk etmişti vücudunu. insanı kanı bile terk ediyordu, ne tuhaf.

+ hişşş alooo. olum bak iyi değilsen hastaneye gidelim. iki de bir bayılıyorsun zaten. görün bi doktora.

- hı? yok abi. iyim. göründüm doktora. bi şeyin yok dedi gönderdi. hem bu kez sağlam bi sebebim var. herif koydu kafayı.

burnunu parmaklarıyla okşadı.
    + ellerin armut mu topluyordu? sen niye vurmadın? ya da engel olmadın?

- fark etmedim ki. öyle aniden…

+ kimdi peki? niye yani?

- kaan. nihal’in nişanlısı.

+ ooo. o mu geldi? ne işi varmış ki burada? hem de nişanlısıyla. nişanlanmış mı? ulan bi unutamadın gitti şu kızı.

- ya mesele unutup unutmamak değil de şu rezillik. bu eziklik. şu halime bak. dört sene önce bir yıla kalmaz sahnedeydim.

+ çıkacaksın olum. çıkıcaz o sahneye. bak sana hem bomba haberlerim var. bir iyi, bir daha iyi. önce hangisi?

- daha iyi abi. mümkünse dünyanın en iyi haberini ver.

+ sırayla olum. öncelikle son taksiti yatırdım bugün. enstrümanlar artık bizim. veeee… barı ayarladım. haftaya cumartesi barda çıkıyoruuuzzz.

aruz ayağa kalktı:
    - abi ciddi mi diyorsun?

+ tabe lan. üstelik adamlar bize para verecek. gecelik beşyüz. pazarlık yaptık lan. ilk hafta dörtyüz olsun dedi, beşyüzden aşağı inmem dedim.

aruz, ogün’ün boyuna sarıldı.
    - işte bu ya. ucundan bi tutalım şu mikrofonu. gerisi gelecek eminim.

------------------------------

lüks restoranda sadece ibrahim ve dilenci adam vardı. ortadaki büyük masa yemeklerle donatılmış, dilenci iddiasını ispat etmek ister gibi saldırmıştı yemeklere. aslında o kadar da aç olmadığını, rolü gereği makarnayı eliyle yediğini anlamıştı ibrahim. o da kendi rolünü oynuyor, anlamamış gibi yapıyordu:

- kimin kimsen yok mu? nasıl düştün sokaklara?

+ yok abi. ımmmhhh. ailem trafik kazasında ölmüş benim. halamlarla kalıyordum. 19 yaşında enişteyle kavga edip evden kaçtım. sokaklarda tiner çektim. arıyorlardı beni ama gitmek istemiyordum geri. bi kışın, hava soğuk. yakacak her şeyi yakıp uyuduk. sabah uyandım, yanımdaki arkadaş donup ölmüş. allah rahmet etsin deyip ayrıldım oradan. bi kaç gün sonra gazetenin birinde adımı gördüm. tinerci gencin hazin sonu. ulan nası olur filan derken hatırladım. ölen arkadaş benim montu giymişti ve kimliğim cebindeydi. uğraşmamış onlarda, beni düşmüşler kayıtlardan. on yıldır ölüyüm senin anlayacağın.

ibrahim heyecanla ellerini masaya koydu:
    - sahi mi? bak ne diyeceğim. bu anlattıkların doğruysa sana hayatının teklifini yapacağım birazdan. ama önce anlattıklarını doğrulamalıyız. adın ne?

+ esat. ımmmhhh. esat taşkın.

ibrahim pür dikkat dilenciye bakarken ayakta dikilen adamı elindeki tablete bir şeyler yazdı ve ekranı ibrahim’in gözlerinin önüne tuttu. gazete arşivindeki haberde dilencinin dedikleri yazıyordu.

- çok güzeeell. çocuklar, alın esat’ı götürün yeni hayatıyla tanıştırın.

iri kıyım iki adam gelip dilencinin kollarına girdiler ve havaya kaldırdılar. ayakları yerden kesilince dilenci avcı değil av olduğunu fark etti.

+ abi nereye götürüyorlar? abi bi konuşsaydık iş ne? abi, abi bırakın beni gideyim. bir işe yaramam ben. abi allah rızası için bırakın gideyim. abiiiiii…

ibrahim tabaktaki bifteği elleriyle aldı, arkasına yaslanıp dişleriyle parçalayarak yemeye başladı.

-------------------- 2. bölüm sonu ve heartless bastards - only for you

editör; carriebradshaw

edit; editör düzenlemesi eklendi.
  • --------------------- 3. bölüm ------------------------

sanki cennetin kapısını çalıyormuşum gibi hissediyorum

bob dylan

bi kuple knockin' on heaven's door

köşeyi dönmek. artık hayattan beklediği tek şey köşeyi dönmekti. yediği dayağın etkisiyle ağrıyan kaburgalarını orada bırakıp köşeyi dönmek ve kaldırıma uzanıp ölmeyi beklemek. bu sokakta ölürse onu kimseler bulamazdı. ölüsünü kimse görmezse öldüğü kesinleşmezmiş gibi yürüyordu köşeyi dönmek için. ağrıların yanı sıra, sanki karanlık arkadan sarılmış yürümesine engel olmaya çalışıyordu. oralarda bir yerde darbelerin hedefi olmaktan kurtulmuş ve hayatta kalmış birkaç hücre bütün vücudun ağırlığını sırtlanmış onu ışıklı caddeye sürüklüyorlardı. ışıklar içinde ölmek. en azından bunu hak ettiğini düşünüyordu.

başarmıştı. köşeyi döndü, üç katına çıkmış yer çekimiyle mücadele ederek ayağını kaldırıp kaldırıma attı ve yukarı çıkar çıkmaz yere uzandı. işte şehrin ışıklarına kavuşmuştu. fakat bu ışıklar hiç gerçekçi değillerdi. sahici bir ışık için gökyüzüne baktı. bir tek yıldız göremedi. karşı binanın kot farkıyla ikiye tekabül eden katının mutfağında bir adam ve bir kadın şiddetli bir kavgaya tutuşmuşlardı. bardaklar uçuşuyor, tabaklar savruluyor, ağızlarından çıkan kurşunlar mutfak camına çarpıp çarpıp geri dönüyordu.

yeniden göğe baktı aruz. kalbin ya taşlaşmak, ya da paramparça olmak zorunda olduğu bu dünyayı terk etmek istiyordu. ama son kez, bir yıldız görmek… bir çoban yıldızı… sırtüstü sürünerek gökyüzünde yıldız aradı. karanlıktan başka bir şey göremiyordu. bakışlarıyla gökyüzünün arasına bir ineğin kafası girdi. evet, bir inek. çoban, yıldızını alıp gitmişti. geriye sadece bu hüzünlü inek kamıştı. işler hangi ara böyle berbat olmuştu? bu bir lanet değilse neydi?

- sana bir masal anlatayım mı sevgili inek? bir varmış, bir yokmuş…

ışıklar kapandı.

euroairport’un bekleme salonu yine bomboştu. üç ülkenin ortak havaalanında çalışan sayısı üç, yolcu sayısı birdi. hayatlarından memnun insanların yaşadığı yerlerde havaalanları sakin oluyordu. aykut’un acil işi çıkınca planladığından bir saat daha erken havaalanına gelmek zorunda kalmıştı arzu. beklemeyi hiç sevmezdi. bu sebeple işlerini hep planlayarak yapar, planına sadık kalırdı. peki şu anda neden bekliyordu? biri onun planını bozmuştu; aykut.

tuhaf, bir haftadır tanıdığı adam planını bozabiliyordu. ki kimse planını bozamazdı. o tür insanları hayatına kabul etmezdi. sahi, kimdi bu aykut? 45 yaşında, yakışıklı bir işadamı. bu kadar mı? yetenekli de aynı zamanda. kadehi havada yakalamıştı. ve kültürlü. avrupa’nın hemen her şehrini çok iyi biliyordu. bir felsefesi vardı her şeyden önce, net bir dünya görüşü. ama hayır, bunlar arzu’nun planlarını bozmaya yetmezdi. ne yani, bunlardan dolayı adama aşık mı olmuştu? o, bu tür fani insan uğraşlarından vazgeçeli çok uzun zaman oluyordu. başka bir şey vardı. derinlerden yükselen bir ses aykut’un çok işine yarayacağını söylüyordu. nasıl yarayacağını bilmese de bu sese hep güvenmişti.

derinlerden gelen o ses yerini metalik kanat çırpma sesine bıraktı. kafasını kaldırdığında alnının hizasına inen robot kuşu gördü. kuş, ağzında bir orkide taşıyordu. arzu tebessümle uzattı elini çiçeğe. kuş, uzanan eli görünce çiçeği bıraktı. teknolojik romantizm henüz çok yeniydi ve bu tür kusurlar olabilirdi. arzu çiçeği yerden alırken sapına yapıştırılmış notu fark etti; kuş uçar, sen onu takip et.

---------------------------------

aruz, elinde gitarla indi dolmuştan. diğer elindeki telefonu kulağına götürdü:
    - ogün abi, indim ben dediğin yerde.

etrafında bir tam tur atarak:
    - inek mi? ne ineği?

şarküterinin önündeki kaldırıma sabitlenmiş maket ineği gördü:
    - hah şu inek. gördüm sokağı da orada bar olduğuna emin misin?

inekle göz göze, telefonu dinledi. terk edilmiş sokağa doğru yürümeye başladı.

otoyol kenarındaki benzinliğin girişinde araçların dikkatini çekmek için bayrak sallayan adam ibrahim’in aracını görünce bayrağı sağa sola değil, yukarı – aşağı sallamaya başladı. değişikliği ilk fark eden benzinlikteki marketin önünde sandalyede oturan adam oldu. elindeki çekirdek paketini kenara koyup ağzındaki çekirdeği tükürdü ve koşarak markete girdi. pompaya yanaşan araçtan inen ibrahim ve şoförü de markete girdiler.

şoförü kasada ödeme yaparken ibrahim tuvaletlere doğru yürüdü. sondaki tuvalete girip sifona üç kez üst üste bastı ve klozetin arkasındaki duvarı ittirdi. açılan kapıdan geçip merdivenlerden aşağı indi.

--------------------------------

arzu, robot kuşun peşinde havaalanının üst katına çıktı. ‘’ görevli harici girilmez ‘’ yazan kapının aralığından içeri giren kuşu hala takip etmekte ufak bir tereddüt yaşasa da o kapının arkasında kimin olduğunu tahmin edebiliyordu ve ilginç bir şekilde bu tahmin bütün tereddütlerini yok ediyordu. aykut, ne yaptığını bilirdi.

kapıyı açar açmaz koridorun sağında ve solunda sıralanmış kemanistler tutkuyla çalmaya başladı la follia’yı. arzu’nun yüzünü gülücükler işgal etti aniden. görünür görünmez bütün kalkanlarını indirdi ve yürüdü koridor boyunca. koridor onu geniş terasa çıkardı. terasın ortasında büyük beyaz bir masa vardı ve masanın yanında şık takım elbisesiyle aykut bekliyordu. arzu:

- tüm bunları hangi ara planladın?

+ ben planlardan çok reflekslerime güvenirim.

- dikkat etmelisin, insanı en çok refleksleri ele verir.

+ tam olarak bu sebepten, plan yapmak yerine reaksiyon çalışırım.

yeterince yaklaşan arzu, aykut’un kendisine doğru uzanmış elini tuttu ve dans başladı:

+ kendini, çevreni ve olayları kontrol etmen, tepkilerini kontrol etmenle doğru orantılıdır.

- peki bu kontrolcülüğün sebebi ne? neler saklıyorsun dünyadan?

+ zaaflarımı. emin ol dünya kimsenin zaaflarına tahammül etmek istemiyor.

müzik hızlandı ve dans sözcüklere galip geldi.

yol kenarına atılmış taburelerde oturan no discount müzik grubunun üyeleri ogün, kerim ve yusuf yaklaşan aruz’u görünce hep birlikte el kaldırıp fark edilmeyi beklediler. aruz onları gördü, telaşlı adımlarına kontrollü bir hız kattı ve koşarak yanlarına ulaştı. ogün taburelerden birini ona doğru uzatırken:

- gel, gel otur. tantuni söyledik sana da.

+ maydonozsuz…

- evet evet. dünyanın en maydonozsuz tantunisini söyledik.

gülüşmeler eşliğinde siparişler geldi. bakır tabak içinde kağıda sarılı dürümleri bırakıp gitti garson. aruz hızla kağıdı yırtıp dürümü açtı. ve evet, yine o küçük maydonoz parçacıklarından vardı. henüz hiçbir tantunici bu konuda gerekli hassasiyeti göstermemişti. en iyi ihtimalle bıçakta kalan parçacıklar sinsice kaynıyordu araya. kerim’den kürdan isteyip temizlemeye başladı. hayretle onu takip eden yusuf:

- e yuh artık. ciddi misin ya?

+ ne ciddi misin? maydonoz sevmiyorum demek, maydonoz sevmiyorum demektir.

- iyi de yok gibi bir şey yani, uğraşmaya değmez hani.

+ yok gibi bir şeyle yok arasındaki fark nedir? tadı aşırı yoğun. az çok fark etmiyor.

arka masada oturan kırklı yaşlarda bir adam:
    - hayır yani o kadar yoğun olmayı hak etmiyor o tat. maydonoz d sınıfı bir tada sahip ve en fazla üç yoğunluğunda olması gerekirken dokuz yoğunluğunda. insanın canını sıkan bu.

aruz minnet dolu bakışlarla döndü arkaya:
    + evet. işte bu. duygularıma, el hareketlerime ve damak tadıma tercüman oldunuz. çok teşekkür ederim.

- ne demek canım, görünüşe göre ben daha uzun yıllardır aynı dertten muzdaribim.

yemeğini bitiren ogün ayağa kalktı:
    - hadi hadi. daha prova yapıcaz. saat dokuzda sahne. biraz acele edin.

diğerleri kalkarken aruz bitirip geliyorum işareti yaptı ve yalnız kalınca arkadaki adamın masasına geçti. temizleme işlemini bitirmişti ancak dürüm bütün özelliğini yitirmişti. garsondan çatal istedi:

+ bir türlü anlatamıyorsun insanlara böyle şeyleri. hayır yani anlamıyorsan bırak, ilgilenme.

- yaaa, ya. yıllardır uğraştım ben de. baktım anlamıyorlar bıraktım.

+ ki sen, olabilecek en iyi haliyle anlatıyorsun. ne iş yapıyorsun abi sen sahi?

- katilim.

aruz çatalı ağzına sokmak üzereyken kalakaldı.

- yani kiralık katil. yoksa, katillik bir iş değil tabi.

olsa olsa şakadır diyerek gülümsemeye çalıştı ancak adamın yüzündeki ifade gülmesini engelliyordu. çatalı masaya koydu ve emin olmanın tek yolunu denedi:

+ iyi para var mı o işte ya?

kürdanla dişlerini karıştırırken konuştu adam:
    - eh işte. karnımız doyuyor. ( gülerek önündeki buruşmuş dürüm kağıtlarını gösterdi )

aruz aksini hiç düşünmeden şakanın sonuca bağlanmasını istiyordu:
    + günde kaç kişiyi vuruyorsun?

- gününe göre değişir. geçen perşembe mesela, biri intihar süsü verilmiş üç kişi.

+ perşembe mi? kadın mıydı intihar süsü verdiğin?

- hayır, erkekti. o gün ölen herkesi ben öldürmedim tabi.

aruz hızlıca bir kanıya vardı; bu bir şakaysa da itici bir şakaydı. biraz önce dünyada kendine en yakın hissettiği adama şimdi olabildiğince uzak olmaya çalışıyordu:

+ eee, neyse. benim provaya gitmem lazım.

adam elini cebine sokup bir kart çıkardı ve aruz’a uzattı:
    - al bu kartım. belki bir gün lazım olur.

aruz istemsiz bir şekilde elini uzatıp kartı alırken:
    + gerçekten dediğin gibiysen, nasıl bu kadar rahat olabilirsin?

- sadece sana karşı. çünkü sen de maydonoz sevmiyorsun.

aruz bir sürü anlamsızlıkla beraber parmaklarının ucuyla tuttuğu kartı cebine koyup bara girdi.

merdivenlerin sonundaki kapı asansöre açılıyordu. ibrahim, asansöre bindi ve tuşa bastı. eksi üçte durdu. kapılar dışarıdaki görevli tarafından açıldı. asansörden inip yürümeye başladı. sağında ve solunda kafesler vardı. kafeslerin içinde bazı insansı özelliklerini kaybetmiş insanlar.

üstünde ‘’ ağrı kesiciler ‘’ yazan kafesin içinde yüzünün neredeyse yarısı olmadığı halde gülerek karşısındaki beyaz önlüklünün direktiflerini yerine getiren biri,

‘’ antidepresanlar ‘’ yazan kafeste bakışlarını duvara sabitlemiş ayakta heykel gibi dikilen biri,

‘’ antibiyotikler ‘’ yazan kafeste bir kaç kemikle ayakta duran bir deri vardı.

kafeslerin bittiği yerde modern cihazlarla donatılmış laboratuar başlıyordu. laboratuardaki dört kişiden en kıdemlisi ibrahim’i görünce ona doğru yürüdü:

- efendim hoş geldiniz. biz de sizi bekliyorduk. arzu hanımın çalışması…

+ hayırdır? artık formülleri de mi okuyamıyorsunuz?

- okuyoruz. hatta deney yaptık. fakat sonuçlar umduğunuz gibi çıkmadı. bu formülle ters transkriptaz yapmamız mümkün değil. ökoryatik kromozomlar…

+ siz ancak mümkün olmayana ulaşın. kadının hayal ufkunu geçtim, yeteneğinin üçte biri sizde olsaydı son yeni dünya, gezegenin en büyük ilaç firmasıydı.

- efendim, dilerseniz kendisi yurtdışından dönünce…

+ eee? dönünce? sana kaç defa söyleyeceğim, arzu burayı ve buradaki çalışmaları bilmiyor. formülünü burada denetlediğimizi de. senden tek istediğim, bunun ölü bir yatırım olup olmayacağını anlamandı.

- anladım efendim. benim görüşüm, yapay telomerazın mümkün olmadığı yönünde.

+ anladığını sanmıyorum. artık ben de buradayım. hep birlikte detaylı bir çalışmayla net sonuca ulaşacağız.

ceketini çıkarıp arkada duran görevliye verdi ve göğsünde ‘’ prof. dr. ibrahim ateş ‘’ yazan önlüğü alıp giydi.

------------------------------------

sahne hazırdı. garson no dicount’ı anons etmek üzere mikrofona doğru yürüdü. sahnenin arkasında, ışıkların gerisinde, ışıkların altına girmeyi bekleyen grup üyeleri heyecan içindelerdi. bu onların ilk kez anons edilişleri olacaktı. yusuf ellerini kaldırmış dua ederken, kerim ağzındaki sakızı döver gibi çiğniyordu. ogün heyecanını belli etmemek için gitarın akorduyla oynuyor, aruz göğsünden fırlamak üzere olan kalbini iki eliyle zapt etmeye çalışıyordu. anons geldi ve cılız bir ayıp olmasın alkışıyla sahneye çıktılar.

yirmi – otuz kişilik kitle vardı ancak bu bile onların beklediğinden fazlasıydı. açılış şarkısı olarak bob dylan’ın knocking on heaven’s door’una yaptıkları coverı seçmişlerdi. kerim bateri davula başladı. ogün gitarla girdi. yusuf yan flütle takip etti. sıra solist aruz’a geldiğinde öylece duruyordu. ‘’ mama take this – badge fr… from me ‘’ diyebildi. sahnede çalan müziğin aksine kulağına gelen ses mfö – yalnızlık ömür boyu idi. elini kaldırıp mikrofona doğru uzattı. gözleri kararıyordu. eli mikrofona değmek üzereyken dizlerinin bağı çözüldü ve pata küte devrildi sahneden aruz. izleyenlerin yarısı ‘’ aaa ‘’ diye şaşırırken diğer yarısı ‘’ ahahhahh ‘’ şeklinde gülmeye başlamıştı.

----------------------------------

gök gürledi. aykut kafasını kaldırıp ne demeye çalıştığını anlamak ister gibi göğe baktı. arzu:

- yine mi ya?

şeklinde ufak bir isyana başlamışken aykut dansı durdurup onu masaya davet etti:

+ o halde programımızı hızlandıralım.

arzu henüz boş olan masaya doğru meraklı gözlerle bakarak:
    - sırada ne var peki?

+ yolunuz bir şekilde fransa’ya düşerse yapmanız gereken on şeyden birisi kesinlikle boeuf bourguignon yemektir.

ellerini çırptı ve garsonlar masayı donatmaya başladı. yemeğin kokusunu alan aceleci yağmur damlası masanın ortasına düştü. arzu telaşlı gözlerle önce yağmur damlasına, sonra aykut’a baktı. aykut yerinden kalkıp garsonların geldiği kapıdan dışarı çıktı. bir kaç dakika sonra geri döndü. hemen arkasından bir düzine adam unutulmuş eşyalar bölümünden temin ettikleri şemsiyelerle geldiler. arzu’nun telaşı şemsiyeleri görünce arkasına yaslandı. onun yerine hayranlık dolu bakışlar geldi:

- bunu nasıl başarıyorsun? yani bir hafta oldu sadece ama, bir şekilde bütün sorunlara pratik çözümler… sana aşık olsam sorun olur mu?

+ muhtemelen evet.

arzu, anlamamış gibi:
    - nası yani? bu bir sorun mudur?

+ aşk bu dünyadaki en büyük sorunlardan biridir.

emin olunca gönül rahatlığıyla şaşırarak:
    - inanmıyorum. beni reddediyorsun?

+ aksine, seni kabul etmeye çalışıyorum. ( öne doğru yaklaşarak ) ikimiz de olgunluk çağlarını yaşayan rasyonel bireyleriz. artık insanların detaylarıyla uğraşacak kadar tecrübesiz ya da enerjik değiliz. mutualist ilişki. bizi kurtaracak olan bu.

- nasıl olacak o mutualist ilişki?

+ bir kere ilişkimizi türkiye’ye götürmeyeceğiz. orada profesyonel ilişkilerimize devam edeceğiz. bunun yerine bir mevsim dünyanın neresinde en güzelse o mevsimin en kuvvetli ayında orada buluşacağız. mesela kış yaklaşıyor, ocak’ta alaska?

- hımmm. kulağa eğlenceli geliyor.

+ anlaştık mı?

elini uzattı aykut. arzu gülerek sıktı elini:
    - anlaşmalı ilişki.

yağmur başladı. şemsiyeler açıldı.

---------------------------

aruz kendine geldiğinde barın arkasında olduklarını gördü. ogün yine onu ayıltmaya çalışıyordu. yusuf ve kerim hayal kırıklığı – öfke karışımı hislerle sokakta volta atıyorlardı. ogün:

- hah, kendine geldi. aruz iyi misin abicim? ambulans geliyor. kalk hadi.

+ yo, yo. iyi, iyim. sahne. sahneye nooldu?

yusuf:
    - noolacak? başkaları çıktı bizim yerimize.

+ nası ya? hemen mi? siz niye indiniz? ogün abi sen vokalde değil miydin zaten. devam etseydin.

- e olum senle ilgilendik işte. yedekte bekliyormuş bizim gibi amatör bir grup daha. hemen aldılar onları.

+ şerefsizler ya. gidip dağıtalım sahneyi.

kerim:
    - yavaş dağıt. adamların ne suçu var?

+ ne demek ne suçu var? leş kargası mı bunlar hemen düşenin yerine… bi beklemeden.. abi çok özür dilerim ya. hepsi benim hatam.

ogün:
    - neyse artık. olan oldu. önümüze bakıcaz.

yusuf:
    - ya bırak abi önü mü kalmış.

yerden çantasını alıp sırtlandı ve yola koyuldu. kerim davulu toplamak üzere bara geçti. ogün:

- ben de bi içeriye bakayım. gitarlar kaldı.

yalnız kalınca aklına ilk gelen şey işe yaramazlığı oldu. arkadaşlarının hayallerini de katletmişti. o sanatçı filan olamazdı. o, maydonoz sevmeyen bir kiralık katildi. bardan dışarı altı yedi kişilik bir grup çıktı. konuşmalarına göre bunlardan bir kaçı sahneyi alan grubun üyeleri, diğerleri de onların arkadaşlarıydı. aruz uzaktan dikkatle izledi onları. kontrolsüz bir öfke patlaması yaşamak üzereydi ve bunu kontrol etmek istemiyordu. ayağa kalktı. onlara doğru yürürken:

+ hişt siz şu içerdeki leş kargaları mısınız? sahne boşalınca hemen koşan?

önce bi anlamaya çalıştılar. cümledeki tehdidi ilk idrak eden:
    - hayırdır birader? problemin ne?

+ sıradaki şarkınız sizden, sizin gibi orospu çocuklarına gelsin.

cümlenin bitimiyle en yakındakine bir yumruk attı. ve kavga başladı. daha fazla dayak yemek için elinden geleni yapıyordu aruz. ağzına gelen küfrü ediyor, eline geleni savuruyordu adamlara. yaptığı her hamle daha çok sinirlerini bozuyordu ve bozulan sinirlere kafiydi okkalı yumruklar.

ibrahim kafasını mikroskoptan kaldırdı. yer çekimini bulmuş newton gibi ‘’ buldum ‘’ diye bağırdı. başına toplananlar neyi bulduğunu anlamaya çalışırken o, herkese masadaki mikroskobu işaret ediyordu. ekseni etrafında dönüp sevinç çığlıkları attıktan sonra kafeslerin olduğu bölüme doğru yürümeye başladı. bu bölümde kendisini her zaman tanrı gibi hissederdi. kafeslerdeki denekler onun kullarıydı. onlara doğru bakarak haykırdı;

- bu dünyanın kurallarını değiştireceğim!

---------------------------

aruz bir kez daha yüzüne çapan suyla ayıldı. ama bu kez ayılmaması gerekiyordu. üstelik başında ogün de yoktu. neden sonra yüzüne değen suyun kaldırımdan aktığını fark etti. bir şekilde yuvarlanıp oraya düşmüştü. kafasını kaldırdı. şarküterinin sahibi hortumla kapıdaki maket ineği yıkıyordu. aruz hayal kırıklığıyla yeniden yere uzandı:

- hala yaşıyorum.

------------ 3. bölüm sonu ve knockin' on heaven's door -------------

editör; carriebradshaw
  • 4. bölüm elimizde olmayan nedenlerden dolayı bir sonraki haftaya kalmıştır. kamuoyuna saygıyla duyurulur.