şükela:  tümü | bugün
 • gorgon medusa'nin basini kesen zat-i muhterem (bkz: medusa)
 • medusa'nin ba$ini kestigine, andromeda'yi kurtararak evlendigine ve polydektes'i medusa'nin ba$iyla ta$la$tirdigina inanilir.
 • danae'nin kral babası bakıcılarından birisine baktırmnış ve dogacak olan ilk torununun buyuyunce kendisini oldurecegini ogrenmistir. bunun uzerine danae topragin altinda bir odaya hapsedilir. ancaj zeus danae'nin bir içim su oldugunu ogrenir ogrenmez yagmur olup bu yer altindaki odaya iner ve danae ile birlikte olur. bu birliktelikten perseus dogar. kral baba zausun oglunu oldurmeye cesaret edemez ama anne ile ogulu bir sandiga koyar ve nehre atar. dykts adli bir balikcinin kurtardigi anne ogul mutlu mesut yasarken dykts'in agabeyi polydykts danae'ye goz koyar ancak artik buyumus olan perseustan cekinir.
  bir plan kurup perseustan kurtulmaya karar verir. dogum gunu için gorgon medusanin basini ister. kahramanlik delisi perseus atlat bu gorevin ustune. bu sirada * athena ve hermes perseusa yardim etmeye karar verirler.
  perseus gorgonlari yenmek için bir takim araç gerece ihtiyac duyacaktir. athena ve hermes bu arac gereci bulmasi icin perseus'a yardim ederler. oncelikle grailer denilen tek bir gözü ortaklaşa kullanan üç koca karıdan kuzey nymphlerinin yerini
  ogrenmesi gerekir. bu zorlu gorevi atlatir ve nymphleri bulur.
  sagolusn nymphler perseus pek bir hoş tutar sihirli torba ip kalka tadinda edavati yanina verirler. hermes alir bunu gorgonalrin yanina gotuturu. gorgonlar uc kardestir ve iclerinde sadece
  medusa olumludur. yilan sacli medusanin yuzune bakan tas kesilir ancak perseus bu sorunu da athenanin kalkanini ayna olarak kullanarak cozer. medusanin basini shirli torbaya koyar ve nymphlerden aldigi ucan sandaletlerle eve doner
  donus yolunmda habesistan uzerinde kurban edilmek uzere olan prenses andromedayı canavradan kurtarir. onunla evlenir.
  eve dondugunde buyuk bir ziyafet vermekte olan polydykts ve adamlarini gorgon medusanin basini gostererek tasa cevirir ve tahta dykts'i gecirir.
  yillar sonra bir spor karsilasmasi sirasinda disk atarken yanlislikla bir adami oldurur ki bu adamda kehanetteki buyukbabasidir.
  perseus'un hikayesi theseus ve herakles gibi mitolojideki düğer insan kahramanlara nazaran en mutlu sonlananıdır. kendisini sever sayariz.
 • pegasus'un bir ömürlük yoldaşı olduğu mit.
 • başımı keserek beni öldürdüğü için hiçbir zaman affetmeyeceğim biridir kendisi.
 • medusa'yı öldürme fikri bir çeşit iddia'dır aslında ve düşmanlarının onu yok edeceğine inandığı için bu yolu izlerler fakat o medusayı ve diğer gorgonları bir güzel haklayıp dönüş yolunda da andromeda'yı polydektes'ten kurtarır. bu sırada da medusa'nın kesik baştan epey yardım görür.
 • 2007 ilkbaharında vovici corporation'a dönüşmüş şirket.