şükela:  tümü | bugün soru sor
 • versace, armani gibi gozlukler icin cam uretirler aslinda. avrupa'nin (ve hatta dunyanin) en eski gozluk fabrikalarindan birtanesidir (hatta belki de en eskisi). pek tabii modernize edilmislerdir filan, ama cok kaliteli mallar uretirler.
 • sanki bir yerden tanidigimiz bir deterjan ismini animsatan karizma gozluk markasi
 • giuseppe ratti tarafından kurulmuş ancak şimdilerde luxottica'ya aittir. en az altmış yıllık bir modeline sahip olduğum dede yadigarı güneş gözlüğü markası.

  ismi italyanca güneş için anlamına gelen "per il sole" den gelmekteymiş.
 • 80'lerin sonu, 90'ların başında türk hacılarının hacdan işlenmemiş halde alıp dönüşte şuna bir çerçeve uydursana evladım şeklinde gözlükçülere doluşmasına yol açan cam markasıdır. bu amcalara "tamam hacı amca" şeklinde hitap ederseniz, bu hitap, hacı ünvanına henüz alışmamış taze hacıda bir gönenmeye yol açar ve çerçeveyi hacı amcaya satma şansı artar.

  bir gün bir gün bir çırak dükkanda yalnızken hacı amcanın biri bu camları birer hazineymişcesine sardığı mendil ve tülbentlerin arasından çıkarıp "oğlum şuna bir çerçeve uydursana" der ve bir çerçeveyi beğenir. acemi çırak, bu işi yarına ertelemek, yani camı kesip çerçeveye yerleştirme işini başkasına devretmek için çırpınmasına rağmen hacı amca, "otobüsüm var evladım hemen yapıver işte" diye ısrar eder. hacı amca ısrar ve "yaparsın sen gazıyla" çırağa geçici bir özgüven aşılar.

  kestiği camların birini şak diye çerçeveye oturtan çırak, ikincisini oturtma anında camı pıt diye ortadan çatlatır. o yıllarda türkiye'de bulunmayan persol marka camı kırdıktan sonra "siki tuttuk" ruh haline kapılan çırak, bu kekremsi hali hacı amcaya belli etmez. aklına son çare olarak benzer renk bir cam aramak gelen çırak, dükkanın üst katındaki depoya çıkar. 60'lı yıllardan kalma rengi persole yakın bir cam bulur ve çerçeveye takar. hacı amca bir camı persol, bir camı "ne sen sor, ne ben söyleyim" marka olan gözlüğünü sevinçle takar ve dükkandan çıkar.

  işte o çırak:

  15-16 yıl geçmiş üstünden. dayanamayacağım itiraf edeceğim; o çırak benim. hacı amca, her nerede yaşıyor ve yaşatılıyorsan duy sesimi, gözlüğünün "bir camı persol, bir camı ne sen sor ne ben söyleyeyim" marka. bu vicdan azabıyla yaşamak zor. o güneş gözlüğüyle yıllar yılı dolaştın, belki yeniden hacca gittin, belki hat trick yaptın, belki şevki yılmaz'ın "heacılar, heacılar" diye başlayan efsanevi hacı nutkunu o gözlüklerle dinledin. ama hep bu gerçekten habersiz yaşadın. üzgünüm hacı amca. beni buna sen zorladın. henüz 13-14 yaşındaydım. affet beni. hacısın, affetmek senin gibi hacılara yakışır. hacım benim. bu gerçekle yüzleşmemek için; o günden sonra eskişehir'de kankalar arasında çok popüler olan "hacı" hitabını bile kullanmadım biliyor musun?
 • gözlüğümü son değiştirdiğimde tipik ikna edici satıcı ağzı yapan gözlükçü asistanının bana satın aldırdığı çerçeve markasıdır. italya menşeili bu ürünü diğer çerçevelerden ayıran şeylerden biri gözlük saplarının başlangıç yerlerinde bulunan kılıç sembolleridir. gözlük camlarınızı değiştirdiğiniz halde bu çerçeveyi değiştirmeyebilirsiniz. uzun yıllar kullanabilineceğini söylüyorlar ama artık benim cildimden asit mi salgılanıyor bilmiyorum, yaklaşık 2 yılın sonunda gözlük saplarından bir tanesi kırıldı. ben de tabii ki bir gözlük tamircisine gidip kaynak yaptırayım dedim ama tamirci, gözlüğü eline aldı ve " bu çok kaliteli bir gözlüktür, buna kıyamam kaynak yapmaya. " dedi. tabii duygu yüklü bir tamirciye geldiğim için içimden bir sevinç dalgası yükseldi. " peki abi napcaz? " dedim. o da bir vida taktı sağolsun. o zamana kadar satıcının eften püften övdüğünü sandığım bu marka meğer kaliteliymiş.

  ayrıca (bkz: gözlüğe kaynak yaptırmak)
 • venedik film festivali'nin sponsorları arasında yer alan gözlük üreticisi.

  http://www.persol.com/
 • kaliteli gözlükler üreten italyan firması. bir gözlük tercih etmek için en büyük etken olan sağlamlık niteliğine sahip gözlükler üretmekterdir. 2720-s ve 2244-s modelinin birer örneği casino royale filminde daniel craig tarafından kullanılırken görülebilir.
 • 0714 numaralı modelini tom cruise knight and day filminde kullanmıştır.
 • bill murray'in cok sevdigi gozluk markasi. en son geoffrey rush abimiz oscar toreninde bu gozlukle arz-i endam etmistir.
 • yakında türkiye'de patlama yapacak
  2012-2013 yazı gibi.