*

şükela:  tümü | bugün
 • kenya* dutlukır*daki personel okulundan dört aylık eğitimin* ardından omuzlarına domino ta$ı rütba takıp subay yaptıkları ve sava$a* hamile kadınlardan sonra giren astegmenler
 • konya personel okulunda üç ay eğitim gördükten sonra kura ile askerlik şubeleri, askerlik daireleri veya tugayların personel kısmında görev almak üzere dağıtılan, yoğun yerlere düşenlerin iş yükünden kebap olduğu, işin az olduğu yerlerde askeri bos birakmaya gelmez distüründen hareket eden komutanların kebap ettiği veya sıkıntıdan çıldırma noktasına gelen, büyük çoğunluğu hukukçu yedek subay. savaşa seferberlik sistemi gereği herkesten önce gitmek mecburiyetindedir aksi taktirde savaşa askere sevk edilemez.
 • her dönemin %80inin askerliğini askerlik şubesi başkanı olarak yaptığı, müstakil olarak görev aldığından dolayı aldığı kararı bir üst komutanının dahi değiştiremediği bu sebepten dolayı attığı her imzayı ömrünün sonuna kadar ensesinde hisseden zatı muhterem.
 • personel asteğmenlerin %80'ini hukuk fakültesi mezunları oluşturur.geri kalanlar ise birkaç şanslı ve askerliğini uzun dönem yapmak isteyen birkaç torpillidir.askerlik şube başkanı olamayanlar büyük askerlik şubelerinde 2. kısım amiri olurlar.şube başkanlığı çıkması durumunda çok kebap bir askerlik yapılmasına vesile olabileceği gibi,aldığınız sorumluluklar ve sizin makamınızı kıskanan diğer subaylar yüzünden sıkıntı çekmenize de sebep olabilir.
 • eğitim birliği temmuz 2008'den beri izmir gaziemir ulaştırma okulunda faaliyet göstermektedir. asteğmen sınıfları arasında (kanımca) en rahat askerlik yapan (elbette yazı,kırtasiye,bürokrasi gibi şeylerle uğraşmayı seviyorsanız) sınıftır.

  325. döneme kadar %80 i askerlik şubesi başkanlığı, geri kalanları da büyük askerlik şubelerinde kısım amirliği görevini sürdürmekteyken, 325. dönem ile beraber yalnızca %2 si şube başkanı, (evet tam tamına 102 kişiden 2 kişi şube başkanı olmuştur) geri kalanı da kısım amiri olarak görevlendirilmiştir. bizlere söylenen, bundan sonraki dönemlerde de bu şekilde devam edeceği ve hatta hatta, bir şubenin en zor görevi olan askerlik şubesi astsubaylığı görevini ifa edecekleridir.

  eğitim kısmı rahattır. herhangi bir piyade eğitimi kadar zorlayıcı değildir. spor sınavı baraj seviyeleri daha yapılabilir şekildedir. eğer olur da bu sınıfa dahil olursanız, diğer sınıflardaki asteğmen arkadaşlarınız tarafından "torpilli,ballı vs" şeklinde ithamlara maruz kalabilirsiniz.

  türkiye'nin en doğusunda da yapsanız, en batısında da yapsanız rahat bir askerlik geçirirsiniz, gittiğiniz şubenin nerede olduğunun bir önemi yoktur.
 • gaziemir ulaştırma personel okulunda 3 ay süreyle acemilik eğitimi aldıktan sonra genellikle askerlik şubelerinde görev yapan yedek subaydır. muhtemelen askerlikle ilgili mevzuata daha kolay hakim olabilecekleri düşünüldüğünden hukuk fakültesi mezunları ağırlıktadır ama bir valiyle yan yana sürünmeniz ihtimali de vardır. kanımca askerlik yapılabilecek en rahat sınıftır daha rahatı için (bkz: hava personel asteğmen)
 • okul bitti askerliği de aradan çıkartalım derken tekrar derse boğulan gariptir.
  10-15 günlük adaptasyon süreci ve yemin töreni hazırlıklarının akabinde başlayan dersler, sabah 7:50de başlar akşam 20:30'da biter. ulan üniversitede ilk arada dersten çıkan adama, 13 saat ders konmuş. ayağımızda bot, üstümüzde kamuflaj, ders anlatan albayın karşısında da uyuyamazsın...
  herkes umursamıyorum dese de, dereceye girip görev yapacağı yeri seçme imkanı olduğundan derslere gösterilen ilgi alaka üst seviyededir.