şükela:  tümü | bugün
  • ben bugün teyzem için peruk baktım. iki hafta sonra saçlarını kazıtıcaz. sağlam durmaya çalışıyoruz. mutlu olsun sevsin diye en iyi nerede bulunur onları araştırdım. gerçek saçtan olsun kafası rahatsız olmasın, kendini normal hissetsin istiyoruz. hayat zor, bazen böyle anlamsız bir şeye umudunu yüklüyorsun işte..
  • erkeklerin taktığı olan modeli tarihte ilk defa kullanıldığı zamanlar kelliği gizlemek için değil, sınıf ayrıcalığını sergilemek için takılıyordu. kodumunununun asilleri, lordları, sizin ben modanıza sokayım. gerçi şimdi moda olsa ne güzel olurdu hee, hem kelliğimizi kapatırdık hem de lord çocuğu gibi gezerdik.
  • ulker teyze'nin taktigi sey. eminim coktan rahmetli olmustur, biz cocukken takardi, yalniz yasayan bir kadincagizdi, bol bol kedisi vardi evinde, bir o kadar kediyi de sokaklarda beslerdi. kimseyle gorusmezdi, sokaga ciktiginda da basinda peruguyla ne kadar tuhaf ve esrarengiz gorunurdu bize.

erol evgin'in peruk takmasi ondan sonra gelir benim icin, zihnime kazinan ilk peruklu insan ulker teyze'dir.
  • rüzgarda uçmaması adına çözüm; peruğun iki yanından birer küçük delik açıp, ince bir paket lastiğinin iki ucunu bu deliklere bağladıktan sonra, peruğu bağlanan lastik çene altında kalacak şekilde takmaktır (düşmemesi için çene altından bağlanan bebek/çocuk şapkaları gibi).

bu pratik çözüm (bizzat program prodüktörünün ağzından dinlediğim üzere) bir trt dış çekiminde esen rüzgarın herhangi bir nahoşluğa sebebiyet vermemesi adına uygulanmıştır.
    bahse konu sanatçımız için, (bkz: özay gönlüm)
  • türbanın üzerine takıldığında akla "kafanı kapatmanın nedeni saçın kadında çekicilik unsuru yaratması ise bunu neden taktın?" sorusunu getiren nesne.
  • eski dönemlerde elit sınıfın taktığı peruk, çok çeşitli amaçlara hizmet etmiş. birçoğumuzun merak noktası da tiyatro ve klasik müzik dehalarınca takılmasıdır. bu durum 1500'lerin ilk ortalarında doğan ı. elizabeth'le başlıyor. kraliçe, fransız soylularına hizmet eden hizmetkarların saçlarından kendine peruk yapmıştır. antik roma'da da görülen bu adet tutsakların saçından peruk elde edilmesiyle bilinir. mesele sınıf farkını belirginleştirmektir.

1500 sonlarında devlet adamlarından bilim adamlarına kadar herkesin saçını kazıtarak peruk takması burjuvanın kendini belirten en önemli süsü olmuştur. çünkü peruk demek zarafet demektir. güzellik simgesi olarak kadınlarca çok süslü şekilde kombine edilen peruk, büyük balolarda sık görülmüştür. peruksuz kimseler ise toplumun alt kesimi olarak görülmüştür.

aynı şekilde xııı. louis saçlarını erken yaşta kaybettiği için peruk kullanmıştır. bu durumda peruk biraz daha amaca hitap ederken, erkek peruğu modası bukleli ve kurdeleli olmuştur. fransız devrimi sonuna kadar neredeyse her sınıfın kendini belirten bir peruk şekli olurken, klasikçi dehalarda gördüğümüz aynı tip peruk bu durumun ürünüdür.
  • biraz hüzünlü. ne kadar güzel olursa olsun bir eksikliği çağrıştırıyor.

yine de dip boyası derdi yok.
  • tribünden sahaya doğru atılırsa ve birinin kafasına denk gelirse beş dikiş atılmasına sebebiyet veren yapay saç.
  • kansere karsi kemoterapi tedavisi gorenler de genelde giyer.