şükela:  tümü | bugün soru sor
 • en bomba isim bunlardaydı, cidden de tarih kitaplarında pek geçmez. bunun nedeni osmanlılarla muhattap olmamaları sanırım.
 • samsun'u ele geçirmiş ve kırım'a sefer düzenlemiş olan anadolu beylik.
  çabuk yıkılmış ama...
 • sinop coğrafyasında kurulmuş ve sonra bozulmuş beylik. 13. yüzyılın moğol işbirlikçilerinden muineddin süleyman pervane tarafından kurulmuştur. bu herif tam bir taklacıdır, pervane gibi fırıl fırıl dönen orjinal bir fırıldaktır, ki nihayetinde son üçkağıdı sonrasında kendisine bu pervane adını veren moğollar tarafından da katledilir.

  yani bilmiyorum ama herhalde tarihi bir insan olsam ve 1500 tane beylik kursam da, yine de birine bile vermeyeceğim isim olurdu herhalde bu. sanki uluslararası ilişkilerde de hep taşak oğlanı pozisyonunda durur gibi bir his uyandı içimde.

  - selamün aleyküm. ben pervaneoğullarının elçisiyim, padişahım pervane han teslim olmanızı istiyor...
  + ne oğlu dedin hafız?
  - pervaneoğulları
  + hahaha. la bi da söyle?
  - pervane han, yüce hanımız akıllı olsunlar dedi
  + dur gülmekten konuşamıyorum aq. ne pervanesi len maymun delimanyak ibne!
 • beklendiğü üzre fırıl fırıl dönmekden mütevellit, kütlesini muhafaza eyleyemedüğu içün kaçış hızına ulaşarak dağılmıştur. ruhu şad olsun. amin.
 • mekanik pervanenin icadindan yaklasik 500 sene once pervane ismiyle anilan bir adamin kurdugu beylik.

  pervane kelimesini nerden bulmus ki bu adamlar, acaba anadoluda pervane diye anilan bocek var ordan mi geliyor ismi? birde "hacivat karagoz neden olduruldu" isimli filmde vardi kadi pervane, onunla bir alakasi var mi ki? ama bursa nire sinop nire hemsehrim...
 • tokat 'ta ise bir hamam yaptırmış beylik. hala çalışan bir hamam bu.
 • muhtemelen kuran arkadaş pilot olmak falan istiyordu ve hatta 1261 yılında kurulduğu göz önüne alınırsa uçak fikrinin ilk yaratıcısı olduğunu da söyleyebilirim. hem de wright kardeşlerden yaklaşık 700 yıl önce. yine de gözü yükseklerde olan bir beyliğe göre pek bir ilerleme kaydedememişler.

  (bkz: #26705624)
 • adlarından feyz alarak pervane gibi trabzon rumlar'ının üzerine çökmüş, o da yetmemiş denizde de cenevizliler ile takışmışlar. hükümdarları muineddin mesud bey fazla atarlanınca bir ara cenevizliler'e esir düşmüş, fakat daha sonra küçük enişte gibi salıverilmiş. gazi çelebi adlı hükümdarlarının erkek evladı olmayınca bir ara kızı beyliğe hükmetmiş ve bu yüzden başkentleri sinop bir dönem hatuneli adı ile anılmaya başlanmış. daha sonraları ise candaroğlu beyliğine dahil olup, tarihteki satırlarına son vermiş bu güzel beylik.
 • tdk'ya göre pervane: geceleri ışık çevresinde dönen küçük kelebek, kepenek. olduğu düşünülürse ismi ilginç gelmeyecektir, nitekim mekanik pervanenin kendilerinden 500 sene önce icat edilmiş olması ve bu mekanik pervaneye, pervane isminin verilmesi bu bilgi ışığında şaşırtıcı olmasa gerek.

  ayrıca (bkz: pervane misali ateşe yandım)
 • pervaneoğulları beyliği adını, anadolu selçuklu devleti'ndeki 'pervane' veya 'pervanecilik' makamından
  alır.pervanecinin görevi ikta sistemi ile ilgilidir. arazi defterlerinden sorumludur. has ve iktalara ait menşurları, beratları, pervaneci hazırlar ve kontrol eder."pervane" selçuklularda önemli bir makamdır. çünkü " pervane", asıl divanın üyelerindendir.

  beyliğin öncü isimlerinden ve pervaneoğullarını tarih sahnesine çıkaran muiüddin süleyman pervane selçukluların ''pervanesi'' olmuş, vezirlik makamı ve saltanat atabeyliği gibi önemli görevlere kadar yükselmiştir.

  yani beyliğin bu ismi alması pervanecilik makamından ve muiüddin süleyman'ın bu makama mensup olmasından ötürüdür.