şükela:  tümü | bugün
 • geçtiğimiz günlerde hdp eşbaşkanı pervin buldan, “kürt kanı taşıyanların ak parti’ye oy vermemesi” için çağrı yaparak ırkçılıkta zirve yaptı. isviçre’de yaşayan gazeteci, yazar mehmet çek ona bir tür açık mektup ile yanıt verdi.

  “kürtler için artık tek sorun siz ve partinizsiniz, sizden çektiğimizi 90 yılda devletten çekmedik; yalnızca örgütünüze hakimiyet kurma adına geleceğimizi harcamaya kalkıştınız.”

  “gölge etmeyin yeter.

  sonra bu lanet olasıca savaş, terör, göç, kan, sefalet kürtlerin kaderi mi, pervin hanım?

  40 yıl sonra yeniden kavuştuğumuz bu güven ve huzur ortamı, mardin’de, hakkari’de yeniden sabahlara kadar kapı önlerinde, çay bahçelerinde güven içinde oturmak, bingöl dağlarında, diyarbakır bağlarında piknik yapabilmek bize batmış olabilir mi?

  daha ne kadar mahvedeceksiniz hayatımızı?

  barış ve huzur içinde, insanca yaşamak kürtlerin de hakkı değil mi?

  sizin çocuklarınız, büyük şehirlerin merkezlerinde el bebek gül bebek büyür, özel kolejlerde, yurtdışında eğitim alırken; istanbul sokaklarında dileniyor, akdeniz’de boğuluyor kürtlerin çocukları, pervin hanım!

  yok, pervin hanım, yok.

  kürtler, pkk ve hdp'li bir geleceğin ne olduğunun simülasyonunu, ‘çukur ve yıkım’ döneminde gördü. 6-7 ekim olaylarında gördü.

  bu ülkede günahsız insanları, kürt olmaktan başka günahı olmayan insanları, sırf istemediğiniz bir siyasi partide görev yapıyorlar diye, savunmasız, sivil siyasetçileri öldürdüğünüz için tekrar tekrar söylüyorum, pervin hanım: devlet yeni, siz eskisiniz.

  karşınızda size eski devletin reaksiyonlarıyla cevap veren bir devlet bulamadıkça çıldırıyorsunuz, onu da biliyorum.

  dedim ya, devlet yeni, siz eskisiniz.

  özyönetim saçmalığı adı altında cehenneme çevirdiğiniz sur’da evlerin birinden bir bebek sesi geldiği için operasyon sekiz gün uzuyor, zeytindalı operasyonunda - bölgeye gittim, gördüm - oynarken düşüp burnu kanayan bir tek kürt çocuğa bile 3 subay koşuyor. sırf bir tek sivilin bile burnu kanamasın diye onlarca şehit veriliyor. devlet yeni, siz eskisiniz, pervin hanım.

  kürtlere 80’li, 90’li yıllarda devletin yaptığı zulmün yüzlerce katını yapıyorsunuz. akıbetiniz de o devlet gibi olacak inşallah. biteceksiniz.

  siz ısrarla baltalarınızı toplumsal barışımıza, türklerle birliğimize, dirliğimize, kardeşliğimize vuruyor, hayatlarımıza silah ile, şiddet ile müdahale ediyorsunuz, pervin hanım, ama biz kürtler, elimizdeki en önemli, en vazgeçilmez şeyin bu vatan olduğunu, birlikte yaşama kültürümüz olduğunu ve buna sahip çıkmanın nasıl bir önem arz ettiğini herkesten çok daha iyi biliyoruz!”

  edi bese

  harika manifestonun tam metni şurada