şükela:  tümü | bugün
 • --- sponsor alanı ---

  uluslararası uzay istasyonu'nda kullanılan tek bilgisayarın mimarı olan lenovo'nun sunduğu cuma bilimkurgu gecesine hoşgeldiniz! yenilenen yüzü ve nitelikli seçkileriyle "lenovo türkiye" olarak bu kültürel faaliyeti desteklemekten onur duymaktayız. ve yeni sponsorluğumuzun şerefine "sovyet ekimi" seçkisi ile, ekim ayı boyunca demir perde'nin ardında kalmış bilimkurguları siz sevenlerimizle buluşturacağız. konstantin lopushansky, aleksey fedorchenko ve piotr szulkin'in yakın tarihli filmleri ekim ayı boyunca her cuma "bilimkurgu gecesi"nde!

  lenovo türkiye, herkesin filmlere erişmesi için bir atılım da başlatmaktan gurur duyar, "soyvet ekimi"ndeki tüm filmler sadece bir kısa mesaj uzaklığında!

  --- sponsor alanı ---

  lenovo'nun katkılarıyla cuma bilimkurgu gecesi "sovyet ekimi"nde izlenmiş aleksey fedorchenko'nun 2005 tarihinde çektiği alternatif bir aya ayak basma filmi.

  amerikalıların mockumentary dediği, kurgu belgeselin teknik yönlerini biraz da 1920'lerin sessiz sinema döneminden - buluntu* - karelerle doldurduğu bu "deneysel" yapımda, federchenko, 1930'larda yüce ve şanlı sovyetler birliği'nin aya ilk ayak basan ulus olduğu 'alternatif tarihi'ni bu yüce yolculuğa seçilmiş kozmonotların, öncesi ve sonrasıyla, hikâyesi anlatılıyor.

  teknik veya biçim ne denirse densin, izlemesi zor olan yapım ile federchenko basit bir "sovyetler'e övgü" yapmak yerine, kurduğu bu fantazya dünyasında "sovyetik insan"ın nasıl da kâinatı fethedebilecek bir vizyon sahibiyken, cape town'da mezar bekçiliğine kadar düşmesi üzerinden incelikli bir eleştiri var.

  nitekim yer yer absürde kaçan akışı, daha çok yerlerde takibi zorlayıcılığıyla ve 'kurgusal belgesel' olmanın verdiği ağır hafiflik biraz başıboş kalsa da alternatif 'tarih' ile birlikte de gerçekten 'alternatif' bir deneyim arz eden yapım.