şükela:  tümü | bugün
 • (peryavşan) yavşan otu.
 • bir yaşar kemal romanı bitkisi. çakırdikeniyle birlikte ikisi kıyasıya kapışır. ben paramı çakırdikenine yatırıyorum:

  "çakırdikeni en pis, en kıraç toprakta biter. bir toprak ki bembeyaz, peynir gibidir. ot bitmez, ağaç bitmez, eşek inciri bile bitmez, işte orada çakırdikeni keyifle serile serpile biter büyür, gelişir."
 • anadolunun bağrından kopmuş bir birey olan eşimin şu anda aktarmakta olduğuna göre, otu ısladıktan sonra suyunun bir çay kaşığı bebeğe ve loğusa anneye verildiğinde gaz sancısını azalttığı iç anadolu ve güneydoğu anadolu bölgesinde düzenli kullanımı dolayısıyla tescillenmiş olan güzide otumuz.
 • babamın periyavşağı olarak bildiği, üzerine aktara girip “periyavşağı alacaktım” diyebildiği bir ottur.
 • peryavşan (teucrium polium)

  peryavşan (teucrium polium), ballıbabagiller (lamiaceae) familyasından üzerini tamamen kaplamış olan tüylerden dolayı beyaz-gri renkli otsu bitki türü. yaprakların kenarları bilhassa uca doğru dişli ve içe doğru kıvrıktır. çiçekleri beyaz renkli olup oval durumlarda toplanmıştır. anadolu'da çoğu yerde yaygındır. güneşlik, otlu ve taşlıklı yerlerde yetişir. sıcak bölgelerde toplu halde bulunurlar.

  çok yıllık otsu bir bitkidir. gövde; 4 köşeli, beyaz tüy tabakası ile örtülü, sürüngen veya az dik durumda olan bitki 30 cm. kadar yüksekliktedir. yapraklar şeritli, yuvarlak, dişli ve kenarları kıvrık, beyaz tüysü bir tabaka ile örtülüdür. çiçekler; küçük, beyaz ve krem, bazen de kül rengindedir. çiçek demeti beyaz tüylü, adeta küre şeklinde sap uçlarında bulunur.

  kullanılan kısımları bitkinin toprak üstü kısımlarıdır. saplar, mayıs-haziran aylarında çiçek açma zamanında toplanır. gölgede veya 45° kadar sıcaklıktaki fırınlarda kurutulur. kuru bitki beyaz renkte, kokusuz ve acı bir lezzettedir. % 12 rutubete müsaade edilir. balya halinde paketlenir. kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir. ihraç edilen bitkilerdendir.

  peryavşan prostat ve sistit rahatsızlıklarında faydalı olabilir. iştah açıcı, mide ağrılarını kesici, uyarıcı ve kuvvet verici etkilere sahiptir. ayrıca vücuda kuvvet vermeye, ateş düşürmeye, mesane yollarındaki kumların düşmesine,idrar söktürmede,prostat ve idrar yolları iltihaplarının giderilmesinde yardımcı olabilir.
hesabın var mı? giriş yap