şükela:  tümü | bugün
128 entry daha
  • konami’ye veda oyunum. kendilerine mutluluklar, sözüm kardeşçe: niye kalecileri mal yapıyorsunuz söylesenize?
  • ömür törpüsü lan.

dur bi ön not ekliyim: winning eleven'dan beri oynarım. pesçiyim. fifa'dan nefret etmem ama hep pes'i bi tık daha sevmişimdir. geçelim gömüşken yazımıza.

1 senedir falan oynamıyodum, açtım solo takılayım become a legend devam edeyim 1-2 maç kafam sakinlesin diye. uzun zamandır görmediğin insanı yadırgarsın ya, öyle oldu amk. her şeyi battı lan.

1) bi kere arayüz tam bir arcade. "*futbol*" oyunu hissini vermiyor. çoluk çocuğa yapmışlar sanki. her maç sonu kariyer özet penceresi geliyo, elle tutulur istatistik yok. kaç maç oynadı toplam gol-asist sayısı. insan bi böldürür onu ona, maç başı gol sayısı, asist sayısı koyar. toplam kaç dakika oynamış bu oyuncu onu yazar. kaç dakikada bir gol atıyor, onu koyar. ne bileyim hiç mi futbol takip etmiyosunuz lan, bütün liglerde şık şık istatistikler var. koy bikaç tanesini. yok.

2) hala lisansların olmaması adamı a-yar e-di-yor! amk as red white, ga blue white diye takım mı olur lan. amk yerinde milyar dolar kazanıyosunuz çok mu zor fifa gibi takımların isim hakkını almak? cyan white diye bi takımla oynamak zorunda mıyım ben? buna mı para veriyoruz? artık mouse pad'ler bile lisanslı ürünler içeriyorken futbol oyunlarının 2 amiral gemisinden birinde bu ne rezilliktir takım adları çakma. oyuna nasıl çakma bir hava kattığını daha kaç milyar insan söyliycek o kalın kafana girmesi için konami?

3) amk oyununda bütün takımların formaları aynı. ga blue white denen ne skim takımsa orada oynuyo bizim genç sarcastica, bu takımın bi turkuaz, bi beyaz forması var. lan zaten herkesin 2. formasını beyaz yapmışsınız. kalıyo mu sana 1 seçenek? maça giriş ekranında bi bakıyorum iki takımın da forması aynı. biri gövde turkuaz, kollar beyaz, öteki gövde beyaz kollar turkuaz. maça bi giriyorsun bütün adamlar nikahta pişti olmuş kızlar gibi (bkz: pişti olmak). lan amk ispanya ligindeki takımların 3'te 2'sinin forması aynı?? bir de konami'deki arkadaşlar, benden duymuş olmayın ama <caps>takımların 3'er forması olur!!!!!!!</caps> alternatif forma diye bir şey var amk ya. 3. bi opsiyon koyup, dinine yandığımın paint'inden kontrast yaratacak bir renk seçmek bu kadar mı zor? en azından sahada kim dost kim düşman anlayalım bre?

4) maça girdin. maç mekaniği zaten yıllardır rezalet. bir düzelmedi ya. gerçekçilikten bu kadar uzak olunabilir. japonsun, futbol belki sana uzak. ama bari anlayan birilerini çalıştır be çekik gözlü kardeşim. gözler kısık diye mi gözünüze güzel gözüküyo yaparken anlamıyorum ki. oyuncular robot. kıvraklıktan eser yok. her şey senaryolu. top nereye giderse ne olacağı belli. en basitinden, 3. bölgenin başında senin takım taç kullanıyor dimi? çaprazındaki adamına atıyor tacı, o adam da kontrol ederken taca çıkıyor, taç karşıya geçiyor. bu her seferinde aynı şekilde yaşanıyor. orta sahadan yerden uzun ara pası mı alacaksın? kaleciyle karşı karşıya kalamıyorsun, kaleci senden 1 metre önce yetişip topu alıyor. senin top kaleciye gelmeden kayma tuşuna basmanı ise overwrite ediyor oyun. daha doğrusu komutu ignore ediyor. abi size ne? bırak kayıcam ben? kayarak yetişeceğim mesafede kaleciden önce dokunucam. top isterse auta isterse taca gitsin (bkz: sabri sarıoğlu). ister kaydığımda kaleciye daha yaklaşsın veya çarpsın seksin bişeyler. ağzını yediğimin fifa 99'unda bile topsuz alanda gidip kaleciye bile kayabiliyoduk. bunda bi sınırlamalar, bi şeyler. maç içindeyim lan. topa müdahalemi bile kısıtlıyor. "ben nasıl dersem öyle oynayacaksın" diyo resmen. en ayar olduğum tavır. oyundan ayar mı yenir lan?

5) stamina. maç içinde staminanın hızla tükenmesini anlarım. oyuncu gençtir, formsuzdur, vs vs. eyvallah. ama 1 hafta boyunca maç yapmamış adamın yarı staminayla maça başlamasını anlamıyorum abi??? dünyanın hiçbi yerinde yok bu. baban ölse öyle çıkmazsın sahaya (bkz: umut bulut). bi hafta lan, koca bi hafta geçmiş son maçtan. ne demek yarım stamina?? dağdan odun mu indirdin pezevenk? bütün hafta karda mı yattın?

6) replay'ler. arkadaş, istisnasız her faul, her şut, burnunu karıştıran her seyirci, osuran her kameramanın tekrarı mı verilir? her bir cut scene girdiğinde zaten 3-4 sn kayıp. onu geçtim, neden yani neden? hem niye bana bırakmıyorsun ayarlarda neden sormuyorsun "nelerin tekrarını göstereyim abi" diye? la nba 2k'lerde var bu ayar. demek ki konabiliyo konami (kelime esprisi). ben belki gol tekrarlarını bile kapatmak istiyorum direk aksın oyun diye. ama niye uğraşasınız dimi?

7) oyun akıcı değil. maçlar mekanik oynanıyor. şöyle hızlı bir kontra mümkün değil. mümkün değğğğil. 1-2 kere defansı az adamla yakalarsan (onda da l1+üçgen veya sadece üçgen kullanmak mecburiyetindesin) belki 30 metre topla depar atıp pozisyona girersin. kontra bu değil ki? takım olarak hızla, fişşşşek gibi kontraya çıkmaktan bahsediyorum. yok böyle bir şey oyunda.

8) hakem sik gibi afedersin. affetmesen de sik gibi. faullerin yarısı değil, çalmadıklarının yarısı da faul. avantajları oynatış tarzı sadece top yakındaki bir adamına gidiyorsa avantaja bırakmak şeklinde. ceza sahanda oyuncuların. rakip orta yaptı, içerideki rakip top gelirken faul yaptı, ama senin adam orta çizgide bomboş bekleyen forvete dikti topu. top ona gidecek, adam bomboş kaleye koşacak. asla avantaja bırakmıyor godoş oğlu godoş. mhk istifa.

playstation'ı kırmadan daha aklıma gelirse daha da yazarım.

konami iyice saldı. salmaz, salmaz dedik, gene saldı. abi gelişim adına çok az şey var. hala aynı tabirler (feint, trap, vb.), aynı oynanış, aynı modellemeler, aynı sikko formasyon penceresi, yıllardır aynı yorumcular, yorumcuların aynı cümleleri. lan adamlara yeni bi kayıt yaptıraydınız bari lan pinti oğlu pintiler.

fan base'e çok güveniyorsunuz, oyun kendini satıyor. eyvallah. ama biraz bi şapkayı öne koyup ne kadar tembel olduğunuzu da düşünseniz de biz de kazıklanıyor hissi yaşamasak.

bu sene siksen ne pes 2018 ne de fifa almam. devlet sağolsun bir tane götü boklu oyun 300 lira oldu. veririm yine, helali hoş olsun. ama oyunu "adam gibi" yaparsan. yapmazsan da paramla enayi yerine konmam aga.

dalga geçer gibi her sene aynı şeyi iteliyolar ya.

abv konami.