şükela:  tümü | bugün
  • cumhuriyetimizin 100.yılına 5 kala çıkan futbol oyunudur.
  • play station 6 için çıkarılan versiyonu, bilgisayar için olanına göre daha güzel olan oyun. güzel bir oyun ama 2017 yılına geldiğimiz şu günlerde şu taraftar ve tribün atmosferi olayını hala geliştirememiş olmaları üzücü.

(bkz: bunlar hep konami'nin oyunu)
  • giderek bozduğunu hesap edersek kötü olacağını tahmin ettiğim oyun
  • 12 eylül'de amerika birleşik devletleri için 14 eylül'de ise avrupa ve asya için çıkış yapacağı konami tarafından resmi olarak duyurulan oyun.
  • pes, fifa farketmez artık. biraz daha bozarlarsa sanal ortamda da futbol ile alakamız bitecek. ülkede futbol bitti bari siz yapmayın.
  • bu sefer pc versiyonu konsollardaki gibi olacak oyun
  • oynanış videosu youtubea düşmüş: https://www.youtube.com/watch?v=dz-try14n5k

videoya göre konuşacak olursam şimdiye kadar gördüğüm en kötü pes oyunu gibi duruyor. oyuncular bitsede gitsek kafasında gibi yapılmış. hiç heyecan yok. sanki orijinal bir ürünün kötü bir replikası gibi çok yavan görünüyor.
  • aktif olarak pes oynamayı bırakalı çok oldu, ancak arkadaş ortamında fifa'yı bir türlü beceremeyen ve deliler gibi devamlı pes'i öven bir gruba yakalanınca oynamak durumunda kalıyorum. onlar senelerdir aralıksız oynadıkları için haliyle beni yeniyorlar, bir de ben özellikle 2 vs 2 oynarken yenilince sinirlendiğimden hep üzerime oynuyorlar. tabi baya zorluyorum kendilerini, hatta bazen yeniyorum. biz çekirdekten yetişmeyiz sonuçta. hayatımızın çok büyük kısmı pes oynamakla geçti 2011 yılında kendisiyle vedalaştık ama hala güzel anıları vardır bende.

dönem dönem makinama pes 5 ve pes 6 yükler oynarım hatta. youtube'da videolar arasında gezinirken 4k gameplay videosuna denk geldim. bildiğin oyun hala bıraktığım yerde, pes 2017'yi 10-15 kere falan oynamışımdır. izlediğim kadarıyla ondan hiçbir farkı yok sadece grafiksel anlamda ileri gitmiş ki zaten bu pes serisinin yıllardır içerisinde bulunduğu durum, senelerdir sadece grafiksel değişimler dikkat çekici oluyor. onun dışında oyuna yenilik olarak ekleyebildikleri çok az şey var. gollerin atılış şekli, paslar falan oyunun çoğu mekaniği hala aynı. saçma sapan verilen isabetli paslar, topların mıknatıs varmış gibi adamların ayağına yapışması vs. videoda görmedim ama kesin şu sıfırdan top getirip içeri pas vererek gol atma olayı da hala duruyordur. biz eskiden oynarken böyle gol atmayı aramızda yasaklıyorduk, siz düşünün. acaba hala şu komik lisans problemi duruyor mu?

https://www.youtube.com/watch?v=pncx0e8wi50
  • demo gelmeden erkenden atıp tutmak istemiyorum ama yayınlanan videolardan gördüğüm kadarı ile bu sene pes olmuş hatta ekstradan zevkli bir oyun olacak gibi duruyor. bana biraz fifa 15 i anımsattı , o dönüşler, adam geçmeler, kaleye atılan zımba gibi şutlar, akıcı çalımlar fifa 15 te tam anlamıyla zirve yapmıştı, fifa tarihinin en oynanabilir en iyi oyunu fifa 15 idi çünkü momentum az idi ve gol atmak ve pas yapmak birde yanında çalım atmak müthiş zevkliydi, şu anki fifanın geldiği nokta momentum ile boğuşmak ve pozisyona girmek için milyon tane pas yapmak, helekim pozisyona girip golü kaçırdınız mı, o zaman sıçtınız çünkü bu sefer rakibinize daha kolay gol atma için fırsat veriliyor, uzun lafın kısası fifa gitgide her çıkardığı oyunda üzerine birşey koymak yerine geriliyor, pes 14te motoru oturtmuştu şimdi 4 senede gerçekten yol katetmiş gibi görünüyor, benki fifa fanatiği bir adamım bu sene ciddi anlamda pes almayı planlıyorum, fifa nın en fazla oynadığım mıdu pro clup idi, eğer öyle bir mod pes için düşünülürse fifa için kan kaybı başlar.
    şundan emin olun bu yıl pes 18in oyun siteleri ve dergilerinde fifa 18 den daha yüksek not alacağına adım gibi eminim, at fava bekle. benki youtube kanalımda hep fifa videoları çekmiş, tekrar söylüyorum fifa hhastası biri olarak söylüyorum. ge,tiğimşz yıllarda hep yeni fifa çıkana kadar son dkya kadar eski fifaları deli gibi oynardık, şu an gelinen noktada fifa oynamyı bir kaç ay önce buraktık, çünkü hep aynı pilavı yemekten sıkıldım.(sıkıldık) istanbul united adında bir pro club takımım var takımdaki herkes oyundan sıkıldı oynamaya gelmiyor, önceki yıllarda deli gibi oynardık. biliyorum yukarıdaki yazı biraz karışık bir yazı oldu çünkü öncesinde bu konuyla ilgili bir video çekip yayınlayacaktım ama üşendim olay yazıya döndü.
    eklemeden geçmeyeyim pes 18 de kaleyi bulan şutlarda anlık bir kamera titreme efekti eklenmiş ağa bu olaya aşık oldum çünkü şut çekmenin verdiği zevki ve hissiyatı allahüekber dağlarına çıkarmış. sırf bu efek için sağdan soldan, kaleyi gördüğüm yerden vuranlar olacak.
    erken edit: ulan o aşık olduğum çok sevdiğim kamera titreme efekti galiba videoları yükleyen herif tarafından özel yapılmış, sanıyorum ki orjinal oyunda olmayacak : https://youtu.be/fyixnfb-86o
  • ps4'e online betası düştü. dün oynadım 3 vs 3. gayet zevkliydi valla. gelsin de bi görelim.