şükela:  tümü | bugün soru sor
 • etraftan pes'in geri döndüğüne dair duyumlar aldım ve hangi oyunu alacağıma karar veremedim.
  videolardan gördüğüm kadarıyla fifa hala daha iyi görünüyor. pes'teki çim ile fifa'daki çim arasında bile dağlar dağlar...

  örnek karşılaştırma videosu
 • fifa son 14-15 yıldır aşırı yapay oyunlar üretiyor. benim için fifa efsanesi 2002 ile son buldu, serinin en iyi oyunuydu.

  pes ise yıllardır barcelona yalakalığı ve o iğrenç barcelona marşları ve müzikleriyle, lisanssız takımlarıyla, bayern münih'in olmaması ile ve oyun tarzının üzerine çok koyamaması ile kendinden nefret ettiriyor.

  bence ikisi de geriye doğru gidiyor her sene.
 • pes zirvede ve benim için fifa'dan önde olduğu zaman bile bana gerçek futbol hissiyatı vermemiştir. sadece futbolun arcade olarak temsili gibi gelmiştir. bence konami'nin en büyük hatası da 2008'den itibaren, pes'i gerçek futbol cenahına çekmeye çalışması oldu. oyunun ruhu gitti ve eğlencesi azaldı. şu anda da her sene demosunu oynuyorum, ne spikeri spiker ne sahadaki şey futbola benziyor. fifa'nın en güçlü tarafı, canlı yayında maç izliyormuş hissiyatı verebilmesi. zaten sahada olmadığımızı biliyoruz, futbolcuları biz yönetsek bile, neticede ekran başındayız, o zaman bize televizyon atmosferi yaşatılmalı bence. fifa da bunu iyi başarıyor. fakat momentum vs. gibi abuklukları bazen ömür törpüsü haline gelebiliyor.

  ayrıca pes artık piyasayı da bulandırmaya başladı. senelerdir şampiyonlar ligi, avrupa ligi bunlarda, maçlar sadece görsel olarak şampiyonlar ligi, sahada doğru dürüst futbol yok. bir de üstüne kulüp ve stat lisanslama adetini bunlar çıkardı, ea'i günahım kadar sevmem, ama fifa konusundaki tutumu doğru gidiyordu. bu konami ne zaman barcelona stadını kendine özgü yaptı, ea de başladı juventus'tur bayern münih'tir lisanslamaya. böyle böyle oyun zevkini öldürüyorlar, konami futbol hissiyatıyla kazanamayacağını anladı, böyle çamura yatıyor işte.
 • pes 2018'in insan ötesi grafikleri ve neredeyse tamamen gerçek gibi gözüken aşmış yüz animasyonlarıyla fifa 18'i sikertip attığı müsabaka. fifa'nın tek bir övülen tarafı vardı oyun motoru, oda bana zevk vermiyor, futbolcular bataklıkta koşuyor sanki amk gerçekciliği arttıracağım derken, adamları 350 kiloluk sumo güreşçisine çevirmişsiniz pes hem gerçekçi hemde son derece akıcı ve dinamik. tek sorunu lisans.
 • yılların pes'cisiyim 2017'den beri fifa oynuyorum. pes 13'ten sonra sıçtı arkadaşlar malesef. yukarda bir arkadaş grafikleri övmüş. fifanın yanında pesin grafikleri bildiğin atari oyunu gibi. fifa şuan kötünün iyisi durumunda.
 • oyun mekanizması anlamında fifa 18 çok daha iyi. pes 18 atari oyunu gibi kalıyor o anlamda. ama detaylar konusunda da pes daha iyi.
 • bir defa lisans konusunda bitik pes serisi yıllardır,elde olan cl+uel lisansı da gitti.

  fifa daha zor,pes daha basit.

  arkadaşla oynadık geçen gün önce fifa,ardından pes. fifa'da ben pozisyona giremedim. (en üst seviye),ama arkadaş bulduğunu attı. pes'e döndük.yine üst seviye'de bol gollü çekişmeli maçlar...
 • fifa 18 daha iyi.

  neden? fifa 18 oynadın mı?

  hayır. hiç oynamadım. ama pes 2018 çok oynadım.