şükela:  tümü | bugün soru sor
 • pesah yahudilerce “ özgürlüğün bayramı “ olarak bilinir, çünkü 210 yıl süren mısır’daki esaretten çıkışlarını kutlarlar. pesah ,yahudi milletinin “doğuşu” sayılır , onların mücadeleleri ve kimliklerine sahip çıkmaları , 3300 yıldır yahudi bilincinin temelini oluşturmuştur.

  çıkış , moşe’nin paro’ya çıkıp “ tanrı’ya hizmet edebilmek için , halkımın gitmesine izin ver“ demesiyle önem kazanır. 10 bela sonucunda yahudiler mısır’dan çıktılar, 7 gün sonra kızıl deniz’den geçtiler ve çıkıştan 50 gün sonra da, sinay dağı’ndaki kutsal görünümü deneyimleyerek tora’yı kabul ettiler.

  seder yemeği , her yahudi’nin “ kölelikten özgürlüğe geçiş” i deneyimlemesini sağlayacak şekilde oluşturulmuştur. agada’da anlatılan mısır’dan çıkışın hikayesini, “köleliği çağrıştıran semboller” in yenmesini ( maror gibi ) , 10 belanın sayılmasını, 4 kadeh şarap içilmesi ve matsa yenmesini içerir.
 • türk yahudilerini bir sekilde pandiklemek isteyen esrafin degisik zaman araliklarinda ortaya attigi "yahudiler hamursuz da ekmeklerin icine kan koyuorlar" hadisesine arkaplan olmus bayram..

  türkiyede ilk kan meselesi kanuni zamaninda tam tarih vereyim 1530 yilinda amasyada ortaya cikmis.. amasyadaki ermeniler kadiya gelip "vre bir kadin bogazlanmistir.. kanini da hamursuza katmistir bunnar.. yemin billa ederiz tanrinin huzurunda" demisler, tutulan yahudiler iskence altinda suclarini itiraf etmisler bunnardan hakim oglu yakup sehir meydaninda yakilmistir.. yakup yakildiktan sonra ermeni kadini bir gün ortaya cikmis, kendisini yine ermenilerin kacirdigini soylemis, bunun üzerine kanuni sultan süleyman bizzat hadiseye karisanlari idam ettirtmistir..

  kan meselesinin uydurmaca oldugunu ileri sürenler eski ahid deki bazi fikralari gosterirler gerci.. misal "ve beyti israil'den yahut aranizda muhim olan gariplerden her kim ki bir nevi kan yer ise ol kan yiyen adamin ayleyine yüzümü cevirip onu kavmi arasinda katledecegim. bu sebepten beni isral e dedim, hic bir cesedin kanini yemeyesiniz. zira her cesedin cani onun kanı olup onu yiyen adam katlonulacaktir"

  boyleyken boyledir a dostlar.. bu da böyle bir animdir desem nereden baksan 5 kisiyi korkuturum..
 • ingilizcesi passover'dır bunun. işin ilginç yanı da vinci nin the last supper tablosu da aslında bir fısıh bayramı yemeğidir.
 • musevilerde şarap ve ekmekle kutlanan, o günün akşamında ne kadar tanıdık varsa çağrılıp masaya toplanıp tevrat'tan sayfalar okunan özel, dini bir günün adı.
 • bayram süresince ekmek hazirlamak icin maya kullanilmaz. sebebi ise israil ogullari misirda özgürlüklerine kavustuklarinda apar topar kutsal topraklara dönme hazirliklari yaparken ekmegi mayalamaya zaman bulamadiklarindan böyle mayasiz, tatsiz tuzsuz yavan ekmekleri 18 dakika icinde pisirip yollara düsmüslerdir. iste bu sebebten yahudi kardeslerimiz tüm pesah bayrami boyunca mayasiz, 18 dakikada pisirilmis matza yerler. 18 dakikadan fazla pisirilmis matza pesah'nin özel kosher kurallarina aykiri düser. bu hususta oldukca ciddidirler.
  bu hikayeye uygun olarak "ille de kati yumurta yemek" gibi daha bir cok özel listeleri vardir. ama bir yerden sonra herkes kendi kafasina göre takilir.
 • bayramın hikayesi 21. yüzyılda gerçekleşseydi bir hayli eğlenceli bir hal alabilirmiş, şöyle ki:
  http://www.youtube.com/watch?v=bixtozmjwdi
 • bu sene 25 mart aksami baslayacak olan 8 gunluk bayram
 • geleneksel eğitimin mağduru bir yurttaşınız olarak, sabah uyanır uyanmaz anımsayamadığım için ve hatta anımsatıcı bir şey görmeden aklıma gelmediği için özür dileyerek, sevgi ileterek , varlığınız için binlerce teşekkür ederek... özgürlük ve barışa giden yolda beni de yanınıza alınız.

  bayramınız kutlu olsun.
 • hamursuz bayramı.
  "o güne dek kendimi, geleneksel pesah temizliğine adamamış olsam da - yahudilerin mısır'dan kovulduktan sonra çölden geçerken yedikleri peksimetleri anmak için, bayram gelmeden haftalarca önce, köşede bucakta bir dirhem bile maya kalmaması.için ev güzelce temizlenir - (...)" brigitte peskine - buena familia
 • hamursuz bayramı...