şükela:  tümü | bugün soru sor
 • permanent structured cooperation.

  avrupa birliği ordusu.sadece avrupa birliği üye ülkelerinden oluşan nato benzeri bir oluşumun ilk ayaklarından.
 • hitler'in ektiği tohumun yeşermeye başlaması
 • avrupa birliği'nin (ab) 23 üyesi savunma alanında daha sıkı işbirliği ve koordinasyon için kısaca pesco olarak adlandırılan kalıcı yapılandırılmış işbirliği savunma anlaşması'na imza attı.
  anlaşma kapsamında bir ab ordusu oluşturulması öngörülmüyor.
  ancak anlaşmaya imza atan her ülkeden, ab'nin ortak savunmasına nasıl katkı yapabileceği konusunda ulusal planlarını hazırlamaları isteniyor.
  bunun karşılığında ab de 2020'den itibaren oluşturacağı 5 milyar euroluk bütçeyle pesco'ya destek vermeyi taahhüt ediyor.

  almanya savunma bakanı ursula von der leyen, abd'nin nato'ya yaklaşımı nedeniyle avrupa'nın bir alternatife ihtiyacı olduğunu söylüyor.
  kimler destek veriyor?
  ab için ortak savunma politikası özellikle almanya ve fransa'nın desteklediği bir konu.
  almanya ve fransa arasında ikili istişarelerde geliştirilen pesco fikri, daha sonra avrupa komisyonu'na iletilmiş ve diğer üye ülkelerin de görüşleri alınmıştı.
  28 üyeli ab'nin 23 üye ülkesi savunma politikalarının uyumlu hale getirilmesi için uzlaşıya varmış durumda.
  imzacı ülkelerden italya'nın savunma bakanı roberta pinott, savunma politikaları uyumlu hale gelen avrupa ülkelerinin 21. yüzyılın beraberinde getirdiği tehditlerle daha etkin biçimde başa çıkabileceğini söyledi.
  bir diğer imzacı ülke güney kıbrıs'ın savunma bakanı kristoporos fokaides ise pesco ile ülkesinin daha güvenli hale geleceğini ifade ediyor.
  pesco'yu imzalayan ülkeler
  almanya lüksemburg avusturya yunanistan
  fransa polonya bulgaristan letonya
  hollanda finlandiya çek cumhuriyeti romanya
  belçika slovakya hırvatistan slovenya
  italya isveç kıbrıs litvanya
  ispanya macaristan estonya

  neden şimdi?
  almanya savunma bakanı ursula von der leyen, donald trump'ın başkanlık döneminde abd'nin kuzey atlantik anlaşması örgütü (nato)'ya giderek daha fazla mesafeli durduğunu anımsatarak pesco'nun avrupa için bir alternatif olacağını ifade etmişti.
  reuters haber ajansı da uzun süredir ab'nin gündeminde olan savunma politikalarının entegre hale getirilmesi projesine, donald trump'tan gelen "avrupa ülkeleri nato bütçesinde üzerine düşeni yapmalı" söyleminin ardından hız verildiğini ifade ediyor.

  ingiltere dışişleri bakanı boris johnson, brexit sonrasında ingiltere ve ab arasındaki doğru savunma işbirliğinin şekillendirilebileceğini ifade ediyor.

  kimler imzalamadı?
  anlaşmaya taraf olmayı reddeden beş ab ülkesi var.
  ingiltere
  danimarka
  malta
  irlanda
  portekiz
  her ne kadar ingiltere pesco'yu desteklediğini dile getirse de londra, savunma alanındaki işbirliğinin ancak ülkenin ab'den çıkışının sonrasında netleştirilebileceğini söylüyor.
  danimarka ise avrupa çapında herhangi bir savunma işbirliğine yanaşmayacağını daha önce açıklamıştı.
  malta, irlanda ve portekiz ise pesco'yu hâlâ değerlendirdiklerini söyleyen ülkeler.
  avrupa komisyonu dileyen ülkelerin pesco'ya sonradan da dahil olmasının mümkün olduğunu ifade ediyor.
  nasıl işleyecek?
  avrupa komisyonu, pesco'nun hayata geçirilmesi için imzacı ülkelerden ortak savunma projeleri bekliyor.
  komisyonun dış ilişkiler ve güvenlik politikasından sorumlu yüksek temsilcisi federica mogherini, şimdiden üye ülkelerden 50 proje aldıklarını ifade ediyor.
  projelerin büyük kısmının yeni savunma sanayii teknolojilerinin geliştirilmesiyle ilgili olduğu da belirtiliyor.
  imzacı ülkelerin savunma bütçelerini kademeli olarak artırmaları isteniyor ve ortak projelere katkıları bekleniyor. pesco'nun şartlarını yerine getirmeyen ülkelerin ortak savunma politikasının dışında bırakılması da olası olacak.

  nato ne diyor?
  her ne kadar almanya savunma bakanı, pesco'nun nato için bir alternatif olabileceğini ifade etse de, nato genel sekreteri jens stoltenberg, yeni oluşumun ittifakı güçlendireceğini, anlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.
  stoltenberg, pesco sayesinde nato'nun avrupa ayağının daha güçlü hale geleceğini söyledi.

  kaynak
 • avrupa birliginin, dogu (cin) ve batidaki (amerika) egemenliklere alternatif olusturmasinin ilk adimlari denilebilir. trump tuzu biberi olmus gibi oluyor antlasmanin. nato baskaninin acikamasi ise ortam yatistirmaya calisan arabulucu gibi olmus.

  bakalim gorucez, sonradan avrupa ordusu gibi bir olusumun olusturulmayacagi su anda soylense de degisiklik olursa o zaman hareketlenir burasi.
 • (bkz: avrupa ordusu)

  ab ülkesi 23 ülkenin oluşturduğu topluluk.

  rusya’nın 2014 yılında kırım’ı işgali ve
  doğu avrupa’daki askeri varlığının artması, donald trump’ın nato’ya karşı mesafeli durması gibi sebepler bu anlaşmaya zemin hazırladı.

  avrupa birliği dağılacak mı yoksa avrupa konfederasyonu mu olacak görüşeceğiz.
 • gittikce gerilen abd-ab (almanya) iliskileriyle anlamlilasan ab ordusu;

  https://en.wikipedia.org/…nt_structured_cooperation

  2018'de cok dillenir.
 • nato'nun abd ve türkiye çıkartıldığı vakit geri kalan ülkelerin oluşturduğu bir ittifak.zaten bu iki ülke ile yaşanan sıkıntılar sebebiyle muhtemelen gelecekte nato işlevini kaybedecek.pesco da bu süreç içerisinde rusyanın agresifliğini arttırması sebebi ile fiili olarak natonun yerini alacaktır.
 • şu anda ortak eğitim merkezleri,harekat merkezleri ve müşterek kapasite ana başlıklarında toplam 17 projeyle hayata geçmiş olan ve halihazırda 25 üyeye( ingiltere,danimarka ve malta hariç) ulaşmış olan, avrupa birliğinin ortak savunma konseylerinin dördüncüsüdür.