şükela:  tümü | bugün
 • kötümserlik,olayların hep olumsuz yönlerini görmek
  (bkz: bardagin yarisi bos)
 • optimizmin zit anlamlisi.
 • herseye en kotusunu bekleyerek yaklasmayi ve bolece uzulme ihtimalini minimuma indirmeyi amaclayan yasam gorusu..cogu zaman ise yarasa da bazen dayanilmaz olur..
 • fransızca bir kelime olan "pessimisme" kelimesinden dilimize sıçradığı rivayet edilir.

  vuku bulmuş/ bulmaya devam eden / bulacak olaylara, mevcut olan ve gelecekte varolacak olan durumlara ve dahi hayatın tüm muhteviyatına menfi olarak bakmaktır. kötümserlik, karamsarlık, bedbinlik manalarına gelir. tedbirli davranış göstermek ile karıştırılır. (bazen de tedbirli davranış göstermek pesimizm ile karıştırılır.) düşüncede karıştırılması bir yana uygulamada karıştırılması durumunda "vah ki ne vah" serzenişlerine yol açandır.

  toprak gibi yıldırımları dahi nötrleyici, yılmadan, sıkılmadan, üşenmeden sürekli negatif yükleri pasifize edici özellik gösterilmesi gerekirken "dam üstünde saksağan gel bize bazı bazı.." özdeyişinde görülen alakasızlık misali bir alakasızlığa sahip durumlarda bile insanın insana negatif yükleyicilik yapmasına sebep olabilecek izm'dir.
 • optimizm ve pollyanna olmak arasinda cok ince bir cizgi olduguna gore pesimizm en azindan daha mantiklidir.
 • when harry met sally'de harry burns "when i buy a new book, i read the last page first. that way, in case i die before i finish, i know how it ends. that, my friend, is a dark side." der sally albright ile ilk tanıştığında. sanırım pesimizm daha güzel anlatılamazdı.
 • bir "pesimist" olarak şunu açıkça belirtme zorunluluğu duydum:

  pesimizm bir mutluluk kaynağıdır ve bunu gerçekleştirebilmekte pek çok felsefi olgudan çok daha başarılıdır. çünkü, pesimist insan her zaman olabileceklerin en kötüsünü hesaplar. kafasındaki kurgular ve mevcut felaket senaryolarının hiç birisi gerçekleşmediğinde, en ufak olumlu gelişmeden bile büyük mutluluk duyar. hele bir de işler olması beklenenden çok daha iyi giderse, hayatta başarılan her şeyden çok daha fazla keyif alınmaya başlanır. pesimizm, 'düşünsel tembeller'e göre bir hissiyat değildir. insanı sıkça düşünmeye teşvik eder; detayları kaçırmamanızı sağlar, sizi hayatta daha dikkatli ve başarılı bir insan yapar.

  pesimist düşünce, size her zaman daha sağlıklı bir hayat sunar. sizi güçlü kılar!

  pesimizm iyidir!
 • hep en iyisini hayal edip bu gerçekleşmeyince de hayal kırıklığı yaşamaktansa olabilecek en kötü olasılığı hayal edip iyi bir şeyler olursa fazladan sevinmek için ortam yaratır pesimizm. işlerin bir noktadan sonra hep iyi gidemeyeceğinin farkında olan biri için gerçekçi olmaktır hatta. ama her şeyden şikayet edip mızmızlanarak etrafındakilerin hayat enerjisini emmek kesinlikle değildir. bu her şeyden sızlanan, çekilmez bir karaktere sahip olmaktır, pesimizm değil. karıştırmamak lazım.
 • bir nevi korunma içgüdüsü.
 • kaşların her daim çatık olma hali.