şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hayvan eti olarak sadece balık eti tüketen vejetaryen alt grubu.
 • damitilmis vejetaryen olarak bilinir. ramazan muslumanlari gibi bisi..
 • oportünist bir yaklaşımla oluşan, tamamen bireyselciliğe bağlı bir beslenme biçimi. "kırmızı et yemiyorum, zararlı, ancak balık yiyerek hem hayvansal proteinimi pırıl pırıl alır, hem de ızgaramı yapar keyfime keyif katarım" düsturuyla hareket ederken, ekolojik dengelerin bozulmasından ilk ve en büyük miktarda etkilenen, denizlerde her an artan toksin, ağır metal ve anorganik zehir miktarını direkt olarak bünyesinde depolayan zavallı su canlılarını yiyerek sağlıklı kalabileceğini düşünen varlıklardır pisketaryenler. hem ideolojisiz, hem de yalan yanlış bilgilerle desteklenmiş bir düşün çerçevesi olduğu için zerre hazzetmem. zaten pisketaryenlerin vejetaryenler içerisinde sayılması en azından ideolojik vejetaryenliğe büyük hakarettir, bivegetarian parodisinden ya da flexitarian andavallığından zerre farkı yoktur.
 • (bkz: presbiteryen)
 • (bkz: mangal)
 • pesketaryenlikle ilgili iki yanılgı:
  -balıklar ölürken acı çekmez, salaktır ayrıca. hemen kilolarca alalım fosfora doyalım gözlerimiz cin gibi olsun hem.
  +balık olmadığın için balığın algıları üzerine söz söyleme hakkı sana düşmez kardeşim. önemli olan da zaten balıkların merkezi bir sinir sistemine sahip olması, dış dünyayla kendisini ayırdedebilmesi, tehlike görünce kaçıyor olması, kısaca yaşamının farkında olup yaşamını sürdürmek için gayret gösteriyor olması! yaşamını sürdürmek için çaba gösteren bir canlıyı beslenmek için öldürüyorsan etçilsin. dile gelip sana yakarmaması bir şeyi değiştirmemekte.

  -balık da yemezsek ne kızartıcaz mangalda?
  +almanlar kızartıldığında erimeyen peynir ürettiler, biz nefis mangalını yapıyoruz burada. ondan başka muz kızartması denemelisin mutlaka. o olmadı binlerce sebze var ızgarası nefis. yalnız dikkat et o ızgaraya tadını veren yanık kısımların bitkisel ya da hayvansal kaynaklı oluşu kanserojenliğini değiştirmiyor.
 • deniz mahsülleri tüketen ama başka et ürünü tüketmeyen insanlara denir. insan durup dururken pesketeryan olmaz ama uğruna pesketeryan olunacak insanlar vardır.
 • yıllar sonra bir kez daha olabilmek için büyük çabalar sarf ettiğim şey.
  zaten et sevmeyen insanın pesketeryan olması zor bir şey değil.

  ama bir et manyağıyken bu caniliğe son verme kararı almak hiç kolay değil.
  yakın çevre tarafından desteklenirse, sürecin daha kolay işlediği kanısındayım.

  'peki ama neden balık, onun da canı var, onun ne suçu var'la gelen insanları da oltaya takıp denize fırlatasım geliyor.
  bence bir mantığı var demek ki bunu tercih ediyorum, sana ne ?
 • dakikada 75 tane sushi yiyebildiği için vejeteryan olamayan hayvan dostu bir arkadaşımın olmaya çalıştığı şey. buna izin vermiycem. yaşasın kötülük.
 • kırmızı etin her nedense mideyi zorlaması, o kıvırcık kuzulara ve antibiyotiğe bulanmış kıpırtısız tavuklara çok üzülmek durumu biraz. pesketeryanın çiftlik balığını da sevmeyen cinsi ben oluyormuşum şu vaziyette. çok da vahim bir durum değil. veganlar daha çok acı çekiyorlar gibi görünüyor. *