şükela:  tümü | bugün
 • eski$ehirin guneydogusundaki , $u an ismini kaybetmi$ ve bir koy ismi ile anilan antik kent ve tapinma merkezi.
  gokten du$en kybele `nin buraya indigi soylenir.
  kybele heykeli de tahminlere gore gokten du$en bir meteorittir ve iki eli gogsunun uzerinde kavu$mu$ insan figurune daha dogrusu kadin figurune benzemektedir.
  roma kartaca sava$i sirasinda romali gelecek okuyuculari anadoludan gelecek bir tanrinin onlari kurtarabilecegine benzer bir soylem ortaya atarlar. senato'nun karariyla da pessinus`a gidip kybelenin gokten du$mu$ kutsal heykelinin alinip getirilmesine karar verilir. 5 senato uyesi heykeli alip gelmekle gorevlendirilir. halikarnas balikcisina gore bu 5 sayisida onemlidir ve toprak ananin kutsal rakkamini simgelemektedir.
  heykel alinip roma`ya getirilir. roma buyuk bir zafer kazanir.
  ama bu insana $unu du$unduruyor. bir zamanlar ugruna dunyanin kalbinin attigi bu ta$ acaba $imdi nerelerde degil mi?
  kimbilir hangi ozel kolleksiyoncuda , ya da daha korkuncu insanin her$eyi unutan o kucuk hafizasi alip onu hangi zaman coplugunde kaybetti acaba?
 • toprak ananin , ya da kybelenin sayisinin 5 olmasiinin sebebi de hem halikarnas balikcisina gore hem robert segale gore kimi danslardan, eski resimlerden, mitlerden cozumlediklerinden yola cikarak dogururken kybele tanrilarin tanrisini, etrafinda dans eden sava$ci 3 kiz ile birlikte ellerinden birini topraga basar ve gucu ile birlikte 5 parmaginin izi toprakta kalir. bu kadar hatirlayabildim, surc-i hafiza ettikse affola.
 • basrolunde ilyas salman'in oynadigi "fikrimin ince gulu" (ki, mercedes mon amour olarak da bilinir) filminde de gecen, adamimizin memleketi.
 • ana tanrıca kybele için sivrihisar ilçesi ballıhisar köyünde kurulmuş bir şehirdir. tapınak kenti olarak bilinir. romalılar döneminde de önemini korumuş ve korunmuştur. bugün yapılan kazılar doğrultusunda kentte stadyum, tiyatro, tapınak, su kanalı ve nekropola ait kalıntılar bulunmuş, kazılardan çıkan eserler ballıhisar köyündeki müzede sergilenmektedir.
 • dünyanın en eski din merkezi sayılan, günyüzü dağı'nın yakınlarında bulunan yerleşim bölgesi.
 • kalıntıların bulunduğu ballıhisar köylülerine damlarını onarmaları için bile izin verilmeyen sit alanı.
 • bölgedeki pessinus açık hava müzesi'ne belçikalı arkeolaglar tarafından belçika bayrağı asılınca köylülerin tepki göstermesi sonucu bayrağın jandarma tarfından indirildiği yer.
 • kibele'nin tapınak şehri. eskişehir ankara yolu üzerinde sivrihisar kavşağından kolayca ulaşılabilir. tapınaktaki mermer işçiliği o dönemde dillere destanmış. 3 boyutlu canlandırma ile tapınağın bütün ihtişamı gözler önüne serilmiş.

  pessinus
 • muze binasinin bahcesinde sergi var ama girmek yasak. ınsanlar gorsun diye bahceye dizip insanlara yasaklamislar. girmek yasaktir yazan kapiyi acip giriniz ve yillardir orada calisa calisa arkeologlasmis bekci abimizden herseyi ogreniniz. adam her soruya tatminkar cevaplar verebiliyor.

  afedersin kicimizin dibinde imis pessinus da eskişeerli olarak ilk defa gitmisiz. ayiptir be.