• organik muşambadır kendisi.
  • 75 yaşındaki halam, titreyen elcağazıyla halen pestil yapar, pekmez, bulgur kaynatır* da gönderir malatya'dan bize. yaptığı pestil öyle inceciktir ki şeffaftır tarif eden kelime. üzümdür hammaddesi. karbeyaz bezlere serilen o incecik pestil tabakasının üzerine haşhaş tohumu ve susam serpiştirir. kışın afiyettir, ağız tadıdır.
  • bayıldığım ürün. 3 günde 2 kilo tükettim hala yiyorum...

not: performans artırıcı etkisi varmış geçekten... çok kötü durumdayım sözlük...
  • meşhur olanı gümüşhane dut pestiliymiş. geçenlerde bir arkadaş sayesinde tanıştım, internetten satın almış. artık pestili bile internet satın alıyoruz. * *
  • yunan mitolojisinde anlatıldığına göre sonsuza kadar büyük bir kayayı tepenin üzerine taşımakla cezalandırılmış (tepeye çıkarttıktan sonra gene baştan yukarı taşıyor) sisyphos kişisine enerji veren temel besin kaynağı fındıklı dut pestilidir. olmaya da bilir. yunan mitolojisi uzmanlık alanım değil. ancak pestil uzmanlık alanım.

kuru/kalın yemesi zor olanları geçiniz.
    çok ince muşamba kalınlığında olanları geçiniz.
    ideal olanı şöyle olmalıdır: "ince fekat çok ince değil, yumuşak ancak yapış yapış değil. "

dutlu olanı favorimdir, fındıklı da olursa bir ömür bıkmadan yerim. sonrasında favorim elma pestilidir. bir tek anneannemden temin edebildiğim bu mayhoş lezzetin, tolkien'in yayınlamaya ömrünün vefa etmediği son kitabında elf püskevitinden daha besleyici olduğu belirtilmektedir.
  • çok üzüldüğüm bir şey aslında. valla kan yaparmış yapmazmış onu hiç bilemiyorum ama özellikle dut ve erik pestiline bir de cevizliyse bayılırım. ülkemizde, belki eskiden daha çok üretiliyordu. üzüldüğüm şey ise bunu pazarlama dehasıyla sunamamamız. bence çok büyük bir kayıp. özellikle sporcular için bir sürü ıvır zıvır barlar vs varken bununla ilgili şöyle parlak paketli, reklamlı nasıl bir şeyler sunamıyoruz hayret bir şey. satılır niye satılmasın? efsane bile olur. corn fleksli yap, cevizli, fıstıklı yap, bul birkaç sponsor, olimpiyat falan oradan yürü, ülke kalkınırdı yav. niye böyle konularda aşırı yereliz anlamıyorum.
  • memleketten kocaeli'ndeki arkadaşlarıma ikram olarak götürdüğümde, beni "muşamba mı lan bu, çadır bezi mi getirdin lan bize?" tarzı söylemlere maruz bırakmış, karnım ağrıyana kadar yiyebileceğim yiyecek.
  • güneşte bekletilerek yapıldığı için çok faydalıdır kendisi..
  • çene kaslarını geliştirmek gibi bir özelliği de olan özellikli bir yiyecek. trt spikerleri hep pestil yerleşmiş mesela.
  • kan yaptığı konusundaki batıl inanç yüzünden ağzımıza dürtülen nesne. ayakkabı derisine benzer, biraz daha tatlıdır tabi ondan.
hesabın var mı? giriş yap