şükela:  tümü | bugün soru sor
 • isviçreli bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre pestisit açısından en kirli meyve sebzeler şunlardır:
  1. elma
  2. kereviz
  3. çilek
  4. şeftali
  5. ıspanak
  6. nektarin
  7. üzüm
  8. dolma biber
  9. patates
  10. yabanmersini
  11. marul
  12. karalâhana

  pestisit açısından en temiz meyve sebzeler ise şunlardır:
  1. soğan
  2. mısır
  3. ananas
  4. avokado
  5. kuşkonmaz
  6. bezelye
  7. mango
  8. patlıcan
  9. kavun
  10. kivi
  11. lahana
  12. karpuz
  13. tatlı patates
  14. greyfurt
  15. mantar
 • geleneksel olarak yetiştirilen sebzeler ve meyvelerdeki olgunlaştırma işlemini hızlandırmak için diğer kimyasal maddelerle birlikte kullanılır.

  özellikle türüne ve menşe ülkesine dikkat edilmesi gerekir, mümkünse her ürün mevsiminde alınmalıdır. ayrıca meyve ve sebzeleri ılık suyla yıkamak da belirli bir ölçüde pestisitlerin ortadan kalkmasını sağlayabilir.
 • zararlı organizmaları engellemek, kontrol altına almak ya da zararlarını azaltmak için kullanılan madde ya da maddelerden oluşan karışımlardır. pestisit, kimyasal bir madde, virüs ya da bakteri gibi biyolojik bir ajan, antimikrobik, dezenfektan ya da herhangi bir araç olabilir.

  (bkz: it could be anything)
 • paraguay'da bu zavazingonun kullanıldığı tarım arazisine ort 1 km mesafede oturan hamile kadınların engelli çocuklar doğurduğu tespit edilmiştir. ayrıca aynı mesafede yaşayan 5-10 yaş arası çocuklar bu ilaçtan zehirlenerek ölmüştür.
 • kotumser bocek ilaci.
 • (bkz: ddt)
 • avuç avuç yediğimiz şey. olağan şüphelileri de unutmamak lazım: kabak aşılı karpuz (bkz: #52169519), ve 2015 yaz mevsiminde çıkan kiraz.
 • pestisit kalıntıları olduğu gerekçesiyle alınmayan 164 ton limon iç pazara mı sürüldü? diye soruyor bülent şık.
 • epidemiyolojik kanıtlara göre parkinson hastalığı için bir risk faktörüymüş.
 • araştırdığım kadarıyla bir sebzenin ya da meyvenin organik olması her zaman için pestisit içermemesi anlamına gelmiyormuş, bu biraz üretici kişiye bağlı. meyve ve sebzelerde kullanılan pestisitlerin bir kısmı su ile çözünerek yani yikama ile giderilebilirken; yağda çözünenler yüzeyde kalmaya devam edebiliyor. bu nedenle sirkeli suda 15-20 dakika kesinlikle bekletmek gerekiyor. bu yapılan işlemle pestisitlerin %80'i uzaklaşıyor ancak bir kısmı sebzelerin sap kısmına işlemiş olabiliyor. bilimsel olarak da tamamen arındırma ancak ozonlu sebze yıkama makineleri ile oluşuyormuş. ancak ülkemizde henüz bu kavram "evler" icin cok gelişmedigi için bu tarz ürünler hem pahalı hem de güven uyandırmayan bir intiba bırakıyor. sirkeli suya ilaveten alınabilecek birkaç önlem daha var; yapraklı sebzeleri 1/2 tuz + 1/2 karbonat karışımı ile peeling gibi ovmak ya da fırçalamak. tabiki arındırma işlemlerinden sonra mutlaka yıkamak gerekli. aslında bolca su kaybını göz önüne aldığımızda ozon makineleri çok mantıklı. yurtdışında iyonize alkali su filtresi olanlar bu yöntemle sıklıkla temizliyormuş, bu da başka bir seçenek mesela. ya da elmanın, portakalın kabuğunu soymak gibi. pestisitlerin kullanımında esas sorun şu; yerel çiftçiler kullanımları konusunda egitimli değil ve fazla spreyleme yaparak doz aşımına gidebiliyor. bu konuda sıkı denetleme çok fazla yok bu nedenle tarım ilacı yememek adına mutlaka sebzeleri/meyveleri çok iyi temizlemek gerekiyor.